نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی: نکات حساس برای جلوگیری از آسیب‌ها

شما در هنگام بیداری تقریباً تا 90% حواستان به بینی‌تان هست و از آسیب به آن جلوگیری خواهید کرد. اما فراموش نکنید که شما یک سوم از طول روز را می‌خوابید. با انتخاب پوزیشن مناسب خوابیدن، علاوه بر کاهش خطر آسیب به بینی‌تان، روند بهبود آن را نیز سرعت خواهید بخشید. در ادامه نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی را برایتان توضیح می‌دهیم.
راهنمای مطالعه:
نحوه درست خوابیدن بعد از عمل بینی چگونه است؟

نگرانی‌ها و چالش‌های مختلفی در رابطه با نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی، از جمله مشکل در یافتن موقعیت راحت، احتقان یا خشکی بینی، ناراحتی و درد وجود دارد. درک و رسیدگی به این نگرانی‌ها برای بهبودی سریع شما حیاتی است.

یکی از جنبه‌های بهبودی بعد از عمل بینی که اغلب نادیده گرفته می‌شود، اهمیت خواب با کیفیت است. خواب با کیفیت به بدن اجازه می‌دهد تا بافت‌ها را ترمیم و بازسازی کند که این امر به ویژه پس از انجام عمل جراحی بسیار مهم است. خواب کافی همچنین به تقویت سیستم ایمنی و بهبود سلامت کلی نیز کمک می‌کند.

ما از تیم دکترلند در این مقاله، اهمیت خواب در طول ریکاوری جراحی بینی، نکات مفید نحوه طرز صحیح خوابیدن بعد از عمل بینی، خطراتی که شما را در خوابیدن بعد از جراحی بینی تهدید می‌کنند، و سایر موارد مهم را به شما عزیزان ارائه می‌دهیم.

البته اگر مورد اورژانسی ای برایتان پیش آمده است و زمان خواندن این مقاله را ندارید؛ با ما تماس بگیرید و از بهترین پزشکان متخصص ما به صورت کاملاً رایگان، درباره بهترین حالت خوابیدن بعد از عمل بینی، مشاوره بگیرید.

طریقه درست خوابیدن بعد از عمل بینی

بهترین موقعیت خواب برای بعد از جراحی بینی

بهترین موقعیت خواب مناسب را می‌شناسید؟ موقعیت مساعدی را برای خواب پیدا کنید که احساس راحتی داشته باشد و تجربه خواب آرامی را رقم بزند. در اینجا چند موقعیت مختلف خوابیدن را به طور کلی معرفی می‌کنیم که احتمالاً قبل از عمل بینی‌تان به این شکل‌ها می‌خوابیدید؛ اما دیگر باید دور آنها را خط بکشید. در ادامه این بخش از مقاله، بهترین موقعیت خوابیدن بعد از عمل بینی را نیز به طور کامل بررسی خواهیم کرد.

  • وضعیت جنینی: همان موقعیتی که در آن، صبح‌ها با درد زانو بیدار می‌شویم.
خوابیدن به صورت جنینی
  • وضعیت سقوط آزاد: هنگامی که از خستگی در تختمان به شکم شیرجه می‌زنیم.
خوابیدن با پوزیشن سقوط آزاد
  • وضعیت به پهلو خوابیدن: هنگامی که از روی شکم خوابیدن در موقعیت سقوط آزاد خسته می‌شویم و به پهلو می‌چرخیم.
خوابیدن به پهلو
  • موقعیت کیک بوکسینگ: واقعا هیچ توضیح و اسمی برای این پوزشین نداریم! بدون شرح!!!
خوابیدن به صورت کیک بوکسینگ
  • موقعیت طاق باز: حالت سرباز خبرداری که به پشت خوابیده است و آماده به رزم است.  
خوابیدن به پشت

این موقعیت را خوب به خاطر بسپارید؛ زیرا قرار است تقریباً یک ماه آینده را در این موقعیت به سر ببرید. در ادامه بیشتر آن را توضیح خواهیم داد:

1. به پشت خوابیدن: بهترین موقعیت خواب بعد عمل بینی

در این موقعیت زاویه 45 درجه‌ای سر شما نسبت به بدنتان، فشار و جاذبه روی بینی را در طول خواب به حداقل می‌رساند و خطر لمس یا ضربه ناخواسته به آن را در هنگام خواب کاهش می‌دهد.

