جراحی بینی به روش پیزو | نکات حساس قبل و بعد از عمل

اگر شما هم تصمیم دارید فرم بینی خود را اصلاح کنید و متقاضی جراحی بینی هستید ولی از عوارض بعد از عمل نگرانید، یا می­ترسید به نتیجه دلخواهتان نرسید؛ این مطلب برای شماست تا با روشی مدرن‌تر، کم عارضه‌تر و کم ریسک‌تر از جراحی سنتی بینی آشنا شوید.
راهنمای مطالعه:
نمونه کار دکتر شاهمرادی 2

احتمالاً شما هم به محض شنیدن اسم عمل بینی، به یاد شکستن استخوان‌، خونریزی و دردهای وحشتناک، دوران نقاهت طولانی و کبودی‌های گسترده می‌افتید! همین‌ موارد کافی هستند تا شما را از رینوپلاستی (جراحی بینی) منصرف کنند و با داشتن بینی دلخواهتان خداحافظی کنید. ولی صبر کنید، خبر خوب اینکه بدون  از سرگذراندن این موارد هم می‌توانید به فرم دلخواه بینی‌تان دست پیدا کنید.

امروزه با پیشرفت علم و به‌روز شدن ابزارها، روش‌های سنتی جراحی بینی کم‌کم از رده خارج شده و جای خود را به روش‌های به‌روزتر و مدرن‌تر داده‌اند. روش‌هایی مانند جراحی بینی به روش پیزو که کم‌تر تهاجمی هستند، آسیب بافت‌ها به حداقل رسیده‌ و نتیجه‌ نهایی قابل پیش‌بینی‌تر است. همین موارد باعث می‌شود که عوارض بعد از عمل کاهش پیدا کند و احتمال بروز خطای انسانی نزدیک به صفر برسد. جراحی به روش پیزو، نه تنها برای متقاضیان جراحی بینی، بلکه در میان جراحان نیز محبوب است.

جراحی بینی پیزوالکتریک یا اولتراسونیک

در روش رینوپلاستی اولتراسونیک یا جراحی بینی پیزو نیازی به شکسته شدن استخوان بینی در جراحی نیست؛ زیرا از دستگاهی تخصصی به نام پیزوتوم استفاده می‌شود که می‌تواند امواج با فرکانس بسیار بالا و مافوق صوت  را (بین 25 تا 36 کیلوهرتز) به طور نرم‌تر و بدون آسیب به بافت نرم اطراف، مستقیماً به استخوان بینی برساند. از آن‌جایی که انرژی به صورت مستقیم به استخوان بینی منتقل می‌شود، هیچ آسیب جانبی وجود ندارد و همین موضوع باعث می‌شود تورم بافت نرم و کبودی کاهش پیدا کند.

در عمل بینی به روش سنتی، برای تغییر شکل استخوان بینی، با چکش‌های مخصوصی استخوان بینی شکسته می‌شود تا بتوان فرم بینی‌ را اصلاح کرد! احتمالاً شما هم تنها با تصور این موضوع، ترس تمام وجودتان را فرا گرفت، که کاملاً حق دارید. اما نگران نباشید، لزومی ندارد که شما هم این اتفاق را در عمل جراحی خود تجربه کنید. در عمل بینی به روش اولتراسونیک، از دستگاهی استفاده می‌شود که ضرورت استفاده از چکش را برای تغییر ساختار استخوان بینی از بین می‌برد.

چرا بهتر است جراحی بینی به روش پیزو را انتخاب کنم؟

مزایای جراحی بینی به روش پیزو آنقدر زیاد و چشم‌گیر است که می‌تواند به راحتی هر فرد متقاضی را متقاعد کند که این روش جراحی را برای اصلاح فرم بینی خود انتخاب کند. این تکنیک ملایم‌تر است و همین مورد به پزشک شما این امکان را می‌دهد تا با دقت بیشتری کار خود را انجام دهد. همچنین در عمل بینی به روش سنتی، شکستن استخوان کاری ریسکی و پرخطر و چون کمی غیرقابل کنترل است، این امکان را به وجود می‌آورد که شکستگی‌های ناخواسته‌ای رخ دهد که پیزوتوم این احتمال را به طور کامل از بین می‌برد.

