جراحی بینی برای بیماران لوپوس | نکات حیاتی و حساس

همه ما دوست داریم بهتر دیده شویم و برای بهتر دیده شدن، تا جایی که آسیبی به ما وارد نشود تلاش می‌کنیم. اگر از چیزی در چهره خود ناراضی هستیم بهترین روش را پیدا می‌کنیم تا ظاهر و عملکرد آن را بهبود ببخشیم و مطابق میل خودمان تغییرش می‌دهیم. هیچ‌کس از زیباتر دیده شدن بدش نمی‌آید ولی گاهی افرادی هستند که با مشکلات و بیماری‌های خاصی دست و پنجه نرم می‌کنند. این افراد، برای چنین تغیراتی لازم است موارد زیادی را درنظر بگیرند تا احتمال بروز مشکلات و خطر پایین‌تر بیاید. یکی از این بیماری‌ها لوپوس نام دارد.
راهنمای مطالعه:
نمونه کار

اگر به بیماری لوپوس مبتلا هستید و دوست دارید بینی‌تان را جراحی کنید تا به ظاهر دلخواه‌تان برسید؛ ولی نگرانید، این مقاله برای شماست. نگرانی شما کاملاً به‌جاست و ما آن را درک می‌کنیم. درست است که با وجود این بیماری، انجام برخی جراحی‌ها کمی پرخطرتر و پرریسک‌تر است، اما به این معنا نیست که هرگز نتوانید این کار را انجام دهید. شما می‌توانید زندگی طبیعی خود را داشته باشید به شرط آنکه همه چیز تحت کنترل پزشکتان باشد! در این مقاله به تمام نکاتی بیماران لوپوس قبل و بعد از انجام جراحی بینی باید بدانند اشاره می‌کنیم. بهتر است اگر به بیماری لوپوس مبتلایید و قصد انجام عمل بینی دارید، این مقاله را تا انتها بخوانید تا از هرآنچه ضروری‌است که بدانید، آگاه شوید.

بیماری لوپوس چیست؟

برای آنکه بتوانید بیماری‌تان را کنترل کنید و به زندگی طبیعی خود ادامه دهید، لازم است قبل از هر چیزی به تمام جزئیات بیماری‌تان آگاه باشید و کامل آن‌ را درک کنید. بیماری لوپوس، یکی از بیماری‌های غیرمسری خودایمنی می‌باشد که علت به وجود آمدنش بسیار عجیب است، بدن بافت‌ها و اندام‌های خودش را به عنوان یک عامل خارجی و بیگانه شناسایی می‌کند و به آن حمله می‌کند؛ تمام تلاشش را هم می‌کند تا آن را نابود کند و در این نبرد پیروز شود! همین حملات باعث بروز التهاب و تورم در نقاط مختلف بدن مثل، قلب، پوست، ریه، کلبه‌ها و… می‌شود.

شناخت این بیماری به این دلیل مهم است که بتوانید با آن سازگار شوید و به فعالیت‌های طبیعی و روزمره‌تان بپردازید. موارد مراقبتی بسیاری در این بیماری وجود دارد، اما شما می‌توانید تحت نظر پزشک، بیماری را تحت کنترلتان بگیرید و به زندگی طبیعی خود ادامه دهید. همه چیز ممکن است تا زمانی که شما تحت مراقبت باشید، دارودرمانی خود را ادامه دهید و با مشورت پزشکتان پیش بروید.

آیا با وجود بیماری لوپوس جراحی بینی ممکن است؟

قبل از هر چیزی باید به این مسأله باور داشته باشید که لوپوس قابل کنترل است و در حضور آن هم می‌توانید به زندگی عادی خود بپردازید و کارهایی که دوست دارید را انجام دهید. فراموش نکنید که شما هم این حق را دارید که اگر از ظاهرتان ناراضی هستید، آن‌طور که دوست دارید آن را تغییر دهید.

اگر به بیماری لوپوس مبتلا هستید، باید بدانید انجام جراحی بینی و هر جراحی دیگری برای شما کمی پرخطرتر از سایر افراد است که البته منطقی به‌نظر می‌رسد، ولی غیر ممکن نیست! باید مراقب مسائل بسیار زیادی باشید تا مطمئن شوید چیزی سلامتتان را تهدید نمی‌کند و همه چیز قراراست به درستی پیش برود. هدف “دکترلند” از نوشتن این مقاله نیز همین است. در ادامه به تمام نکاتی که باید قبل و بعد از انجام عمل بینی بدانید اشاره می‌کنیم تا بتوانید با خیال راحت و آگاهی کامل، این پروسه را آغاز کنید.

