جراحی ثانویه بینی: تمام نکات ضروری + عوارض هولناک

متاسفانه در خیلی از مواقع کار افراد به جراحی ثانویه بینی می‌کشد؛ اگر شما نیز از این دسته هستید این هشدار را جدی بگیرید؛ در انجام این عمل باید چند برابر بیشتر از جراحی اولیه خود دقت و وسواس به خرج دهید! این جراحی بسیار حساس بوده و در صورت اشتباه و کوتاهی در این زمینه، شاید هرگز هیچ راهی برای جبران وجود نداشته باشد!
راهنمای مطالعه:
نمونه کار

بهترین اقدام برای جلوگیری از اشتباه، مشورت با افراد متخصص در این زمینه است؛ بنابراین توصیه می‌کنم برای رفع ترس و نگرانی خود حتماً با کارشناسان ما در دکتر لند در ارتباط بوده و تمام سوالات و ابهامات خود را رفع کنید.

 در این مقاله ما تمام جزئیات مورد نیاز شما مثل هزینه، تصاویر قبل و بعد، انواع روش‌ها، عوارض و نکات مراقبتی پس از جراحی ثانویه بینی را بررسی می‌کنیم.

هزینه جراحی ثانویه بینی چقدر است؟

هزینه جراحی بینی این روزها دغدغه بسیاری از افراد است؛ چه برسد به جراحی ثانویه و مجدد! قطعاً هزینه این عمل برای همه افراد ثابت نبوده و با توجه به نوع و مشکل بینی، انتظارات شما، دستمزد پزشک و پیچیدگی عمل برای هر شخص متفاوت است.

اما با دکتر لند جای هیچ نگرانی نیست؛ زیرا کارشناسان ما در کاهش هزینه‌ها کمک زیادی به شما می‌کنند. مراجعان دکتر لند علاوه بر ویزیت نیم‌بها از تخفیف‌های ویژه در انجام آزمایش‌ها و عکس‌برداری‌ها نیز بهره‌مند می‌شوند.

از طرفی خیلی از افراد توانایی پرداخت هزینه جراحی ثانویه را نداشته و با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند؛ کارشناسان ما در دکتر لند شرایطی را فراهم کرده‌اند که تمام افراد با هر بودجه‌ای توانایی انجام این عمل را داشته باشند. در بخش زیر این شرایط فوق‌العاده را برایتان توضیح می‌دهیم.

امکان پرداخت اقساطی هزینه‌های جراحی ثانویه بینی

شما در هر شهری که باشید به صورت آنلاین و حتی بدون مراجعه به بانک می‌توانید تا سقف 50 میلیون از شرایط اقساطی تیم دکتر لند استفاده کنید. جالب است بدانید برای این کار شما تنها نیاز به سفته داشته و دیگر دردسرهای دریافت وام را نخواهید داشت!

اگر نیاز به توضیحات و اطلاعات بیشتری دارید، از طریق دکمه زیر با کارشناسان ما در ارتباط بوده و پاسخ تمام سوالات خود را دریافت کنید.

تصاویر قبل و بعد مراجعان جراحی بینی ثانویه دکتر لند

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در انتخاب پزشک به شما کمک می‌کند مشاهده نمونه کارها و تصاویر قبل و بعد بیماران قبلی است. ما در مجموعه دکتر لند تاکنون به افراد زیادی در انجام عمل ثانویه بینی و رفع مشکلاتشان کمک کرده‌ایم؛ در بخش زیر نتیجه اعتماد این افراد به تیم ما را مشاهده می‌کنید.

از طرفی باید بدانید جراحی ثانویه بینی روش‌ها و تکنیک‌های مختلفی دارد؛ در بخش زیر با این موارد آشنا می‌شوید.

آشنایی با تکنیک‌های مختلف جراحی بینی ثانویه

در این قسمت به طور خلاصه تکنیک‌ها و روش‌های جراحی ثانویه بینی را بررسی می‌کنیم.

