عمل بینی ترمیمی: رفع ایرادات عمل قبلی

در این مقاله به بررسی تمام اطلاعات و نکات ضروری در مورد عمل بینی ترمیمی، دلایل انجام، مراحل آن، دوران نقاهت، عوارض و تمام نکات مهم و ضروری در مورد آن می‌پردازیم.
راهنمای مطالعه:
عمل بینی ترمیمی

آیا از جراحی بینی اولیه خود پشیمان و به دنبال راهی برای رفع ایرادات آن هستید؟ خوشبختانه باید بگوییم شما یک چاره و پل پشت سر دارید و آن هم عمل ترمیمی بینی است.

این جراحی تمام مشکلات تنفسی و زیبایی باقی‌مانده از عمل قبلی‌تان را رفع می‌کند؛ اما به شرطی که به صورت اصولی برای آن اقدام کنید. در این مقاله شما را به طور کامل در این زمینه راهنمایی می‌کنیم و تمام اطلاعات و نکات ضروری در مورد آن را در اختیارتان قرار می‌دهیم.

عمل بینی ترمیمی چیست؟ | بررسی دقیق و موشکافانه

عمل بینی ترمیمی که به آن جراحی ثانویه نیز می‌گویند، برای رفع ایرادات و مشکلات باقی‌مانده از عمل بینی اولیه انجام می‌شود. گاهی اوقات به دلیل مراجعه به جراح بی‌تجربه یا موارد دیگری مانند عدم رعایت نکات مراقبتی، افراد از نتیجه جراحی بینی خود رضایت ندارند؛ به همین دلیل باید برای عمل ترمیمی یا مجدد خود اقدام کنند.

البته باید بدانید انجام این نوع جراحی دلایل متفاوتی دارد که در ادامه به شرح تمام آن‌ها می‌پردازیم.

چرا افراد برای عمل بینی ترمیمی اقدام می‌کنند؟

افراد به دلایل متفاوتی برای جراحی مجدد بینی اقدام می‌کنند و موارد زیر از مهم‌ترین دلایل زیبا جویان برای انجام این عمل هستند.

مشکلات تنفسی باقی‌مانده از عمل قبلی

مشکلات تنفسی یکی از دلایل شایع افراد برای جراحی ترمیمی است. موارد زیر از مهم‌ترین علل ایجاد آن هستند.

انسداد مجرای تنفسی

گاهی اوقات افراد پس از جراحی اولیه به دلایل متفاوتی مانند انحراف تیغه بینی، چسبندگی، افتادگی دریچه‌های بینی و… با مشکل انسداد مجرای تنفسی روبه‌رو می‌شوند و برای رفع آن، چاره‌ای جز جراحی ترمیمی ندارند.

مشکلات تنفسی بعد از جراحی یکی از دلایل عمل بینی ترمیمی می‌باشد

وجود پولیپ بینی

در برخی از موارد پولیپ داخل بینی در جراحی اولیه از بین نمی‌رود؛ همین موضوع باعث انسداد مجرا و در نتیجه بروز مشکلات تنفسی می‌شود.

دشواری در تنفس

گاهی اوقات به دلایل متفاوتی مانند تنگی بیش از حد سوراخ‌های بینی، افراد پس از جراحی به سختی نفس می‌کشند و همین موضوع آن‌ها را به انجام عمل مجدد ترغیب می‌کند.

مشکلات زیبایی و ظاهری در بینی

برخی از مواقع افراد پس از جراحی هیچ مشکل عملکردی یا تنفسی ندارند؛ اما از نظر ظاهری از نتیجه عمل خود راضی نیستند. در ادامه با برخی از رایج‌ترین این مشکلات زیبایی آشنا می‌شوید.

عدم تقارن بینی

عدم تقارن بینی پس از عمل بیشتر به دلیل بی‌تجربگی و خطای جراح اتفاق می‌افتد. علائم این نوع عارضه سوراخ‌های نامتقارن، پهنای بینی نامتقارن یا انحنای نوک بینی است.

عدم تقارن دماغ باعث عمل ترمیمی بینی می‌شود

وجود قوز روی بینی

در برخی از موارد قوز بینی پس از جراحی به طور کامل رفع نمی‌شود و تنها راه‌حل آن انجام جراحی ثانویه است.