انتخاب پزشک، انتخاب سرنوشت‌ساز و حیاتی

اینکه سرنوشت جراحیتان خوب باشد یا بد، به دست خودتان رقم می‌خورد. برای هر کسی که کاندید عمل بینی می‌باشد این انتخاب بسیار ضروری و مهم است، اما برای افرادی که به لوپوس مبتلا هستند حتی تا چند برابر مهم‌تر هم می‌شود. پس یک انتخاب اشتباه ممکن است در شرایط خطری قرارتان دهد!

ما در “دکترلند” این انتخاب را برای شما ساده‌تر کردیم، با حساسیت بالا و براساس تسلط و دانش، بهترین پزشکان را دور هم جمع کردیم تا تجربه فوق‌العاده‌ای را برایتان رقم بزنیم. با استفاده از مشاوره کاملاً رایگان “دکترلند”، پس از معاینات لازم می‌توانید بهترین پزشک را انتخاب کنید و با خیال راحت اقدام به انجام جراحی بینی کنید. یادتان باشد همه چیز را با دکترتان در میان بگذارید، هم درمورد بیماری لوپوس و هم در مورد تغییراتی که می‌خواهید. انتخاب یک پزشک خوب امکان نیاز به عمل مجدد و ترمیم را برای شما نزدیک به صفر می‌رسانید، یک بار انجام این جراحی به اندازه کافی احتمال خطر دارد، قطعاً نمی‌خواهید دوبار در این شرایط قرار بگیرید!

معرفی پزشکان دکترلند

قبل و بعد جراحی بینی بیماران لوپوس

یکی از مواردی که کمک می‌کند بتوانید جراح خود را راحت‌تر و با اطمینان بیشتری انتخاب کنید، مشاهده قبل و بعد عمل‌های انجام شده توسط هر پزشک است که نمونه‌ای از آن‌ها را برای شما آورده‌ایم.

خدمات دکترلند برای رقم زدن یک تجربه دلنشین

ما در “دکترلند” برای شما خدمات ویژه‌ای را در نظر گرفتیم که بتوانید بهترین تجربه را با ما داشته باشید. علاوه‌بر مشاوره رایگان و ویزیت نیم‌بها، پنجاه درصد تخفیف برای آزمایش‌ها و عکس‌برداری‌های قبل از عمل درنظر گرفتیم. همچنین شرایط پرداخت قسطی تا سقف 50 میلیون تومان، بدون ضامن و با سفته الکترونیک بدون نیاز به مراجعه به بانک، برای شما فراهم شده‌است. هرگونه سوال و ابهامی در مورد جراحی و خدمات ما دارید، با مشاوران‌مان درمیان بگذارید، آن‌ها آماده پاسخ‌گویی به شما هستند.

نکات حساس و ضروری قبل از جراحی

اگر تصمیم‌تان را گرفته‌اید که بینی خود را جراحی کنید لازم است نکات زیر را بدانید. دانستن این نکات بسیار واجب و ضروری‌ است. چرا که رعایت آن‌ها یک تجربه خوب و دلنشین را برای شما رقم می‌زند و برعکس، رعایت نکردن و سرسری گرفتن آن‌ها، جراحی بینی را برایتان به یک کابوس تبدیل می‌کند.

1-    بی‌گدار به آب نزنید!

نه فقط مبتلایان به لوپوس، بلکه همه افرادی که قراراست تحت جراحی بینی قرار بگیرند، لازم است از تمام موارد مرتبط به جراحی اطلاعات دقیقی داشته باشند و بی‌گدار به آب نزنند! باید بدانید بهترین نوع جراحی برای شما چیست و لازم‌است چه مواردی را در نظر بگیرید. دانستن این مورد که کدام جراحی مناسب شماست، کاری‌است که بهتراست به پزشکتان بسپارید و به او اعتماد کنید.

مشاوران ما در “دکترلند” آماده خدمات رسانی به شما هستند. شما می‌توانید با مشاوران ما در ارتباط باشید و پس از معاینه‌ی کامل و بررسی سوابق پزشکی‌تان، تحت نظر پزشک، مناسب‌ترین نوع جراحی را برای خود انتخاب کنید. همچنین باید بدانید در چه مرحله‌ای از بیماری لوپوس قرار دارید، عجله نکنید و در بهترین زمان ممکن اقدام کنید.