جراحی بینی ثانویه به روش باز

به طور کلی دو روش باز و بسته برای جراحی بینی ثانویه وجود دارد. در روش باز، برش‌ها بیشتر از جراحی بسته بوده و پزشک به صورت کامل به ساختار بینی شما دسترسی دارد، پس از جراحی نیز به داخل و خارج بینی بخیه زده می‌شود.

به طور کلی روش جراحی بینی باز به دلیل دید بیشتر پزشک، خطای کمتری دارد؛ به همین دلیل بیشتر جراحان نوع جراحی ثانویه بینی باز را پیشنهاد می‌کنند. البته باید بدانید این موضوع به پزشک شما بستگی دارد.

جراحی ثانویه بینی به روش بسته

در روش جراحی بینی بسته جراح تنها در قسمت سوراخ بینی برش ایجاد کرده و پزشک دید وسیعی ندارد. به همین دلیل از این روش بیشتر در مواقعی استفاده می‌شود که بینی شما نیاز به تغییرات کوچک و جزئی دارد.

علاوه بر این در جراحی بینی ثانویه پزشک در مواقع مورد نیاز از تکنیک‌های متفاوتی مثل پیوند غضروف استفاده می‌کند. این موضوع به تخصص زیادی نیاز دارد؛ زیرا غضروف موردنیاز از قسمت‌های مختلف بدن مثل گوش و قفسه سینه برداشته می‌شود.

تفاوت‌های بارز جراحی بینی ثانویه و اولیه

برخلاف تصور بسیاری از افراد باید بدانید جراحی بینی اولیه و ثانویه در برخی از موارد تفاوت‌هایی دارند که در جدول زیر با آن‌ها آشنا می‌شوید.

نوع تفاوتمقایسه بین جراحی بینی اولیه و ثانویه
میزان پیچیدگی جراحیبه طور کلی جراحی ثانویه بینی پیچیده‌تر از عمل اولیه است.
مدت زمان عملجراحی اولیه بینی بین 1_2 و جراحی ثانویه به دلایل مختلف گاهی 2_3 ساعت طول می‌شود.
دوره نقاهتدر جراحی بینی ثانویه قطعاً باید مدت زمان خیلی بیشتری (گاهی 1_2 سال) برای مشاهده نتیجه عمل خود صبر کنید.
میزان هزینهمعمولاً هزینه جراحی ثانویه به دلیل مدت زمان و پیچیدگی زیادتر از عمل اولیه بیشتر است.
عوارض و شدت آن‌هاعوارض در دو نوع عمل تقریباً شبیه به هم بوده؛ اما شدت آن‌ها در عمل ثانویه بیشتر است.

 حال یک سوال از شما دارم: «به نظرتان دلایل و اهداف اصلی افراد از انجام جراحی ثانویه بینی چیست؟» در بخش زیر دلایل آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

دلایل اصلی انجام جراحی بینی ثانویه

به طور کلی باید بدانید احتمال نیاز به جراحی بینی ثانویه در افراد بین 5 تا 15 درصد بوده و در برخی از مقالات این عدد به 21 نیز می‌رسد و دلایل آن‌ها نیز 2 مورد زیر است:

مشکلات ظاهری پس از عمل بینی اولیه

خیلی از افراد پس از جراحی اولیه از ظاهر بینی خود راضی نیستند. البته این موضوع در برخی از موارد به دلیل نابلدی و تجربه پایین پزشک اتفاق می‌افتد. اصلی‌ترین این مشکلات عبارت‌اند از:

 • افراط در تغییرات
 • افتادگی نوک بینی
 • باقی ماندن قوز بینی
 • عدم تقارن سوراخ‌های بینی
 • کوچک نشدن بینی به اندازه دلخواه بیمار
 • بزرگ بودن نوک بینی
 • باریک شدن زیاد تیغه نوک بینی
 • انحراف تیغه بینی
 • وجود اسکارهای داخلی و خارجی
 • فاصله زیاد سوراخ‌ها

مشکلات عملکردی بعد از جراحی بینی اولیه

متاسفانه برخی از افراد پس از جراحی به دلیل بی‌تجربگی پزشک خود با مشکلات عملکردی و تنفسی زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند! این مشکلات عوارض مختلفی مثل انسداد راه هوایی، خر و پف، احتقان، عدم تنفس راحت، تنفس صدادار و… را به همراه دارد. اگر این افراد برای جراحی مجدد بینی خود اقدام نکنند، باید این عوارض را تا پایان عمرشان تحمل کنند!