طریقه درست خوابیدن بعد از عمل بینی

توجه داشته باشید که اگر از آن دسته افرادی هستید که هنگام خواب مانند یک غلتک انسانی عمل می‌کنید؛ برای کاهش ریسک غلتیدن در خواب و آسیب به باارزش‌ترین بخش حال حاضر بدنتان، بهتر است از بالش‌های اضافی برای حمایت از طرفین و همچنین بالا بردن سر، استفاده کنید.

طرز صحیح خوابیدن بعد از عمل بینی

شما با زندان کردن سرتان در بالش‌های حمایتی، در کمال اینکه آسوده خاطر از تکان‌های اضافی می‌خوابید، تنفستان را تسهیل و به بهبود تورم بینی کمک خواهید کرد. به نظر ما امن‌ترین و بهترین موقعیت خواب بعد از عمل بینی موقعیت زیر است!!!

شیوه خوابیدن بعد از عمل بینی

2. خوابیدن به پهلو: توصیه‌ها و اقدامات احتیاطی

آیا به پهلو خوابیدن بعد از عمل بینی ضرر دارد؟ بله دارد. پزشکان متخصص دکترلند، خوابیدن روی پهلو را تا 2 الی 3 هفته بعد از عمل به شما پیشنهاد نمی‌کنند. اما اگر طاق باز خوابیدن، برای شما ناراحت کننده یا چالش برانگیز است، خوابیدن به پهلو  گزینه بعدی است.

نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی

ضروری است از فشار دادن صورت خود به بالش یا تشک خودداری کنید، زیرا ممکن است به بینی در حال بهبودتان، فشار وارد کنید و دچار آسیب و انحراف شود. بهتر است به جای تشک یا بالش‌های سفت، از یک بالش نرم استفاده کنید تا در صورت برخورد تصادفی، کمترین فشار را به بینی وارد کند.

3. اخطار حساس برای خوابیدن روی شکم: دلایل پرهیز و راه‌های جایگزین

از لحاظ پزشکی خوابیدن روی شکم حتی هنگامی که سالم هستید و جراحی بینی هم نداشته‌اید، پیشنهاد نمی‌شود؛ زیرا باعث آسیب‌ها و دردهای بسیاری در ناحیه گردن و گودی کمر می‌شود.

مدل اشتباه خوابیدن بعد از عمل بینی

با این حال، شما که عمل رینوپلاستی را انجام داده‌اید دیگر حتماً باید بدون چک و چانه از خوابیدن روی شکم بپرهیزید. چرا؟ زیرا حتی اگر از گردن درد و کمر درد هم جان سالم به در بردید؛ این وضعیت به طور قطع به ترمیم غضروف‌های در حال بازسازی آسیب زده و بر بهبودی بینی شما تأثیر منفی می‌گذارد.

نحوه غلط خوابیدن بعد از جراحی بینی

بنابراین، توصیه می‌شود برای جلوگیری از به خطر افتادن نتایج جراحی در طول دوره نقاهت، ابتدا خوابیدن به پشت (طاق باز) و سپس پهلو را در اولویت قرار دهید.