2-   با پزشکتان صادق باشید.

هیچ چیز را از قلم نیاندازید، تمام نکاتی را که لازم است به دکترتان بگویید را با او درمیان بگذارید. حواستان باشد که پای سلامت خودتان در میان است و از قلم انداختن حتی یک مورد، می‌تواند باعث بروز خطرات و عوارض جبران ناپذیری شود. قبل از مراجعه به پزشک، لیست کاملی از تمام داروهایی که مصرف می‌کنید را به همراه دستورشان، علائم بیماری‌تان و هرچیزی که این علائم را تشدید می‌کند یا بهبود می‌بخشد را آماده کنید تا به پزشکتان ارائه دهید. این مورد را فراموش نکنید که از واجبات است که جراح و روماتولوژیست شما با هم در ارتباط باشند و همه چیز با تأیید هر دو نفر آن‌ها تأیید و انجام شود.

3- زمانی که لوپوس در فاز خواب قرار دارد، اقدام کنید.

بیماری لوپوس همیشه علائم فعال ندارد، هنگامی که تحت دارودرمانی هستید و مراقبت‌های لازم را برای کنترل بیماری‌تان انجام می‌دهید، علائم لوپوس خاموش است، طوری که انگار اصلاً وجود ندارد. این موقع فرصت خوبی‌است که برای جراحی بینی اقدام کنید. اما گاهی پیش می‌آید که علائم بیماری شعله‌ور است و تحریک شده، بثورات پوستی، درد مفاصل و سایر علائم را دارید. در این زمان به طور کامل فکر جراحی را از سرتان بیرون کنید! فقط تمام تلاشتان را کنید تا بهتر شوید و دوباره اوضاع را تحت کنترلتان بگیرید. منتظر شوید همه چیز آرام شود و مدتی (حداقل 6ماه) بگذرد، سپس اقدام به جراحی کنید.

4-  قطع داروهای ضدالتهابی و غیراستروئیدی

لازم است که 5 الی 7 روز پیش از انجام جراحی بینی، مصرف داروهای رقیق کننده و ضد انعقاد خون (همچون آسپرین، هپارین و وارفارین)، ضدالتهابی و غیراستروئیدی و قرص ویتامین E را متوقف کنید. این کار را خودسرانه انجام ندهید و قبل از آن با پزشک خود مشورت کنید تا اگر لازم است داروهای جایگزین برایتان تجویز شود. قطع داروهای رقیق‌کننده باعث می‌شود طی جراحی، خون‌ریزی غیرقابل پیش‌بینی و غیرقابل کنترل اتفاق نیافتد.

5-  ضدآفتاب را فراموش نکنید.

همان‌طور که خودتان بهتر می‌دانید، یکی از تشدید کننده‌های بی‌چون و چرای بیماری لوپوس نور آفتاب است. در معرض تابش مستقیم نور آفتاب قرار نگیرید، از کلاه‌های نقاب‌دار استفاده کنید و تا می‌توانید روی پوستتان ضد آفتاب بزنید. یادتان باشد از ضدآفتاب‌های با محافظت بسیار بالا (SBF بالاتر از 55) برای محافظت در برابر UVA و UVB استفاده کنید. از لباس‌های آستین بلند و دستکش استفاده کنید. به این مسأله توجه داشته باشید که چون ازآفتاب دوری می‌کنید، احتمالاً کمبود ویتامین D دارید، بنابراین در رژیم غذایی‌تان به منابع دارای ویتامین D توجه بسیاری داشته باشید و از مکمل آن استفاده کنید.

6-   بهترین شیوه جراحی را انتخاب کنید.

جراحی بینی انواع مختلفی دارد که بعضی از آن‌ها تهاجی و بعضی کمتر یا غیرتهاجی هستند. برای شما که به بیماری لوپوس مبتلا هستید بهتر است تا می‌توانید از جراحی‌های باز و خون‌ریزی و عفونت و… دوری کنید چرا که روند بهبودی و ترمیم زخمتان طولانی‌تر است. پس با مشورت پزشک و شرایط بینی‌تان، نقصی که دارد و تغییراتی که تصمیم دارید اعمال کنید، مناسب‌ترین و کم تهاجمی‌ترین روش را انتخاب کنید. هرچقدر از جراحی باز دوری کنید، سلامتتان را بیشتر تضمین کرده‌اید و احتمال اینکه به مشکل خاصی بربخورید، بسیار کمتراست.

