همه چیز دربارۀ تزریق کورتن به بینی

راهنمای مطالعه:
تزریق آنزیم به بینی گوشتی

معمولاً از عوارض جراحی بینی برای برخی افراد تورم بینی بعد از جراحی است. این اتفاق ناخوشایند برای برخی افراد کمی نگران کننده است. اما روش‌های بسیاری وجود دارد که بتوان تورم را کاهش داد. یکی از این روش‌ها تزریق کورتن به بینی است. هدف از تزریق کورتن کاهش التهاب بینی است.

با این حال زمان تزریق آن هم چالشی است بحث برانگیز که در ادامه این مبحث از دکترلند می‌خواهیم با شما در میان بگذاریم . پس تا انتها با ما همراه شوید.

تزریق کورتون به بینی چه تاثیری بر فرم بینی دارد؟

همانطور که می دانید بینی بعد از جراحی، بینی متورم می شود. التهاب بعد از عمل یک فرآیند طبیعی و بخشی از روند درمان است. گاهی تورم شدید بینی دیده می شود و غیر طبیعی می شود. در این صورت اگر به موقع جلوی آن گرفته نشود، ممکن است شکل بینی بدتر شود و یا حتی بر سلامت بیمار تاثیر منفی بگذارد. میزان تورم به عوامل زیادی بستگی دارد، از جمله نوع پوست که تورم ضخیم تر باشد ، تورم شدیدتر است.. به همین دلیل است که تورم بعد از عمل بینی گوشتی بیشتر از عمل بینی استخوانی است.

البته تورم به طور معمول پس از یک سال به طور کامل از بین می رود. و در بدترین حالت 24 ماه است؛ اما برخی از افراد می‌خواهند فوراً نتایج را ببینند، بنابراین پزشک خود را مجبور می‌کنند که کورتون را تزریق کند، باوجود اینکه می‌دانند که مصرف بی‌رویه آن عوارض بدی خواهد داشت.

کنترل التهاب با تزریق کورتن به بینی

یکی از کارهایی که می توان برای کنترل تورم انجام داد تزریق کورتون بعد از جراحی بینی است. تاثیر کورتون بعد از جراحی بینی بعد از بریدگی یا زخمی شدن پوست پوست جدیدی در محل زخم ایجاد می شود. اما اگر زخم عمیق باشد بافت ضخیمی به نام اسکار برای ترمیم آسیب عمیق ایجاد می شود. اسکار جدید معمولا صورتی و قرمز است. که با گذشت زمان تیره تر یا روشن تر از رنگ پوست می شود. اگر بافت اسکار خیلی عمیق و ضخیم باشد، ممکن است ظاهر خوبی نداشته باشد.

علل تورم بینی

تشکیل این بافت در زخم های ناشی از برش‌های جراحی است که با شدیدتر شدن تورم ضخیم تر می شود و در صورت پیشرفت ممکن است ظاهر بینی را تغییر دهد. کاری که کورتون انجام می دهد از تشکیل این بافت جلوگیری می کند. و تا حدودی پوست را نازک کند. بنابراین جراحان بینی بعد از جراحی بینی از تزریق کورتون استفاده می کنند. برای جلوگیری از این اتفاق. البته همانطور که چندین بار تاکید کرده ایم این به صلاحدید پزشک است و نباید خودسرانه کورتون مصرف کنید.

تزریق کورتن به بینی چه تاثیری بر فرم بینی دارد؟

در چه مواردی بعد از جراحی بینی باید کورتون تزریق شود؟

تزریق کورتیکواستروئید بعد از جراحی بینی همه بیماران را تحت پوشش قرار نمی دهد. و تنها در صورت داشتن یکی از شرایط زیر باید به پزشک مراجعه کنید تا نیاز به تزریق کورتون را در نظر بگیرید.

ضخیم بودن پوست بینی؛ زیرا پوست ضخیم تمایل زیادی به تشکیل بافت اسکار دارد و پس از تجمع اسکار، پوست سفت شده و ترمیم آن متوقف می‌شود.

اگر جراحی بینی برای مدت طولانی انجام شده باشد اما رینیت هنوز شدید است و از بین نرفته است. با مشاهده شرایط فوق نیاز به تزریق کورتون بعد از جراحی بینی دارید.


به خاطر داشته باشید که تیم مشاوره زیبایی دکترلند اینجاست تا به شما کمک کند تا یک تجربه عالی از جراحی بینی داشته باشید. از مهمترین خدمات ما میتوانی به کاهش هزینه جراحی بینی در شیراز و حتی اقساطی کردن هزینه های مربوط به این جراحی اشاره کرد. همین الان با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید و از مشاوره با ما لذت ببرید.