البته باید بدانید این دو مورد تنها به دلیل نابلدی پزشک اتفاق نمی‌افتد. گاهی اوقات بینی افراد به دلیل تصادف، ورزش‌های دسته‌جمعی و به طور کلی حوادث غیرمنتظره دچار آسیب می‌شود!

احتمالاً الان این سوال در ذهنتان رژه می‌رود که: «من چطور مطمئن شوم که آیا به جراحی بینی ثانویه نیاز دارم یا خیر؟» در بخش زیر به طور مفصل در این مورد به شما کمک می‌کنیم.

چگونه بفهمیم به جراحی ترمیمی بینی نیاز داریم؟

جالب است بدانید برخی از افرادی که قصد جراحی مجدد بینی خود را دارند، پس از مدتی متوجه می‌شوند که کاندیدای مناسبی برای انجام این عمل نیستند؛ دلیل آن را در بخش زیر برایتان توضیح می‌دهیم.

مراجعه به یک جراح ماهر و واجد شرایط

اولین و مهم‌ترین کاری که شما باید برای اطمینان انجام دهید، مراجعه به یک پزشک ماهر و واجد شرایط است که در زمینه جراحی ثانویه بینی تخصص داشته باشد. اگر جراح خوبی را انتخاب کرده باشید، با بررسی بینی‌تان به شما اطلاع می‌دهد که آیا به این جراحی نیاز دارید یا خیر.

بنابراین حتماً در انتخاب جراح خود به اندازه کافی دقت کنید. مشاوران ما در مجموعه دکتر لند در این زمینه همراه شما بوده و بهترین جراحان متخصص در زمینه جراحی ثانویه بینی را با توجه به بودجه، نوع مشکل و انتظاراتتان به شما معرفی می‌کنند؛ برای دریافت مشاوره دکمه زیر را بفشارید.

بررسی تمام شرایط و عوامل تاثیرگذار بر عمل

عوامل مختلفی قبل از عمل بینی مجدد در نظر گرفته می‌شوند و در صورت واجد شرایط بودن اجازه انجام آن را دارید. برای مثال حتماً مدت زمان عمل قبلی، شرایط بهبود شما، نوع مشکل بینی (مثل عدم تقارن و یا فاصله زیاد بین سوراخ‌ها، مشکلات تنفسی، انحراف تیغه بینی و…) سنجیده می‌شوند.

بررسی انتظارات شما از انجام جراحی بینی ترمیمی

حتماً قبل از جراحی بینی ثانویه در جلسات مشاوره تمام اهداف و انتظارات خود را با پزشک در میان بگذارید؛ زیرا در غیر این صورت شما باز هم به نتیجه دلخواه خود  نمی‌رسید. از طرفی باید بدانید در برخی از موارد جراحی بینی ثانویه برای شما خطرناک بوده و حتی با توجه به شرایط بینی امکان برآوردن انتظاراتتان در جراحی مجدد نیز وجود ندارد.

گاهی اوقات مشکل شما موقتی بوده و پس از مدتی برطرف می‌شود یا برای بهبودی جراحی قبلی خود هنوز نیاز به زمان دارید. اگر پزشک مطمئنی را برای خود انتخاب کرده باشید، قطعاً این موضوع را به شما گوشزد می‌کند.

باید بدانید شما هیچ‌وقت نمی‌توانید میزان خطر و عوارض جراحی بینی ثانویه را به صفر برسانید، تنها کاری که از دستتان برمی‌آید شناخت و تلاش برای کاهش آن‌هاست. در بخش زیر با عوارض و خطرات این جراحی آشنا می‌شوید.