به وسیله این دستگاه پزشک جراح شما، می‌تواند به راحتی استخوان بینی‌تان را همچون یک مجسمه‌ساز، فرم دهد. همانطور که بالاتر نیز گفتیم، به دلیل این‌که عملکرد این دستگاه مستقیماً متوجه استخوان بینی می‌شود، به بافت‌های نرم اطراف آن آسیبی وارد نمی‌شود یا بسیار خفیف است. همین مورد باعث می‌شود که پس از جراحی؛ درد، کبودی و تورم بسیار کمتری را تجربه کنید که همین مقدار کم نیز قابل کنترل است.

یکی دیگر از مزیت‌های جراحی بینی به روش پیزو، این است که احتمال رسیدن به نتیجه دلخواه‌تان افزایش پیدا می‌کند. از آنجایی که فرم دادن به بینی شما به وسیله پیزوتوم و به طور دقیق‌تر نسبت به شکستن استخوان بینی به روش سنتی انجام می‌شود، نتیجه تغییرات از قبل قابل پیش‌بینی است. و این ترس را در شما از بین می‌برد که مبادا پس از عمل، شکل و شمایل بینی‌تان آن‌طور که می‌خواهید نشود!

همان‌طور که مزایای عمل بینی به روش پیزوالکتریک را به طور کامل برایتان شرح دادیم، بد نیست اشاره‌ای به معدود معایب این روش نیز داشته باشیم.

معایب جراحی بینی به روش پیزو

اجرای این روش از رینوپلاستی فقط در جراحی باز بینی امکان‌پذیر است. چرا که لازم است به طور مستقیم استخوان بینی قابل مشاهده و دردسترس باشد تا تغییرات مورد‌نظر به طور دقیق روی آن اعمال شود. بنابراین اگر متقاضی انجام عمل بینی به روش بسته هستید، نمی‌توانید از روش اولتراسونیک استفاده کنید.

از کجا بفهمم کاندید مناسبی برای جراحی بینی پیزو هستم یا نه؟

احتمالاً شما هم بعد از خواندن مزایای جراحی بینی پیزو، به این فکر افتاده‌اید که این روش جراحی را برای تغییر فرم بینی‌تان استفاده کنید. ولی این سوال برایتان به‌وجود آمده که آیا کاندید مناسبی برای انجام این عمل هستید یا نه؟ برای اطلاع دقیق از این مسأله، شما می‌توانید از خدمات مشاوره رایگان “دکترلند” استفاده کنید تا مشاوران ما پس از بررسی‌های لازم، بهترین و مناسب‌ترین روش جراحی را به شما پیشنهاد دهند. ولی به طور کلی در ادامه مواردی را ذکر می‌کنیم که بهترین نتیجه را از جراحی پیزوالکتریک می‌گیرند.

بهترین نتیجه جراحی پیزو، شامل چه کسانی می‌شود؟

به این دلیل که نقطه تمرکز این جراحی، استخوان بینی است. بدیهی است که عملکرد بهتر جراحی بینی پیزو، روی مواردی‌ است که هدف از بین بردن نقص‌های استخوانی‌ است. برای مثال اگر بینی قوزدار یا انحرافات استخوانی دارید، بهترین شیوه جراحی برای شما، جراحی اولتراسونیک می‌باشد. همچنین اگر می‌خواهید استخوان میانی بینی‌تان باریک‌تر شود یا بی‌نظمی‌ها را از بین ببرید، می‌توانید از این روش استفاده کنید و بهترین نتیجه را بگیرید. برای تغییر فرم بخش‌های غضروفی مانند نوک بینی، بهتر است روش دیگری را انتخاب کنید. چرا که فقط تراکم بالای بافت استخوان اجازه دریافت امواج بالای اولتراسونیک را می‌دهد و پیزوتوم قادر به برش بافت غضروفی نمی‌باشد.

بایدها و نبایدهای قبل و بعد از عمل بینی به روش پیزو

درست است که این نوع جراحی کمتر تهاجمی است و دوران نقاهت کوتاه‌تری دارد، اما به این معنا نیست که مراقبت‌های قبل و بعد از جراحی بینی به روش پیزو، متفاوت و کمتر از جراحی بینی سنتی است. در این‌جا فهرست دقیق و جامعی از بایدها و نبایدهای قبل از عمل بینی تهیه کرده‌ایم که عمل کردن به آن‌ها نقش بسیار مهم و ضروری را در روند بهبود و نتیجه نهایی ایفا می‌کند.

