عمل بینی پرزرویشن: نحوه انجام + عوارض

در این مقاله تمام اطلاعات لازم در مورد عمل بینی پرزرویشن، مزایا، معایب، نکات مراقبتی قبل و بعد و همچنین عوارض آن را شرح می‌دهیم.
راهنمای مطالعه:
عمل بینی پرزرویشن

عمل بینی به روش پرزرویشن یک تکنیک مدرن در تغییر شکل بینی است و برخلاف جراحی سنتی، پزشک در آن ساختار طبیعی بینی را حفظ و نواقص آن را برطرف می‌کند.

البته باید بدانید این تکنیک جراحی محدودیت‌هایی نیز دارد و برای تمام افراد مناسب نیست؛ به همین دلیل در این مطلب سعی داریم تمام اطلاعات ضروری را در اختیارتان قرار دهیم تا بتوانید تصمیم نهایی خود را برای جراحی به این روش بگیرید.

عمل بینی پرزرویشن: نسل جدید جراحی بینی

عمل بینی پرزرویشن که به عنوان رینوپلاستی حفظ ساختار یا حفاظتی نیز شناخته می‌شود، روشی نسبتاً جدید در جراحی بینی به شمار می‌رود. هدف اصلی این تکنیک، حفظ ساختار بینی و اسکلت آن تا حد ممکن است و بر خلاف عمل بینی سنتی، جراح سعی می‌کند بافت طبیعی و غضروف بینی را حفظ کند.

این نوع جراحی نیاز به بیهوشی دارد و بیشتر برش‌ها در قسمت داخلی بینی ایجاد می‌شوند؛ به همین دلیل معمولاً عوارض کمتر و همچنین دوران نقاهت کوتاه‌تری نسبت به عمل بینی سنتی دارد.

در واقع این نوع رینوپلاستی هیچ اختلالی در قسمت بیرونی بینی ایجاد نمی‌کند. اگر بینی را شبیه به یک خانه و قوز بینی را پشت‌بام آن تصور کنیم، برای رفع این برآمدگی به جای بریدن سقف، بخش پایینی یعنی طبقه اول را کوتاه می‌کنیم و به این ترتیب بدون از بین بردن سقف، خانه یا بینی شما کوچک و کوتاه می‌شود. یعنی به جای رفع غضروف و قوز بینی از بالا، جراحی را از بخش پایینی بینی انجام می‌دهیم.

طریقه عمل بینی پرزرویشن

مقایسه عمل بینی پرزرویشن با جراحی بینی سنتی

به‌احتمال خیلی زیاد شما نیز به این موضوع فک کرده‌اید که: «اصلاً جراحی بینی پرزرویشن با عمل سنتی بینی چه تفاوتی دارد؟» در جدول زیر به طور خلاصه با تمام تفاوت‌های آن‌ها آشنا می‌شوید.

مشخصاتعمل بینی به روش پرزرویشنجراحی سنتی بینی
محل ایحاد برش‌هاداخل بینیداخل و خارج بینی
میزان تهاجمکمتربیشتر
دوره نقاهتکوتاه‌ترطولانی
نتیجه نهاییطبیعیطبیعی و مصنوعی (بر اساس انتظارات زیبا جو)
هزینهکمی بیشترکمتر
میزان دردکمتربیشتر
تورم و کبودیکمتربیشتر

تا اینجا تا حدودی با مزایای عمل پرزرویشن آشنا شدید؛ اما این عمل فواید دیگری نیز دارد که در ادامه به طور کامل آن‌ها را برایتان شرح می‌دهیم.

چرا افراد عمل بینی پرزرویشن را به روش سنتی جراحی ترجیح می‌دهند؟

این تکنیک جراحی مزایای مختلفی دارد و به همین دلیل روزبه‌روز بر تعداد متقاضیان آن افزوده می‌شود. در ادامه فواید آن را بررسی می‌کنیم.

حفظ ساختار طبیعی بینی و اسکلت آن

در این نوع عمل، ساختار و اسکلت بینی دچار تغییر چندانی نمی‌شود و پزشک با استفاده از تکنیک‌های خاص و ابزارهای ظریف، سعی در حفظ ساختار بینی دارد.