 ایجاد یک محیط خواب راحت، کلید بهبودی سریع

بر کسی پوشیده نیست که بدن ما با استراحت کافی و داشتن آرامش مطلق علی‌الخصوص در خواب شب، خود را بازسازی می‌کند و زخم‌های خود را التیام می‌بخشد؛ بنابراین شما با رعایت موارد زیر بهبود سریع‌تر و آرامش بیشتری را تجربه خواهید کرد:

نحوه درست خوابیدن بعد از عمل بینی

 1. انتخاب بالش مناسب برای خوابیدن بعد از عمل بینی

بالش بسیار نرمی (مانند بالش‌های مموری فوم یا کانتور) را انتخاب کنید که در صورت برخورد تصادفی، فشار سنگینی به بینی شما وارد نکند و در عین حال به اندازه کافی سفت باشد تا سر و گردنتان را در یک راستا قرار دهد.

انتخاب بالش نرم و تمیز و بهداشتی

2. تشک راحت، خواب هفت پادشاه

در نظر بگیرید که بدن ما با جا به جایی مداوم و به اصطلاح این پهلو به آن پهلو شدن، از وارد شدن فشار زیاد به یک نقطه از بدنمان جلوگیری می‌کند. حال شما هنگامی که عمل رینوپلاستی را انجام داده‌اید برای مدت زمان 2 هفته تا یک ماه، از این مکانیسم دفاعی بدن محروم هستید و معمولاً باید تمام این مدت را به پشت یا طاق باز بخوابید.

خوابیدن روی تشک نرم و راحت

بنابراین، بهتر است برای جبران این اتفاق، تشکی را انتخاب کنید که در عین حال امکان کاهش فشار در مناطق حساس پشتی را فراهم کند. علاوه بر این، استفاده از رویه تشک یا لنت را برای تقویت بالشتک و کاهش نقاط فشار به بدن، نیز در نظر بگیرید.

3. کنترل دما و رطوبت اتاق، جلوگیری از سرماخوردگی و احتقان

دمای محیط خنک‌تر به کیفیت خواب شما بعد از عمل کمی کمک می‌کند. اما دقت کنید که اگر دمای محیط را زیادی کم کنید و دچار سرماخوردگی شوید باید با بینی جدیدتان خداحافظی کنید.

تنظیم دمای اتاق

از جریان هوای کافی و وجود رطوبت در اتاق خوابتان اطمینان حاصل کنید و در صورت لزوم از یک مرطوب کننده یا حتی رطوبت گیر برای رسیدن به شرایط مطلوب استفاده کنید. وجود رطوبت به اندازه کافی در محیط از خشکی یا احتقان بینی شما جلوگیری خواهد کرد. دکترلند در ادامه برای این مشکل راه کارهای بیشتری را به شما ارائه خواهد داد.

4. کاهش صدای محیط و نویز، ایجاد آرامش مطلق

یکی از بهترین کارهایی که خوب است در راستای ایجاد یک محیط خواب آرام و راحت، انجام دهید؛ حذف یا به حداقل رساندن اختلالات صدا در محیط خوابتان است. این امر کیفیت استراحت شما را به میزان قابل توجهی افزایش داده و روند بهبودی شما را تسریع می‌کند.

استفاده از گوش گیر برای جلوگیری از سر و صدا

پیشنهاد دکترلند به شما، استفاده از گوش گیر یا صداهای آرام بخش مانند نویز سفید یا صداهای طبیعت برای پوشاندن نویزهای خارجی است. علاوه بر این، ترکیب تکنیک‌های آرام‌سازی مانند تمرین‌های تنفس عمیق یا مدیتیشن قبل از خواب به آرامش ذهن و ایجاد خواب‌آلودگی کمک خواهد کرد.

5. ایجاد یک برنامه زمانی مناسب خواب پس از جراحی بینی

ایجاد یک روتین آرام بخش قبل از خواب به بدن شما این سیگنال را می‌دهد که وقت آن رسیده که آرام شده و برای خواب و ترمیم دوبرابری زخم‌هایمان، آماده شوید. ثبات در به‌جاآوردن این برنامه‌ریزی به تنظیم چرخه خواب و بیداری شما و افزایش کیفیت کلی خوابتان کمک به سزایی خواهد کرد. فراموش نکنید که حفظ یک برنامه خواب ثابت برای بهینه سازی بهبودی‌تان، از خود آن برنامه مهم‌تر است.