هرآنچه قبل از انجام عمل بینی به روش پیزو باید بدانید:

1-     مشاوره و انتخاب جراح متخصص و حرفه‌ای

هیچ چیز قدر این مورد اهمیت ندارد، اگر می‌خواهید عوارض پس از عمل گریبان‌گیرتان نشود و بهترین نتیجه را دریافت کنید، اگر می‌خواهید سلامت‌تان تضمین باشد و بعدتر درگیر عمل ترمیمی نشوید، در انتخاب پزشک جراح خود دقت بالایی داشته باشید.

“دکترلند” علاوه بر مشاوره رایگان، روند تحقیقی را به طور کامل انجام داده و بهترین متخصصان را برای تیم خود گل چین کرده است. بنابراین با خیال راحت می‌توانید پس از دریافت مشاوره از میان پزشکان “دکترلند”، جراحتان را انتخاب کنید و جراحی امنی را تجربه کنید.

2-    انتظاراتتان را با پزشک خود درمیان بگذارید.

یکی از دلایلی که باعث می‌شود برخی از افراد نتیجه دلخواهشان را پس از جراحی بینی نگیرند، این است که پزشک‌‌شان را در جریان انتظارات خود قرار نمی‌دهند. با پزشکتان صحبت کنید و به طور دقیق درمورد هر تغییری که دوست دارید داشته باشید بگویید. هر چیزی در ظاهر بینی‌تان وجود دارد که آزارتان می‌دهد را با او در میان بگذارید تا در نهایت بهترین نتیجه را دریافت کنید.

3-   بعضی از موارد منع مصرف دارند، آن‌ها را جدی بگیرید.

 • مصرف سیگار و الکل را دو هفته قبل از عمل بینی متوقف کنید تا دچار اختلال فشارخون نشوید.
 • اگر از داروی رقیق‌کننده خون استفاده می‌کنید با مشورت پزشک 10 روز قبل از جراحی مصرف آن را متوقف کنید یا داروی جایگزین انتخاب کنید.
 • از خوردن و آشامیدن در روز عمل خودداری کنید.
 • مصرف ویتامین E را دو هفته قبل از جراحی، کاهش دهید.

4-   چند نکته ضروری که باید حتماً انجام دهید.

 • آزمایش‌ها و عکس‌برداری‌های لازم را قبل از عمل انجام دهید و روز جراحی تمامشان را همراه با خود داشته باشید.
 • قبل از عمل در رژیم غذایی خود، به منابع دارای ویتامین k توجه بسیاری داشته باشید. به شما کمک می‌کند که کبودی‌های کمتری پس از جراحی داشته باشید.
 • روز قبل از عمل به میزان کافی آب بنوشید.
 • دو هفته قبل از عمل بینی پیزو، از قرارگرفتن مقابل تابش مستقیم نور خورشید خودداری کنید و حتماً از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
 • اگر دچار آلرژی‌ فصلی هستید، مراقب باشید فصلی را برای جراحی انتخاب کنید که علائم آلرژیک ندارید.

بعد از جراحی بینی به روش پیزو، موارد زیر را جدی بگیرید.

مواردی که تأثیر بسیاری در روند بهبودی‌تان دارند:
 • مصرف سیگار، قلیان و الکل روند بهبودی شما را به حد چشمگیری به تاخیر می‌اندازد. حداقل تا دو هفته بعد از جراحی از مصرفشان خودداری کنید.
 • بعد از جراحی ممکن‌است دچار تورم و کبودی شوید. (هرچند مقدار آن بسیار کمتر از جراحی سنتی بینی است) می‌توانید از کمپرس سرد استفاده کنید، هر نیم ساعت یک‌بار به مدت ده دقیقه. به هیچ عنوان از کمپرس آب گرم استفاده نکنید.
 • از ماساژ دادن بینی خود به شدت خودداری کنید.
 • بهتراست هنگام خواب از دو بالش استفاده کنید و سر بالا بخوابید.
 • از انجام فعالیت‌های شدید و حمل وسایل سنگین خودداری کنید.
 • به مدت یک هفته، از غذاهای نرم استفاده کنید.
 • انجام ورزش‌های سنگین را به بعد موکول کنید. اما می‌توانید پیاده‌روی کوتاه و سبک را در برنامه خود داشته باشید، به شرط آنکه سرتان رو به بالا باشد.
 • تا جایی که می‌توانید سرتان را به پایین خم نکنید.
 • با دهان باز عطسه کنید و تا حد ممکن فشار را از روی صورت خود بردارید.
 • از آتل و بانداژ مطابق دستور پزشکتان استفاده کنید.
 • برای بررسی نتیجه، پس از جراحی به پزشک خود مراجعه کنید و همچنین مراجعه دوره‌ای را فراموش نکنید.