بررسی عوارض شایع جراحی ثانویه بینی

جراحی ثانویه بینی مثل عمل اولیه نیز عوارض مربوط به خودش را دارد؛ در این قسمت شایع‌ترین این موارد را بررسی می‌کنیم.

1.    خونریزی پس از عمل ترمیم بینی

یکی از شایع‌ترین خطرات جراحی بینی ثانویه خونریزی پس از عمل است؛ زیرا احتمال آسیب به رگ‌های خونی در طی عمل وجود داشته و بیشتر افراد با این عارضه روبه‌رو می‌شوند.

البته شدت خونریزی در حالت عادی به قدری نیست که نیاز به بستری داشته باشد؛ حواستان باشد در این دوره نباید از برخی از داروهای رقیق‌کننده خون و بدون نسخه استفاده کنید؛ مگر اینکه از قبل با پزشک خود مشورت کرده باشید!

2.    عوارض مواد بیهوشی عمل ترمیم بینی

این موضوع زمانی که شما با فاصله کمی از جراحی بینی اولیه خود تصمیم به جراحی ثانویه گرفته باشید، خطرناک است؛ بنابراین معاینات قبل از جراحی را جدی گرفته و حتماً در این مورد با پزشک خود مشورت کنید.

3.    انسداد بینی از عوارض شایع

انسداد بینی یکی از عوارض جراحی ثانویه بینی بوده و مشکلات تنفسی برای افراد ایجاد می‌کند. در جراحی ثانویه گاهی اوقات به دلایل مختلف راه هوایی بینی باریک و مجرای بینی مسدود می‌شود. برای جلوگیری از این عارضه باید حتماً یک معاینه دقیق قبل از عمل داشته و جراح حرفه‌ای را برای عمل خود انتخاب کنید.

4.    عفونت از عوارض نادر عمل ثانویه

عفونت یک عارضه بسیار نادر و خطرناک پس از جراحی بینی ثانویه است. البته جای نگرانی برای این کار وجود ندارد؛ زیرا پزشک به طور کامل نکات مراقبتی برای جلوگیری از آن را به شما آموزش می‌دهد. از طرفی اگر علائمی مثل تب، تورم زیاد، ترشحات بد بو و درد داشتید حتماً با جراح خود در تماس باشید.

5.    نارضایتی از نتیجه عمل بینی ترمیمی

این عارضه رابطه مستقیمی با پزشک شما دارد. از طرفی شما هرگز نباید انتظارات غیرواقعی از نتیجه عمل خود داشته باشید! با این حال برخی از افراد پس از جراحی بینی مجدد خود هنوز هم از ظاهر بینی خود راضی نیستند. برای جلوگیری از این مشکل حتماً قبل از جراحی انتظارات خود را با پزشک در میان گذاشته و با او مشورت کنید.

تا اینجا شما با تعدادی از عوارض جراحی بینی ثانویه آشنا شدید. باید بدانید راهکارهای مختلفی برای جلوگیری یا کاهش این خطرات وجود دارند که در بخش زیر در این مورد برایتان توضیح می‌دهیم.

نکات مهم برای کاهش خطرات جراحی بینی ترمیمی

روش‌ها و نکات مختلفی برای کاهش این عوارض وجود دارند؛ اما موارد زیر از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین آن‌ها هستند.

انتخاب جراح مناسب برای جراحی ترمیمی بینی

اولین و مهم‌ترین نکته برای جلوگیری از بروز این عوارض، دقت در انتخاب جراح است. در غیر این صورت باید احتمال نیاز به یک جراحی دیگر را نیز در نظر بگیرید. همیشه می‌گویند: «مرگ یکبار، شیون یکبار» بنابراین یک‌بار در انتخاب خود وسواس به خرج داده و برای یک عمر خیال خود را راحت کنید.