داشتن برنامه زمانی مناسب برای خواب

برای داشتن این روتین، بهتر است قبل از خواب، در فعالیت‌هایی شرکت کنید که باعث آرامش می‌شوند، مانند خواندن کتاب، حمام آب گرم یا گوش دادن به موسیقی آرام بخش. سپس حتی آخر هفته‌ها، سر ساعت مشخصی بخوابید و از خواب بیدار شوید. این یکنواختی را هر روز حفظ کنید تا به تنظیم ساعت داخلی بدن شما کمک کند و بدنتان با آرامش بیشتری بهبود یابد.

نکات حیاطی برای داشتن خواب آرام بعد از عمل بینی

بایدها و نبایدهای بسیاری درباره شیوه خوابیدن بعد از جراحی بینی وجود دارد. در این قسمت از مقاله شما را با تمام این نکاتی که باید رعایت کنید و تمام خطراتی که وجود دارد، آگاه می‌کنیم.

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

1. مدیریت احتقان و خشکی بینی در هنگام خواب

پس از جراحی رینوپلاستی، احتقان بینی توسط مایع‌های مخاطی و حتی خون امری بسیار طبیعی است. از طرفی گهگاهی ممکن است با باز شدن یکی از مجراهای تنفسی بینی‌تان، این مجرا دچار خشکی، درد و حتی در مواردی خونریزی شود.

خشکی و گرفتگی بینی هنگام خواب

به طور کلی توصیه می‌شود در صورت احتقان بینی به جای اینکه از دهان نفس بکشید، با پیروی از نکات حیاطی زیر، احتقان را از بین ببرید و از خشکی و خونریزی بینی‌تان جلوگیری کنید.

2. استفاده از اسپری بینی و تکنیک‌های شستشو با نمک

برای کاهش احتقان و خشکی بینی، اسپری‌های بینی یا شستشوی آب نمک به مرطوب کردن مجاری بینی و رفع گرفتگی کمک می‌کنند و تنفس راحت‌تر در طول خواب را تسهیل می‌کنند.

استفاده از پمپ‌های آب نمک نیز، از عفونت زخم‌های درونی بینی‌تان جلوگیری می‌کند. با این حال، مهم است که با جراح خودتان یا پزشکان مشاور همیشه در دسترس دکترلند، برای گرفتن دستورالعمل‌های خاص و معرفی محصولات مشورت کنید.

استفاده از اسپری بینی برای از بین بردن خشکی و احتقان بینی

3. استفاده از مرطوب کننده‌های بینی

به دنبال مرطوب کننده‌هایی باشید که به طور خاص برای استفاده از بینی بعد از عمل رینوپلاستی ساخته شده‌اند، زیرا علاوه‌بر تسکین درد، خشکی بینی شما را هم بدون ایجاد تحریک آلرژیک درمان خواهند کرد. یادتان باشد که کرم‌های مرطوب کننده را طبق دستور جراح یا متخصص مراقبت‌های بهداشتی پس از عمل دکترلند، استفاده و از مصرف خودسرانه خودداری کنید.

استفاده از مرطوب کننده های بینی برای تسکین درد و حشکی بینی

4. تمرینات تنفسی برای رفع گرفتگی بینی

راهکار دیگری که تیم متخصص ما برای مقابله با خشکی و تسکین درد بینی به شما ارائه می‌دهد، برخی تمرینات تنفسی است. تکنیک‌هایی مانند تنفس عمیق، تنفس متناوب از سوراخ بینی یا شستشوی مداوم بینی به پاک‌سازی مجرای بینی و بهبود عبور جریان هوا کمک می‌کند و به بهبود کیفیت خواب نیز منجر خواهد شد.