عوارض بعد از جراحی بینی به روش پیزوالکتریک

1-     احساس کمی درد، طبیعی‌است.

به هرحال بخشی از بینی شما دستخوش تغییراتی شده‌است و احساس کمی درد طبیعی‌ است. اما در صورتی که درد از حد طبیعی بیشتر و طولانی‌تر شد، به پزشکتان مراجعه کنید. البته در عمل بینی به روش پیزو، میزان درد کمتری را نسبت به جراحی سنتی تحمل می‌کنید. برای از بین بردن درد از داروهای مسکن استفاده کنید.

2-    بروز تورم و کبودی

خوشبختانه به دلیل اینکه این جراحی با استفاده از دستگاه پیزوتوم انجام شده‌است و آسیبی به بافت نرم نرسیده، تورم و کبودی پس از عمل بینی تا حد بسیار زیادی برای‌تان کاهش پیدا می‌کند. برای کنترل آن، 73 ساعت اول را از کمپرس یخ استفاده کنید، هر نیم ساعت به مدت 10 دقیقه.

3-   اختلال تنفس

در روزهای اول پس از عمل بینی، ممکن است هنگام نفس کشیدن دچار مشکل شوید، نگران نباشید! این عارضه کاملاً طبیعی‌است و چند روز بعد از بین می‌رود. در صورت ادامه دار شدن، این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

4-   عوارض بی‌هوشی

شاید روزهای اول، کمی از عوارض بی‌هوشی در بدنتان مانده باشد و حالت تهوع داشته باشید، برای حل این مشکل می‌توانید از داروهای ضد تهوع استفاده کنید و آب زیادی بنوشید.

5-   مشکلات ظاهری

اگر نمی‌خواهید پس از عمل به آینه نگاه کنید و متوجه شوید به نتیجه دلخواهتان نرسیده‌اید، در انتخاب پزشکتان دقت زیادی داشته باشید تا جلوی این عارضه را قبل از انجام جراحی بگیرید. البته دقت داشته باشید که بعد از عمل، به علت وجود تورم، فرم واقعی بینی‌تان مشخص نیست و باید اجازه دهید در بهترین حالت، ورم اولیه از بین برود. درنظر داشته باشید که ورم ثانویه پس از گذشت چندماه از بین می‌رود و نتیجه واقعی آن موقع مشخص می‌شود.

معرفی پزشکان “دکترلند”

اهمیت انتخاب پزشک کاربلد و متخصص بر هیچ‌کس پوشیده نیست. اگر نمی‌خواهید که جراحی بینی‌تان به یکی از بدترین تجربه‌های زندگی‌تان تبدیل شود، این مرحله را تا می‌توانید جدی بگیرید! ما در “دکترلند” تمام تلاش خود را کرده‌ایم که بهترین‌های این زمینه را دور هم جمع کنیم و تجربه خوب و دلنشینی را برای شما رقم بزنیم. بنابراین می‌توانید با خیال راحت از میان پزشکانی که معرفی می‌کنیم یکی را انتخاب کرده و جراحی خود را با آسودگی خاطر انجام دهید و از نتیجه نهایی شگفت‌زده شوید. پزشک انتخابی شما باید به انتظارات شما توجه ویژه‌ای داشته باشد، به‌روز و مسلط به زیبایی‌شناسی باشد.

معرفی پزشکان جراحی بینی به روشی پیزو:

تصاویر قبل و بعد از جراحی بینی به روش پیزو

یکی از عواملی که به شما کمک می‌کند جراح خود را با اطمینان خاطر بیشتری انتخاب کنید. این است که نمونه‌هایی از قبل و بعد عمل‌های دکتر را ببینید. ما اینجا مجموعه‌ای از قبل و بعد جراحی‌هایی که توسط پزشکان “دکترلند” انجام شده‌است را در اختیارتان قرار می‌دهیم تا بتوانید راحت‌تر تصمیم‌گیری کنید.