برنامه‌ریزی و تکنیک جراحی مناسب

هر فرد با توجه به نوع بینی و نتیجه عمل اولیه به روش و تکنیک جراحی مخصوص به خود نیاز دارد. این موضوع را تنها پزشک شما مشخص می‌کند؛ بنابراین قبل از جراحی برنامه درمانی مخصوص به خود را حتماً از جراح دریافت کنید.

مراقبت ‌های بعد از عمل ترمیم بینی

هرگز فکر نکنید با جراحی بینی کار شما به پایان رسیده است؛ باید بدانید دوران ریکاوری مهم‌ترین و حساس‌ترین مرحله از آن است. دوره نقاهت جراحی بینی ثانویه مانند عمل اولیه بوده و شما تا 6 هفته پس از عمل اجازه انجام فعالیت‌های سنگین را نخواهید داشت؛ برای کاهش این خطرات حتماً تمام نکات زیر را مدنظر خود قرار دهید.

 1. حتماً تمام داروهای تجویز شده را به موقع و طبق دستور پزشک مصرف کنید.
 2. چند روز اول پس از جراحی به خوبی استراحت کرده و هیچ فعالیتی انجام ندهید.
 3. در چند مدت اول پس از عمل سر خود را خم نکنید.
 4. تا 7 روز بعد از عمل بینی هرگز به بینی خود آب نزده و دوش نگیرید.
 5. از مواد غذایی مفیدی مثل آناناس استفاده کنید.
 6. در این مدت از خاراندن، ماساژ دادن و ضربه به بینی خودداری کنید.
 7. تا بهبودی کامل و ترمیم زخم‌ها از انجام ورزش‌های سنگین خودداری کنید.

زمان مناسب برای انجام عمل بینی ثانویه

تعیین زمان مناسب برای انجام عمل بینی ثانویه تا حدود زیادی به جراحی اولیه بستگی داشته و بر اساس آن مشخص می‌شود. برای انجام این عمل شما باید حتماً به طور کامل بهبود یافته باشید؛ در غیر این صورت انجام عمل ثانویه ریسک است.

به طور کلی افراد با بینی‌های استخوانی پس از 6 ماه و بینی‌های گوشتی حداقل 1 سال پس از عمل اولیه اجازه جراحی بینی ثانویه را دارند. البته این موضوع به نظر پزشک شما بستگی دارد. زیرا شرایط بینی و بهبود افراد پس از جراحی اولیه با هم متفاوت بوده و هر شخص باید به طور تخصصی مشاوره و معاینه شود.

بنابراین حتماً در این مورد ابتدا با جراح خود مشورت کرده و سپس تصمیم‌گیری کنید. اگر در این مورد سوال دارید با مشاوران ما در مجموعه دکتر لند در ارتباط بوده و نگرانی خود را رفع کنید.

توصیه‌های پایانی در مورد جراحی ثانویه بینی

در این مقاله شما با تمام نکات مورد نیاز در مورد عمل جراحی ترمیم بینی آشنا شدید. مهم‌ترین نکته در انجام رینوپلاستی مجدد، انتخاب یک پزشک و تیم حرفه‌ای در این زمینه است؛ در غیر این صورت عمل کردن شما نه‌تنها نتیجه‌ای نداشته، بلکه حتی آسیب‌های جبران‌ناپذیری به بینی‌تان وارد می‌کند.

ما در مجموعه دکتر لند در زمینه جراحی بینی ثانویه تجربه بسیار زیادی داشته و متناسب با بینی و انتظاراتتان، مناسب‌ترین پزشک را به شما معرفی می‌کنیم. اگر سوال یا نیاز به راهنمایی بیشتر در این زمینه دارید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

سوالات خود را نیز در بخش زیر با ما در میان گذاشته و این مقاله مفید را برای افرادی که قصد انجام عمل ثانویه بینی را دارند نیز بفرستید.

تیم کارشناسی دکتر لند

تیم کارشناسی دکتر لند

به زودی با شما تماس می‌گیریم!