تمرین تنفس درست و عمیق قبل از خواب

با درد بینی بعد از عمل در هنگام خواب چه کنیم؟

معمولاً درد، ناراحتی و کبودی در ناحیه بینی، هنگام خواب تشدید می‌شود و ممکن است آرامش خواب شب را از شما بگیرد. اما دیگر نگران آنها نباشید. ما صفر تا صد مقابله با درد و راهکارهای بهبود کبودی صورتتان، در هنگام خواب را بررسی کرده‌ایم.

درد گرفتن بینی هنگام خواب بعد از عمل بینی

1. خطرات هولناک استفاده از مسکن و قرص خواب بعد از عمل بینی

در مراحل اولیه ریکاوری جراحی بینی، احساس ناراحتی و درد، امری طبیعی و معمول است و نباید از آن بترسید. اما باید با رعایت تمام جوانب احتیاط آنها را دقیقاً طبق توصیه‌های جراح خود، قبل از خواب مصرف کنید تا به مدیریت هر گونه ناراحتی و ایجاد خواب آرام در شب کمک کند. اما چرا باید حتماً طبق نظر پزشکتان آنها را مصرف کنید و از مصرف خودسرانه امتناع کنید؟

خطرات و عوارض قرص خواب بعد از عمل بینی
  1. بسیاری از مسکن‌ها، خاصیت خواب آوری دارند و مصرف خودسرانه یا بی‌رویه آنها ممکن است خواب شما را عمیق کند و باعث شود که زبانم لال، در خواب غلت بزنید یا حتی به یکباره ساعدتان را روی بینی با ارزشتان بگذارید و تمام خون جگرهایی که خورده‌اید، هیچ و پوچ شود!
  2. ممکن است بعضی از این داروها با دیگر داروهایی که شما مصرف می‌کنید مغایرت داشته باشد و در اثر این تداخل دارویی، در خواب به دیار باقی بشتابید!
  3. ممکن است مصرف بی‌رویه یا خودسرانه این دارو، عوارض جانبی دیگر داروهای شمارا تشدید کند که در اینجا هم مانند قبل، آن‌قدر عمر نخواهید کرد که بینی زیبایان را به دختران فامیل نشان بدهید.
  4. ممکن است دوز بیشتر این دارو در آن زمان برای بدن شما بسیار مضر باشد و مصرف بیشتر این دارو، نتایج فاجعه بار قبلی را تکرار کند.
خوابیدن بعد از جراحی بینی به صورتی که به بینی فشار نیاید

در اینجا اجازه بدهید که یکی از تجربه‌های شخصی خودم را برایتان شرح دهم. دختر خاله من بینی‌اش را سال‌ها پیش جراحی کرد و یکی از همان شب‌ها، هنگامی که از درد زیاد خوابش نمی‌برد، پس از اینکه ساعت‌ها با مطب دکترش تماس گرفت و کسی پاسخ او را در میانه شب نداد؛ خسته و ناامید، به طور خودسرانه، دو عدد قرص مسکن اضافه‌تر از نسخه پزشکش مصرف کرد.

حال حدس می‌زنید چه اتفاقی برایش افتاد؟ به علت تداخل دارویی با یکی دیگر از داروهای آسمی که مصرف می‌کرد، فشار خونش بالا رفت و طی واکنش دفاعی طبیعی بدنش، یکی از رگ‌های درون بینی‌اش به خونریزی شدیدی افتاد.

این عمل در حالی اتفاق افتاد که او اصلاً نباید به بینی‌اش دست می‌زد، اما مادر عزیزش، آمد و برای بند آوردن خونریزی‌اش به یکباره، بالای بینی‌اش را فشار داد! سرتان را درد نیاورم. آن شب ایشان دار فانی را وداع نگفت؛ اما به علت در دسترس نبودن دکترش و خودسرانه دارو مصرف کردن، اتفاق‌های بسیار بدی افتاد.