کاهش احتمال بروز عوارض و مشکلات تنفسی

جراحی بینی پرزرویشن کم تهاجمی است و بافت‌ها در آن خیلی تغییر نمی‌کنند؛ به همین دلیل در مقایسه با عمل بینی سنتی، زیبا جویان پس از جراحی با عوارض و مشکلات زیادی روبه‌رو نمی‌شوند.

بهبودی سریع‌تر و دوران نقاهت کوتاه‌تر

ازآنجاکه برش‌ها بیشتر در بخش داخلی بینی ایجاد می‌شوند و تغییرات بسیار شدیدی نیز در ساختار بینی صورت نمی‌گیرد، زیبا جویان در مدت زمان کوتاهی به بهبودی کامل دست می‌یابند.

نتایج طبیعی‌تر و ظریف‌تر

این روزها بیشتر افراد دوست ندارند ظاهر طبیعی خود را از دست دهند و به تغییرات نامحسوس بیشتر علاقه دارند. رینوپلاستی پرزرویشن در واقع جراحی بینی به شکل طبیعی است و ظاهر مصنوعی به آن نمی‌دهد.

مزایای عمل بینی پرزرویشن

محدودیت‌ها و چالش‌های پیش روی عمل بینی پرزرویشن

در کنار تمام این مزایا، قطعاً این نوع جراحی نیز مانند هر عمل دیگری معایب خودش را نیز دارد که در ادامه به شرح آن‎‌ها می‌پردازیم.

نیاز به مهارت و تجربه بیشتر جراح

ازآنجاکه عمل بینی پرزرویشن روش تقریباً جدید و متفاوت است، پزشک شما باید مهارت و تخصص بالایی در این زمینه داشته باشد؛ به همین دلیل باید با حساسیت بسیار بالایی جراح خود را انتخاب کنید.

انتخاب بهترین جراح برای عمل بینی پرزرویشن به کمک دکترلند

هزینه بیشتر در مقایسه با روش‌های سنتی

جراحی بینی پرزرویشن به دلیل مدت زمان بیشتر عمل، پیچیدگی جراحی، ابزار و تجهیزات مخصوص و… در مقایسه با روش‌های سنتی هزینه تقریباً بیشتری دارد.

عدم تناسب برای همه افراد

این روش جراحی برای تمام افراد مناسب نیست و همه اشخاص را به نتیجه ایده‎آلشان نمی‌رساند. در ادامه در مورد کاندیداهای مناسب برای این نوع رینوپلاستی به طور مفصل توضیح می‌دهیم.

عمل بینی پرزرویشن برای چه افرادی مناسب است؟

همان‌طور که گفتیم این نوع جراحی برای تمام افراد و بینی‌ها مناسب نیست. تنها در صورتی امکان جراحی بینی به این روش را دارید که جزو دسته افراد زیر باشید.

 • افرادی که مشکلات تنفسی کم و جزئی دارند.
 • افرادی که به بینی‌های با ظاهر طبیعی علاقه دارند.
 • آن‌هایی که در گذشته جراحی بینی انجام داده‌اند؛ اما از نتیجه آن راضی نیستند.
 • در صورتی که در مورد عوارض جراحی بینی سنتی نگران هستید.
عمل بینی به روش پرزرویشن مناسب چه افرادی است؟

البته علاوه بر این موارد باید بدانید شما در صورتی برای جراحی بینی پرزرویشن مناسب هستید که پزشک حرفه‌ای را انتخاب کنید. جراح موردنظر شما باید حتماً سابقه و تجربه زیادی در زمینه این مدل جراحی داشته باشد؛ در غیر این صورت بهتر است قید آن را بزنید!

ازآنجاکه این تکنیک خیلی در ایران رایج نیست، به احتمال زیاد جراحان زیادی را در این زمینه نمی‌شناسید. مشاوران ما در مجموعه دکترلند در این زمینه اطلاعات و تجربه زیادی دارند و با توجه به شهر و انتظاراتتان، بهترین جراح بینی پرزرویشن را به شما معرفی می‎کنند.

بررسی مراقبت‌های قبل و بعد از عمل بینی پرزرویشن

این سبک از جراحی نیز مانند عمل سنتی بینی، نیاز به رعایت نکات مراقبتی متفاوتی دارد که در این قسمت به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

مراقبت‌های قبل از عمل بینی به روش پرزرویشن

حتماً قبل از جراحی بینی تمام نکات زیر را در نظر بگیرید تا از بروز عوارض احتمالی جلوگیری کنید.

