نحوه چسب زدن پس از جراحی بینی

راهنمای مطالعه:
چسب زدن پس از جراحی بینی

توصیه اکید همۀ پزشکان بعد از جراحی بینی استفاده از چسب بینی است. دلیل آن هم کمک به منبسط شدن پوست بینی است، تا بهتر به استخوان یا غضروف زیرین بچسبد. استفاده از چسب روی بینی مخصوصاً برای افرادی که پوستشان ضخیم است می‌تواند بسیار مفید باشد. برای بیمارانی که چنین پوستی دارند، کمی بیشتر از سایرین طول می کشد تا پوست آنها پس از جراحی جمع شود. البته صرف چسب زدن مهم نیست؛ بلکه نحوه چسب زدن پس از جراحی بینی نیز مهم است. به بیان دیگر نحوه صحیح انجام این عمل تاثیر بسزایی در فرم دهی و بهبود زخم‌ها دارد.

با این تفاسیر با دکترلند همراه شوید تا با نحوۀ چسب زدن پس از جراحی بینی به‌طور صحیح آشنا شویم.

تاثیر چسب در عمل بینی

گاهی اوقات، بافت زخم باعث ایجاد برآمدگی‌های بینی می‌شود که نتیجه نهایی جراحی و ظاهر بینی را ناخوشایند می‌کند. نوار رینوپلاستی احتمال وقوع این اتفاقات ناخوشایند را به حداقل می‌رساند.

معمولاً به بیماران توصیه می‌شود 2 تا 3 هفته پس از جراحی بینی از تیپینگ رینوپلاستی استفاده کنند. هنگامی که شروع به چسباندن نوارها می کنید، بهتر است ماه ها از آن استفاده کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید. از بیماران خواسته می شود که هر شب قبل از رفتن به رختخواب از نوار جراحی زیبایی بینی استفاده کنند. صبح و قبل از اینکه به کارهای روزمره خود خیره شوید، نوارها را بردارید اما بهتر است در طول روز نیز از آنها استفاده کنید. از جراح خود بپرسید که آیا استفاده از نوار زیبایی بینی ضروری است یا خیر. علاوه بر این، از او بخواهید نحوه استفاده از این نوارها را به شما آموزش دهد. زیرا عمل بینی شیراز و در نتیجه نحوه استفاده هر بیمار از تیپینگ جراحی بینی متفاوت است و برای همه افراد یکسان نیست.

دربارۀ انتخاب نوار، نواری به عرض 1.5 سانتی متر از داروخانه تهیه کنید. معمولاً در مطب از نوار کاغذی ریزدانه و ضد کف استفاده می شود که بسیار ظریف است و به دفعات استفاده می شود و به پوست آسیب نمی رساند. قیمت این چسب نسبتاً ارزان است. نوار بینی با عرض یک و نیم سانتی متر در مقایسه با چسب های ضخیم تر یا نازک تر برای این منظور بهتر است.

چسب زدن پس از جراحی بینی

روش چسب زدن پس از جراحی بینی

همانطور که می‌دانید چسب زدن به اندازه خود جراحی بینی شیراز یا حتی بیشتر اهمیت دارد. بنابراین دقت در اجرای صحیح آن تاکید بسیاری دارد. که در اینجا مرحله‌به مرحله نحوه چسب زدن بینی توسط خود بیمار را آورده‌ایم.

  • پوست خود را تمیز کنید

قبل از شروع استفاده از چسب، مطمئن شوید که پوست بینی و گونه های خود را با استفاده از یک پد یا دستمال آغشته به الکل تمیز کنید. با انجام این کار، کل آرایش و چربی صورت خود را پاک می کنید. در غیر این صورت چسب به خوبی روی بینی شما نمی چسبد.

  • چسباندن نوار بینی

بهتر است بینی خود را جلوی آینه بچسبانید تا از قرارگیری آن مطمئن شوید. از پزشک‌تان دربارۀ قسمت‌های مختلفی که باید چسب زده شود و نحوه چسباندن آن بپرسید. هنگامی که شروع به چسباندن بینی خود کردید، یک تکه نوار را به نحوی برش دهید که بینی شما را بپوشاند و تا هر دو گونه گسترش یابد. طول برش نوار باید با توجه به هر قسمتی از بینی که قرار است چسب زده شود تنظیم شود.

  1. چسب را محکم روی بینی بچسبانید اما باز هم آن را روی گونه‌ها نچسبانید و صبر کنید.
  2. حتما چسب را محکم روی بینی خود بچسبانید.
  3. اکنون دو سر نوار را به گون‌ های خود بچسبانید.
  4. به یاد داشته باشید که هدف از چسباندن نوار، متمرکز کردن و فرو ریختن پوست خارجی بینی یا غضروف زیر آن است.
  5. هنگامی که اولین تکه نوار به درستی روی بینی قرار گرفت، می‌توانید به قسمت بالایی و پایینی پل بینی بروید.
  6. سعی کنید 30 تا 50 درصد هر نوار را با یک تکه نوار دیگر بپوشانید.
  7. وقتی کارتان را با بینی تمام کردید، باید طوری به نظر برسید که گویی یک گچ چسبی ساخته شده است که متناسب با اندازه بینی است به نحوی که بینی را فشار می‌دهد.
  • برداشتن چسب بینی

حال که با نحوه چسب زدن پس از جراحی بینی آشنا شده‌ایم، باید بدانید که برداشتن چسب نیز به‌اندازۀ چسب زدن اهمیت بسزایی دارد. برداشتن نوار باید بسیار با احتیاط انجام شود. هرگز نباید به طور ناگهانی نوار را از سمت انتهایی جدا کنید، اگر این کار را انجام دهید، پوست دیگر متمرکز و منقبض نمی شود. برای جدا کردن ایمن نوار چسب، می توانید مقداری محلول چسب را بدون ارائه هیچ نسخه ای از داروخانه تهیه کنید. این محلول باعث می شود که نوار از بین برود و به راحتی جدا شود.