اما من به‌جرئت می‌گویم که شما زیبا جویان عزیزی که در حال خواندن این مطلب هستید، دیگر لازم نیست نگران این چالش‌ها باشید. شما با مراجعه به صفحه اصلی سایت دکترلند یا تماس با شماره  09353945058 مشاوره تخصصی رایگان، نوبت سریع و ویزیت نیم بها و فوری خواهید گرفت.

حالت خوابیدن بعد از عمل بینی

2. از بسته‌های کمپرس سرد برای کاهش تورم و تسریع بهبودی استفاده کنید

کمپرس سرد یا کیسه‌های یخ را به آرامی روی ناحیه جراحی قرار دهید تا به کاهش تورم و ناراحتی کمک کند. قرار دادن کیسه سرد روی پیشانی یا گونه‌ها برای فواصل کوتاه قبل از خواب نیز باعث تسکین و بهبود کبودی‌های صورتتان خواهد شد. به خاطر داشته باشید که بسته سرد را در یک پارچه یا حوله نازک بپیچید تا از سرمازدگی پوست محافظت کنید.

استفاده از کمپرس یخ و سرد برای کاهش درد بینی هنگام خواب

3. درمان‌های طبیعی برای تسکین ناراحتی و درد بعد از جراحی رینوپلاستی

علاوه بر دارو و بسته‌های سرمایشی، برخی از داروهای طبیعی مانند دم‌نوش‌های گیاهی، رایحه درمانی با روغن‌های ضروری (مثل اسطوخودوس یا بابونه)، و ماساژ ملایم در اطراف نواحی جراحی نیز به تسکین درد و کبودی کمک می‌کنند و آرامش بیشتری را هنگام خواب برای شما فراهم خواهند کرد.

نوشیدن دمنوش های گیاهی و مفید برای خوابیدن بعد از جراحی بینی

تغذیه نقش مهمی در بهبودی و مراقبت بینی دارد؛ بنابراین حتما محتوای تغذیه بعد از عمل بینی را مطالعه کنید.

نکات بهداشتی خواب برای بهبودی مطلوب

رعایت بهداشت برای جلوگیری از سرماخوردگی و عفونت نواحی جراحی شده بسیار ضروری است. شما با پیروی از نکات بهداشتی به هنگام خوابیدنتان، علاوه بر جلوگیری از مریضی، به تسریع روند ریکاوری و افزایش آرامشتان نیز بسیار کمک خواهید کرد.

1. استفاده از ملحفه تمیز و بهداشتی

روبالشی، ملحفه و پتوهای خود را به طور مرتب بشویید تا مواد حساسیت زا، گردوغبار و باکتری‌ها را از بین ببرید. شما با این کار از عفونت زخم‌های جراحی‌تان و حساسیت و احتقان بینی جلوگیری می‌کنید به بهبودی‌تان سرعت خواهید بخشید.

خوابیدن به پشت بهترین نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

2. ممنوعیت سیگار و قرص خواب بعد از عمل بینی

محرک‌هایی مانند کافئین و نیکوتین در کیفیت خواب اختلال ایجاد  می‌کنند و روند بهبودی شما را مختل می‌کنند. از مصرف این مواد خودداری کنید. چرا که با درد و احتقان بینی‌تان، به اندازه کافی خوابیدن در شب هنگام برای شما خواهد بود و این دشواری با خوردن یا کشیدن این محرک‌ها تشدید خواهد شد.

ممنوعیت نوشیدن قهوه بعد از جراحی بینی

اگر سیگار می‌کشید و این نکشیدن سیگار برایتان سخت است، پیشنهاد می‌کنیم مقاله سیگار کشیدن بعد از عمل بینی را مطالعه کنید.