 • انتخاب جراح بسیار باتجربه و متخصص
 • انجام تمام آزمایش‌ها و معاینات لازم
 • مصرف نکردن داروهای ضد انعقاد خون
 • عدم استعمال دخانیات و الکل
 • داشتن رژیم غذایی مناسب
 • در میان گذاشتن تمام انتظارات خود با جراح
 • رفع تمام سؤال‌ها و ابهامات خود قبل از عمل
مراقبت‌های لازم قبل از عمل بینی به روش پرزرویشن

نکات مراقبتی بعد از جراحی بینی پرزرویشن

نکات زیر تا حد زیادی عوارض جراحی و در نتیجه مدت زمان بهبودی و دوران نقاهت شما را کاهش می‌دهند.

 • رژیم غذایی مناسب و مصرف داروها
 • مراقبت‌های بعد از عمل و پیروی از دستورالعمل‌های جراح
 • استفاده از کمپرس آب سرد یا یخ برای کاهش ورم
 • خودداری از انجام فعالیت‌های سنگین
 • قرار نگرفتن در معرض آفتاب
 • بالا نگه داشتن سر در زمان خواب
 • رعایت تمام دستورالعمل‌های جراح
نکات ضروری بعد از عمل بینی پرزرویشن

نگاهی به عوارض احتمالی جراحی بینی به روش پرزرویشن

درست است که جراحی بینی پرزرویشن به اندازه جراحی‌ سنتی بینی تهاجمی نیست؛ اما با این حال عوارض متفاوتی را با خود به همراه دارد که در ادامه با آن‌ها آشنا می‎‌شوید:

 • تورم و کبودی به مدت چند روز
 • خونریزی جزئی پس از عمل
 • درد خفیف تا چند روز
 • بی‌حسی در قسمت نوک بینی یا لب بالا
 • احساس گرفتگی بینی از چند روز تا دو هفته
 • احتمال عدم تقارن بینی پس از عمل
 • بروز مشکلات تنفسی در موارد بسیار نادر
 • احتمال عفونت بینی در درصد کمی از افراد
مشکلات تنفسی بعد از جراحی بینی به روش پرزرویشن

در صورت رعایت تمام نکات مراقبتی و توجه به توصیه‌های پزشک، عوارض عمل بینی در مدت زمان کوتاهی از بین می‌روند؛ اما باید بدانید عوارض شدیدی مانند عفونت، نارضایتی از نتیجه عمل، مشکلات تنفسی و… تنها به دلیل انتخاب جراح نامناسب و بی‌تجربه اتفاق می‌افتند!

به همین دلیل تا دیر نشده است به اندازه کافی در مورد جراحان مختلف تحقیق و بهترین آن‌ها را انتخاب کنید. توصیه می‌کنیم حتماً عکس بینی خود را برای کارشناسان ما در دکترلند بفرستید؛ زیرا آن‌ها به صورت آنلاین و رایگان شما را ویزیت و برترین جراحان بینی پرزرویشن را نیز به شما معرفی می‌کنند.

توصیه‌های پایانی در مورد رینوپلاستی پرزرویشن

در این مقاله با تمام اطلاعات لازم در مورد عمل بینی به روش پرزرویشن آشنا شدید. در انتها باید بدانید این تکنیک جراحی برای هر نوع بینی مناسب نیست؛ بنابراین باید قبل از هر چیز یک مشاوره تخصصی در این زمینه دریافت کنید تا متوجه شوید آیا اصلاً این عمل، شما را به نتیجه دلخواهتان می‌رساند یا خیر!

به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم حتماً با کارشناسان مجموعه دکترلند م در ارتباط باشید و از مشاوره‌های حرفه‌ای و ویزیت آنلاین آن‌ها بهره‌مند شوید. در صورتی که سؤال یا ابهامی دارید، در ادامه حتماً نظرهای خود را بنویسید و این مقاله را نیز برای تمام افرادی که قصد جراحی بینی خود را دارند نیز بفرستید.

Picture of تیم کارشناسی دکتر لند

تیم کارشناسی دکتر لند

به زودی با شما تماس می‌گیریم!