چه بینی قوزدار و استخوانی داشته باشید و چه بینی گوشتی و گرد، می‌توانید از بین روش‌های کم تهاجمی (مانند لیفت بینی با نخ یا جراحی بینی بسته، تزریق بوتاکس به پره‌های بینی، تزریق چربی و…) یکی را انتخاب کنید. انتخاب آخرتان را جراحی باز بینی بگذارید. همین مورد هم نشدنی نیست، فقط در بعضی شرایط  ریسک بالاتری دارد که با کنترل پزشک، قابل انجام است. بهتر است تاجایی که می‌توانید بدنتان را تحت تنش قرار ندهید و از روش‌های کم‌تهاجم استفاده کنید. اگر قراراست از عمل باز استفاده کنید، بهترین گزینه برای شما جراحی بینی به روش پیزو می‌باشد.

7-  اشک مصنوعی و مرطوب کننده فراموش نشود.

برخی موارد ممکن است برای سایر مراجعه کنندگان اهمیت نداشته باشد و ضرورتی به رعایت کردنش هم نباشد، ولی برای شما که به بیماری لوپوس مبتلایید، برخی از جزئیات مهم‌تر می‌شود و رعایت کردنش کمک می‌کند که حالتان بهتر باشد. لوپوس روی غدد درون‌ریز بدن، غشاهای مخاطی و سایر غدد تولید کننده رطوبت تأثیر می‌گذارد. بنابراین امکان دارد خشکی چشم، دهان و پوست را تجربه کنید و پس از بیهوشی نیز تشدید هم بشود. لوازم لازم برای مقابله با این عارضه را با خود به بیمارستان ببرید.

8-  هر طور که بلدید استرس‌تان را کاهش دهید!

یکی از عواملی که تأثیر بسیار زیاد و چشمگیری روی بروز و تشدید علائم بیماری لوپوس می‌گذارد، استرس است. حیف است بخاطر استرس قبل‌از عمل، علائم بیماری‌تان دوباره بروز پیدا کند و شعله بکشد و مدت‌ها انجام جراحی به تأخیر بیافتد. دراین صورت، نه تنها باید صبر کنید تا از بین بروند، بلکه باید بگذارید حدود 6 ماه بگذرد تا مطمئن شوید اوضاع آرام است و می‌توانید دوباره اقدام کنید.

بنابراین با هرروشی که بلدید و می‌توانید، استرستان را کنترل کنید. مدیتیشن کنید و خواب به موقع و کافی داشته باشید. فعالیت‌های دلخواهتان را انجام دهید و با پزشکتان در ارتباط باشید تا خیالتان راحت باشد همه چیز تحت کنترل است و چیزی برای نگرانی وجود ندارد. اگر استرستان از کنترل خارج شده است از پزشکتان بخواهید دوز کمی از آرامبخش و ضداسترس را برای شما تجویز کند. از تنش‌ دوری کنید و اگر می‌توانید ورزش را در برنامه روزانه‌تان قرار دهید.

9-   با سیگار و الکل خداحافظی کنید.

مصرف سیگار و الکل از ممنوعیات بیماران لوپوس به حساب می‌آید و بهتر است این دو را برای همیشه از زندگیتان بیرون کنید! اما اگر تا الان نتوانستید این کار را کنید، این هشدار را به شما می‌دهیم که “باید” دو هفته قبل از جراحی مصرف الکل، قلیان و سیگار را متوقف کنید. موارد گفته شده اکسیژن‌رسانی به خونتان را کاهش می‌دهند و باعث می‌شود تورم دیرتر از بین برود و دوران نقاهتتان طولانی‌تر شود. در مبتلایان به لوپوس دوران نقاهت به صورت پیش‌فرض طولانی هست، شما که نمی‌خواهید از چیزی که هست طولانی‌تر هم بشود؟

10- آزمایش‌های قبل از عمل را جدی بگیرید.

قبل از جراحی بینی، لازم است تعدادی آزمایش و عکس‌برداری خاص را انجام دهید که برای تمامی افراد متقاضی عمل زیبایی بینی مشترک است، اما برای مبتلایان به بیماری لوپوس، چند مورد دیگر به این آزمایش‌ها اضافه می‌شود. مطابق صبحت‌های پزشکتان، هرآنچه لازم است را انجام دهید. چیزی مانع جراحی شما نمی‌شود مگر اینکه خیلی حاد باشد.