درمان قوز روی بینی بعد از رینوپلاستی با عمل بینی ترمیمی

پهن بودن بینی

پهن بودن بینی نیز یکی از رایج‌ترین مشکلات زیبایی است که افراد پس از جراحی اولیه خود با آن روبه‌رو می‌شوند.

افتادگی نوک بینی

افتادگی نوک بینی بعد از عمل به دلایل مختلفی مانند بی‌تجربگی جراح یا عدم استفاده از چسب بینی به وجود می‌آید و معمولاً این افراد برای رفع آن برای جراحی ثانویه اقدام می‌کنند.

رفع افتادگی نوک بینی بعد از جراحی با عمل بینی ترمیمی

ترکیبی از مشکلات تنفسی و زیبایی

در برخی از موارد شدید، زیبا جویان بعد از جراحی هم‌زمان به دو نوع مشکلات زیبایی و تنفسی دچار می‌شوند. اگر شما نیز در چنین شرایطی قرار دارید، خیلی سریع‌تر برای عمل ترمیمی بینی خود اقدام کنید.

تمام این مشکلات مخصوصاً موارد شدید، تنها به دلیل انتخاب یک جراح بی‌تجربه و غیرحرفه‌ای اتفاق می‌افتند. حال که در جراحی اولیه بینی خود دچار این اشتباه شده‌اید، خوشبختانه راه جبرانی برای آن وجود دارد!

انتخاب یک جراح ماهر در عمل بینی ترمیمی بسیار مهم است؛ زیرا این تنها شانس شما برای رسیدن به بینی ایده‌آلتان به شمار می‌شود. به همین دلیل حتماً در مورد پزشک خود و سوابق جراحی‌های او تحقیق کنید و همچنین نظرات زیبا جویان قبلی او را نیز بپرسید.

برای این کار می‌توانید از کارشناسان ما در دکترلند کمک بگیرید؛ زیرا آن‌ها اطلاعات کاملی در مورد جراحان ترمیمی بینی در سراسر ایران دارند و بهترین جراح شهرتان را به شما معرفی می‌کنند.

شرح دقیق تمام مراحل عمل ترمیمی بینی

مراحل عمل بینی ترمیمی به نوع مشکل و پیچیدگی آن بستگی دارد؛ اما به طور کلی این جراحی در دو مرحله انجام می‌شود:

تخریب ساختار بینی قبلی

در ابتدا جراح با دقت و ظرافت زیاد، ساختار بینی قبلی را تخریب و اصلاح می‌کند. تمام این مراحل را به طور خلاصه در بخش زیر برایتان توضیح می‌دهیم.

 1. برداشتن بخیه‌ها: در ابتدا جراح بخیه‌های جراحی قبلی‌تان را با دقت باز می‌کند.
 2. جدا کردن پوست از اسکلت بینی: در این بخش جراح پوست را از استخوان بینی جدا می‌کند تا به کل ساختار آن دسترسی داشته باشد.
 3. اصلاح غضروف‌ها و استخوان: حال پزشک تمام غضروف‌ها و استخوان‌هایی که پس از جراحی بینی قبلی به شکل صحیح تغییر نکرده یا دچار مشکل شده‌اند را به دقت اصلاح می‌کند.
 4. حذف غضروف یا استخوان اضافی: در برخی از موارد پزشک برای ایجاد نتیجه ایده‌آل افراد، بخشی از غضروف یا استخوان بینی را برمی‌دارد.
مراحل عمل بینی ترمیمی

بازسازی و ایجاد بینی جدید

پس از تخریب بافت و ساختار قبلی بینی، نوبت به بازسازی آن می‌رسد که در ادامه نحوه انجام آن را شرح می‌دهیم.

 1. ایجاد اسکلت جدید: در این بخش جراح با استفاده از غضروف و استخوان، ساختار و اسکلت دلخواه شما را ایجاد می‌کند.
 2. قرار دادن غضروف و استخوان: در این مرحله استخوان و غضروف بینی در جای مناسب خود قرار می‌گیرند.
 3. بخیه زدن و پانسمان بینی: در انتها نیز پزشک پوست را به بینی بخیه می‌زند و آن را پانسمان می‌کند.