عوارض جانبی تزریق کورتن به بینی

برای تاثیر کورتون بعد از جراحی بینی باید به مقدار مناسب و لازم تزریق شود نه بیشتر. غلظت بالای کورتیکواستروئیدها باعث نازک شدن پوست و ظاهر شدن آن در زیر پوست و وریدها می شود. که ظاهر زشتی روی بینی دارد. اما این فقط ظاهر ماجراست. استفاده زیاد و زیاد از کورتیکواستروئیدها می تواند منجر به عوارض زیادی مانند چاقی، زخم معده، پوکی استخوان، آب مروارید، افسردگی، تغییرات خلقی و افزایش خطر عفونت شود.

کورتن باید به مقدار لازم تزریق شود، در غیر این صورت باعث فرورفتگی عمیق و قابل مشاهده در بینی می شود زیرا بافت اسکار مفید را کاملا از بین می برد.

تزریق کورتن بعد از جراحی بینی می‌تواند به کاهش رینیت کمک کند اما این یک روش تخصصی است که باید توسط پزشک به دقت مطالعه شود تا مقدار دقیق تزریق در محل مناسب مشخص شود و تغییرات مورد نظر ظاهر شود. پس خودسرانه این کار را انجام ندهید.

تزریق کورتن به بینی چه زمانی باید انجام شود؟

تزریق کورتن چه زمانی انجام شود؟

همانطور که در ابتدای امر گفتیم، زمان تزریق کورتن مسئله مهمی است که حتماً باید با پزشک متخصص مشورت شود. اشار کردیم که تزریق کورتن بعد از جراحی بینی در افرادی که پوست ضخیمی دارند انجام می شود. در این بینی‌ها تورم زیاد به خصوص در ناحیه بالای نوک بینی اتفاق می ‌افتد، لذا تزریق آنزیم به بینی توصیه می‌شود. لازم است برای تزریق کورتن یک ماه صبر کنید و سپس درصورت تورم زیاد تزریق کورتن را در زیر پوست انجام دهید. این تزریق باید در ناحیه عمقی پوست انجام شود تا تورم را از بین ببرد معمولاً بین یک تا سه مرتبه تزریق را انجام می‌شود تا تورم و بافت چربی زیر پوست از بین برود.

لازم به ذکر است که در صورت نیاز به تزریق مجدد، این عمل بلافاصله انجام نشده و پس از گذشت مدت زمان مشخص و با اجازه پزشک تزریق دوباره کورتون است. به طور معمول متخصصان توصیه می‌کنند که فاصله بین دو تزریق بهتر است ۶ تا ۸ هفته باشد. توجه داشته باشید که علاوه بر فاصله زمانی بین تزریقات، غلظت کورتون نیز اهمیت دارد. در صورتی که غلظت تزریق کورتیکواستروئیدها بیش از حد معمولا باشد، ممکن است عوارض جدی به همراه داشته باشد.

مراقبت‌های بعد از تزریق کورتون به بینی

یکی از سوالات متداولی که از سوی بیماران مطرح می‌شود، این است که بعد از تزریق کورتون به بینی چه باید کرد؟ آیا نکات مراقبتی بعد از تزریق وجود دارد؟ به طورکلی، پس از تزریق می توانید از کمپرس یخ استفاده کنید تا تورم ناشی از تزریق کاسته شود. از آنجایی که تزریق کورتون به بینی اغلب ۴ تا ۸ هفته بعد از عمل بینی انجام می شود، رعایت مراقبت های بعد از عمل بینی شیراز بسیار حائز اهمیت است. توجه داشته باشید که عدم توجه به دستورالعمل های بعد از عمل می تواند سبب تاثیر منفی در نتیجه عمل شود.

در آخر

در این مقاله سعی کردیم شما را با هر آنچه مربوط به تزریق کورتن به بینی است را بررسی کنیم. توجه داشته باشید؛ زمان انجام این امر با تشخیص پزشک است و خودسرانه نمی‌توان این کار را انجام داد.

پس از اینکه تزریق کورتون به بینی شما انجام گرفت، حدوداً یک هفته زمان لازم است تا اثرات این محصول، نمایان شده و سطح تورم بینی، کم کم کاهش یابد. البته، این بازه زمانی در بیماران مختلف متغیر بوده و نمی توان دقیقاً یک زمان مشخصی برای تاثیر گذاری کورتون در کاهش تورم بینی، مشخص نمود. در برخی افراد بین 2 الی 3 هفته و در برخی بیماران دیگر، حتی تا 6 هفته زمان لازم است تا تغییرات حاصل از تاثیر کورتون در بینی، آشکار شود.

در صورت هر گونه سوال و پیشنهاد در این زمینه می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی زیر با ما در ارتباط باشید.

تیم کارشناسی دکتر لند

تیم کارشناسی دکتر لند

مشاوره حرفه‌ای و رایگان همین حالا!

به زودی با شما تماس می‌گیریم!