هزینه عمل بینی به روش پیزو

یکی از سوالات متداول شما برای اقدام به جراحی، میزان هزینه‌هاست. به طور دقیق نمی‌توان مبلغی برای این جراحی تعیین کرد چرا که تحت تأثیر متغیرهای زیادی قرار دارد که چند مورد از آن‌ها را ذکر می‌کنیم.

 • نوع بینی و تغییراتی که می‌خواهید ایجاد کنید.
 • دستمزد جراح
 • آزمایش‌ها و عکس‌برداری‌های ضروری قبل از عمل
 • سطح پیچیدگی جراحی
 • هزینه بیمارستانی که جراحی را آن‌جا انجام می‌دهید.

همان‌طور که گفته شد مبلغ مشخصی را نمی‌توان در نظر گرفت. اما شما می‌توانید با مشاوران ما در “دکترلند” در ارتباط باشید و بس از بررسی و معاینه‌های لازم، از مبلغ نهایی مطلع شوید. لازم به ذکر است که “دکترلند” برای کمتر کردن هزینه‌ها، خدمات ویژه‌ای را برای مراجعه‌کنندگان خود در نظر گرفته‌است.

 1. مشاوره کاملاً رایگان
 2. ویزیت نیم‌بها
 3. تخفیف پنجاه درصدی برای انجام آزمایش‌ها و عکس‌برداری‌های قبل از عمل
 4. امکان پرداخت اقساطی تا سقف 50 میلیون تومان

شرایط پرداخت به صورت اقساطی

این امکان را برای شما فراهم کرده‌ایم که هزینه جراحی بینی خود را به صورت قسطی پرداخت کنید. برای این کار فقط به سفته الکترونیک نیاز دارید که می‌توانید بدون نیاز به مراجعه به بانک و به صورت غیرحضوری آن را دریافت کنید.

پاسخ به دو سوال متداول:

آیا جراحی بینی به روش پیزو دردناک است؟

عمل بینی به روش پیزوالکتریک، به صورت جراحی باز انجام می‌شود که روشی تهاجمی‌است. بنابراین بروز کمی درد پس از جراحی قابل انتظار می‌باشد اما لازم به ذکر است که نسبت به جراحی بینی به روش سنتی درد و عوارض کمتری دارد.

انجام عملی بینی به روش پیزو برای چه کسانی مناسب است؟

اگر بینی شما استخوانی‌ است و می‌خواهید اصلاحاتی مانند از بین بردن قوز، از بین بردن انحراف و زائده استخوانی را انجام دهید، بهترین گزینه انتخابی برای شما این مدل جراحی است. ولی اگر اصلاحات مورد نظرتان مرتبط به بافت غضروفی و بافت نرم‌تر می‌شود با راهنمایی پزشکتان، یک روش دیگر را برای جراحی انتخاب کنید.

حرف پایانی

در این مطلب سعی کردیم شما را با یکی از مدرن‌ترین روش‌های جراحی آشنا کنیم. روشی کمتر تهاجمی و دقیق‌تر، که مزایای بسیار زیاد آن باعث می­شود گزینه انتخابی اول هر پزشک و مراجعه‌کننده‌ای باشد. این جراحی که با دستگاه پیزوتوم انجام می‌شود به طور مستقیم روی استخوان تأثیر می‌گذارد، بنابراین آسیب کمتری به بافت نرم و غشا مخاطی می‌رساند که همین موضوع سبب می‌شود عوارض و درد کمتری را پس از عمل متحمل شوید. علاوه‌بر این، چون خبری از شکستن استخوان به روش سنتی و استفاده از چکش نیست، استخوان به شکل دقیق‌تر و ظریف‌تری شکل می‌گیرد و ریسک انجام این عمل کاهش پیدا می‌کند. بنابراین احتمال اینکه دقیقاً به فرم دلخواهتان برسید بسیار زیاد می‌شود.

البته این موضوع را نیز مد نظر داشته باشید؛ درست است که جراحی بینی به روش پیزو یکی از دقیق‌ترین و کم‌خطرترین روش‌های انجام عمل بینی می‌باشد، اما باید از این موضوع مطمئن شوید که کاندید مناسبی برای انجام این عمل هستید یا نه. همین الان می‌توانید با مشاوران ما در ارتباط باشید تا بتوانید بهترین روش جراحی برای بینی‌تان را پیدا کنید.

تیم کارشناسی دکتر لند

تیم کارشناسی دکتر لند

به زودی با شما تماس می‌گیریم!