دوران نقاهت عمل ترمیمی بینی چگونه است؟

به طور کلی دوران نقاهت عمل بینی ترمیمی از جراحی اولیه کمی طولانی‌تر است؛ به همین دلیل در این دوران حساس، حتماً تمام نکات مراقبتی و توصیه‌های پزشکتان را به طور دقیق رعایت کنید.

علاوه بر این حتماً به طور مرتب به جراح خود مراجعه و وضعیت خود را بررسی کنید. در این دوران می‌توانید از مشاوران ما نیز راهنمایی بگیرید؛ زیرا شما پس از جراحی با تیم دکترلند، تا 2 سال پشتیبانی رایگان دریافت می‌کند و کارشناسان ما تا زمان بهبودی کامل، همراه و هم‌قدم شما هستند.

جراحی ترمیمی بینی چه عوارض و خطراتی دارد؟

عوارض جراحی ترمیمی بینی مشابه با عمل اولیه است؛ فقط در برخی از موارد این عوارض کمی خود را شدیدتر نشان می‌دهند.

 • خون‌ریزی
 • کبودی و ورم
 • احتمال عفونت
 • ایجاد اسکار
 • عدم رضایت از نتیجه عمل
 • باقی ماندن جای بخیه
 • برطرف نشدن کامل تمام مشکلات قبلی
عوارض عمل بینی ترمیمی

احتمال بروز تمام این عوارض بعد از عمل ترمیمی بینی شما وجود دارد و تمام آن‌ها مخصوصاً خطرات شدید، به پزشک شما بستگی دارند! در صورتی که در انتخاب جراح عمل بینی ترمیمی خود اشتباه کنید، دیگر هیچ راه برگشتی برای جبران آن نخواهید داشت!

بنابراین حتماً در این زمینه با افراد بسیار ماهر و باتجربه مشورت و پس از بررسی‌ها و اطمینان کامل، برای جراحی اقدام کنید.

نکات مهم و ضروری که باید برای عمل ترمیمی بینی بدانید

برای رسیدن به نتیجه ایده‌آل خود در جراحی ترمیمی، قبل از عمل باید نکات بسیار مهم و ضروری زیر را در نظر بگیرید.

 • قبل از هر چیز حتماً با افراد متخصص و جراحان متفاوتی در این زمینه مشورت کنید.
 • تمام سوابق خود را در اختیار پزشک موردنظر قرار دهید.
 • از تمام عوارض و خطرات احتمالی این جراحی مطلع شوید.
 • انتظارات واقع‌بینانه‌ای از عمل ترمیمی بینی خود داشته باشید.
 • حتماً نمونه کارها و سوابق پزشکی جراح خود را بررسی کنید.
 • در صورت امکان با زیبا جویان قبلی جراح خود صحبت کنید.

علاوه بر تمام این موارد حتماً با کارشناسان حرفه‌ای تیم دکترلند نیز مشورت کنید؛ برای این کار در ابتدا عکس بینی‌تان را برای ما بفرستید. مشاوران ما به طور کامل نوع بینی و مشکلاتتان را بررسی می‌کنند و تمام نکات لازم را برایتان شرح می‌دهند.

نکات مهم برای عمل ترمیمی بینی

نکات پایانی برای جراحی ترمیمی

در این مقاله با تمام اطلاعات لازم در مورد عمل ترمیمی بینی آشنا شدید. در پایان توصیه می‌کنیم حتماً قبل از هر چیز تمام جوانب را به دقت بررسی کنید و به دیدی کلی از نتیجه عمل خود برسید.

عمل بینی ترمیمی برای رفع مشکلات تنفسی و زیبایی ناشی از عمل قبلی مفید است؛ اما به شرطی که به صورت اصولی و آگاهانه برای آن اقدام کنید. در این مسیر حتماً از کارشناسان ما در مجموعه دکترلند کمک بگیرید و تمام ابهامات خود را رفع کنید.

در ادامه نیز نظرات و تجربه‌های خود را با ما در میان بگذارید و این مقاله را برای تمام افرادی که از نتیجه جراحی بینی اولیه خود راضی نیستند نیز بفرستید.

تیم کارشناسی دکتر لند

تیم کارشناسی دکتر لند

به زودی با شما تماس می‌گیریم!