راه دیگر برای برداشتن و چسباندن آن این است که در حین گرفتن دوش آب گرم آن را بردارید تا بتوانید کف زیادی روی نوار چسب بزنید تا راحت آن را جدا کنید. استفاده از موچین و ابزار مشابه به شما کمک می کند تا ظرفیت بیشتری از نوار را بلند کنید. نوار را به آرامی از روی پوست جدا کنید اما بلافاصله آن را 180 درجه بچرخانید و باقیمانده نوار را در همان جهت و به موازات سطح پوست بردارید. با انجام این کار، خطر جدا شدن پوست از استخوان و غضروف به حداقل می رسد.

این روند را هر روز تکرار کنید تا زمانی که پزشک به شما بگوید کافی است. اگر پس از عمل نوارچسب به طور دائم و صحیح انجام شود، نتیجه نهایی مطلوب‌تر خواهد بود.

شما میتوانید با تیم مشاوره دکترلند در ارتباط باشید و از هزینه جراحی بینی در شیراز در هر زمانی مطلع شوید.

تفاوت چسب زدن بینی های گوشتی و استخوانی

نحوه چسب زدن پس از جراحی بینی استخوانی و گوشتی تفاوتی با هم ندارد. برای انجام این فرایند بر روی تمامی بینی‌ها از روشی که در بخش قبل به آن اشاره کردیم، استفاده می‌شود. ابتدا صورت را با آب و صابون بشویید و کاملاً خشک کنید. در مرحله بعدی متناسب با سایز بینی یک قطعه چسب کاغذی را جدا کنید. و به صورت نعلی شکل زیر بینی چسبانده و از دو طرف امتداد قرار دهید. و برروی کناره‌های دماغ بچسبانید. سپس 3 یا 5 قطعه  از چسب کاغذی را جدا کنید و از بالا تا پایین به صورت عرضی روی دماغ بچسبانید. چسب‌ها باید به شکلی چسبانده شوند که لبه‌های آن‌ها روی هم قرار بگیرند. در انتها یک لایه چسب کاغذی را به صورت عرضی روی لایه‌های دیگر می‌چسبانیم.

چسب زدن پس از جراحی بینی

فواید چسب زدن پس از جراحی بینی

چسب زدن بینی در فرم‌دهی و کاهش ورم آن تاثیر بسزایی دارد. دو هفته بعد از جراحی باعث می‌شود؛ ورم کاهش یابد و فرم‌دهی بهتری صورت گیرد. لازم به ذکر است که استفاده از چسب علاوه بر فایده‌های ذکر شده؛ نوعی هشدار برای اطرافیان است. افراد با دیدن چسب بر روی بینی شما، احتیاط می‌کنند تا از رفتار پرخطر جلوگیری کنند.

مدت زمان چسب زدن بینی بعد از عمل

تقریبا سه هفته الی یک ماه بعد از عمل توصیه می شود از چسب استفاده شود تا ورم آن کاهش یابد. بهتر است که چسب را هر سه یا چهار روز یک بار عوض کنید؛ چراکه هر روز عوض کردن تاثیری در  کاهش ورم بینی نخواهد داشت. با این حال بینی‌های گوشتی بهتر است مدت زمان بیشتری اقدام به تعویض چسب کنند. لازم به ذکر است که مدت زمان لازم برای چسب زدن پس از جراحی بینی را پزشک تعیین می‌کند. بسته به شرایط بیمار از یکماه تا سه ماه متغیر است.

عوارض زیاد چسب زدن پس از جراحی بینی

چسب بینی یکی از راهکارهای موثر در تسریع بهبود ورم بینی بعد از عمل است و به کوتاه‌تر شدن دوره نقاهت بعد از جراحی کمک بسیاری می‌کند. به همین علت این فرایند و نحوه صحیح زدن آن تا یک ماه بعد از جراحی می‌تواند بسیار مهم باشد. و بیش از حد سفت زدن و یا شل زدن چسب بینی باعث بروز عوارض موقتی شود.

در آخر

در این مقاله سعی کردیم شما را با نحوه چسب زدن پس از جراحی بینی آشنا کنیم. با توجه به موارد ذکر شده داشتن اطلاعات کافی دربارۀ نوع بینی، روند درمانی جراحی بینی را تا حد مطلوبی افزایش می‌دهد. امیدوارم این مطلب از دکتر لند برای شما مفید بوده باشد. در صورت هر گونه سوال در این زمینه با ما در ارتباط باشید.

تیم کارشناسی دکتر لند

تیم کارشناسی دکتر لند

مشاوره حرفه‌ای و رایگان همین حالا!

به زودی با شما تماس می‌گیریم!