بایدها و نبایدهای بعد از عمل بینی مبتلایان به لوپوس

مراقبت‌های پس از جراحی برای شما کمی بیشتر است، ولی سخت نیست! طبیعتاً تمام مراقبت‌هایی که سایر افراد پس از انجام جراحی مستلزم به رعایت آن‌ها هستند را شما نیز باید انجام دهید. به موارد زیر توجه ویژه‌ای داشته باشید تا روند بهبودتان سریع‌تر شود و نتیجه بهتری را دریافت کنید.

 • از انجام ورزش‌ها و فعالیت‌های سنگین خودداری کنید.
 • مراقب باشید جای زخمتان عفونت نکند و علائم لوپوس عود نکند.
 • در رژیم غذایی‌تان حتماً منابع دارای امگا3 و ماهی را قرار دهید.
 • غذاهای نرم و دارای ویتامین K و D و سبزیجات سبزپررنگ مصرف کنید.
 • کلسیم فراموش نشود! (شیر و ماست کم‌چرب، پنیر)
 • مصرف کلسترول و نمک را تاجایی که می‌توانید کاهش دهید.
 • به صورت سربالا و با دوبالش بخوابید و به طور کلی تا می‌توانید از خم کردن سرتان جلوگیری کنید.
 • از ماساژ بینی خودداری کنید و برای کاهش تورم و کبودی، از کمپرس سرد استفاده کنید (هر نیم ساعت یک‌بار به مدت ده دقیقه تا 73 ساعت).
 • به مدت دوهفته مصرف سیگار و الکل را متوقف کنید.
 • پس از جراحی بینی، به روماتولوژیست خود مراجعه کنید و از عدم تداخل داروها مطمئن شوید و اگر لازم است معاینه‌های لازم را انجام دهید تا مطمئن باشید لوپوس در فاز خواب است و بیدار نمی‌شود.
 • مراقب باشید ضربه ناگهانی به بینی‌تان وارد نشود.
 • به مدت گفته شده از آتل استفاده کنید.

عوارض بعد از جراحی بینی برای بیماران لوپوس

همان‌طور که قبل‌تر هم گفتیم، لازم است که دو برابر سایر افراد مراقبت کنید، با آگاهی تمام پیش بروید و نکات گفته شده را رعایت کنید تا مشکلی پیش نیاید. ممکن است کبودی و تورم طولانی مدت‌تری را تجربه کنید، که بخاطر وجود لوپوس طبیعی‌است ولی از بین می‌رود. اگر روند بهبود زخم‌هایتان کند بود، نگران نباشید، خودتان هم می‌دانید که طبیعی‌است.

در مواردی امکان دارد علائم لوپوس با شدت زیادی ظاهر شود، که نگران‌کننده و اضراب‌آور است، چالش‌های پیش‌بینی نشده‌ای را روبه‌رو‌یتان قرار می‌دهد. اگر نمی‌خواهید با این مشکلات دست و پنجه نرم کنید، در انتخاب جراحتان تمام حواستان را جمع کنید.

حرف نهایی:

همه شما زیبایید و حق این را دارید که برای زیباتر دیده شدن، خودتان انتخاب کنید و هر تغییری که می‌خواهید را انجام دهید. گاهی مشکلاتی همراه ما هستند (مانند لوپوس) که حالاحالاها قصد رفتن ندارند و بیخ ریشمان‌اند! ولی این دلیل نمی‌شود که زندگی طبیعی مختل شود. باید یاد بگیریم که مسالمت‌آمیز با بیماری‌مان زندگی کنیم. با وجود این بیماری هم غیرممکن وجود ندارد، فقط لازم است کار را به دست افراد حرفه‌ای، باتجربه و کاربلد بسپارید و باور کنید که می‌شود و استرس و نگرانی را از خودتان دور کنید و باور کنید که می‌شود.

اگر تصمیم گرفته‌اید فرم بینی‌تان را تغییر دهید و به بیماری لوپوس مبتلایید، “دکترلند” از ابتدا تا انتها همراه شماست تا این روند به بهترین شکل و کمترین خطر برای‌تان طی شود. درست است که برای مبتلایان به بیماری لوپوس نکات مراقبتی کمی بیشتراست و انجام هر مدل جراحی، نه فقط جراحی بینی، باید با احتیاط انجام شود، ولی ما اینجا هستیم تا تضمین کنیم همه چیز تحت کنترل پزشکان باتجربه و باسوادمان هست و نگران هیچ چیز نباشید.

تیم کارشناسی دکتر لند

تیم کارشناسی دکتر لند

به زودی با شما تماس می‌گیریم!