در عوض، بهتر است دم‌نوش‌های گیاهی آرام بخش، شیر گرم و بخور اوکالیپتوس را انتخاب کنید که اثر تسکین دهنده و ضد احتقانی بر بدن دارند و باعث خواب آلودگی می‌شوند.

جلوگیری از سیگار کشیدن برای داشتن خواب راحت بعد از عمل بینی

3. ایجاد یک محیط تاریک و آرام در اتاق خواب

برای به حداقل رساندن نور بیرون، از پرده‌های تیره رنگ استفاده کنید. از چشم بندها استفاده نکنید؛ زیرا بخش زیادی از آنها، روی بینی شما قرار خواهد گرفت. گوش گیرها، پخش نویز سفید یا موسیقی آرام بخش نیز صدای بیش از حد محیط را کاهش می‌دهند تا محیط آرامی برای خواب عمیق شما ایجاد شود.

خوابیدن در محیطی تاریک و آرام

طرز صحیح خوابیدن بعد از عمل بینی

شما در این مقاله با آنچه باید درباره بهترین نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی و بایدها و نبایدهایی که در این راه با آماده سازی محیط برای خوابیدن بدانید؛ آشنا شدید. همچنین از این به بعد با رعایت نکات حساس برای خواب در دوره ریکاوری جراحی بینی، تجربه خواب راحت و ترمیم بیشترتان را تضمین خواهید کرد. به یاد داشته باشید که دستورالعمل‌های ارائه شده توسط جراح خود یا پزشکان متخصص دکترلند را دنبال کنید و برای مشاوره شخصی رایگان همین الآن با شماره 09353945058 تماس بگیرید تا همکاران ما در بخش مشاوره و پشتیبانی، به شما نوبت ویزیت فوری نیم بها بدهند.

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

سؤالات متداول

در آخر، چند نمونه از سؤالات متداولی که ممکن است برایتان پیش بیاید را بررسی کرده‌ایم:

چه مدت بعد از جراحی بینی باید به پشت بخوابم؟

این زمان به میزان بهبودی شما بستگی دارد و توسط پزشک شما بعد از معاینه، مشخص می‌شود. اما به طور کلی اکثر افراد پس از 10 روز الی دو هفته به وضعیت عادی خود باز خواهند گشت.

چه زمانی بعد از عمل بینی به پزشک مراجعه کنم؟

به جز معاینه‌های دوره‌ای که پزشکتان برای شما در نظر گرفته، در صورت مشاهده ورم، خونریزی، کبودی یا احساس سرگیجه، به پزشک مشاورتان رجوع کنید، یا با متخصصان دکترلند تماس بگیرید و از مشاوره رایگان تلفنی یا ویزیت نیم بهای فوری بهره ببرید.

بعد از جراحی بینی چه مدت باید سرم را هنگام خواب بالا بیاورم؟

بالا بردن سر هنگام خواب در چند روز اول پس از جراحی بینی می‌تواند به کاهش تورم کمک کند. دستورالعمل‌های جراح خود را در مورد مدت زمان و درجه ارتفاع مورد نیاز دنبال کنید.

چه زمانی می‌توان انتظار داشت که گرفتگی بینی بعد از جراحی بینی بهبود یابد؟

احتقان بینی بعد از جراحی بینی شایع است و ممکن است تا چند هفته ادامه داشته باشد. با این حال، با کاهش تورم و بهبود مجاری بینی، به تدریج بهبود می‌یابد. اسپری‌های بینی و تکنیک‌های شستشو با نمک می‌توانند تسکین دهند.

آیا احساس ناراحتی و درد در هنگام خواب بعد از جراحی بینی طبیعی است؟

مقداری ناراحتی و درد در هنگام خواب در مراحل اولیه بهبودی جراحی بینی طبیعی است. مصرف داروهای مسکن تجویز شده طبق دستور جراح، به مدیریت این علائم کمک خواهد کرد. با این حال، اگر هر گونه نگرانی دارید، با ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود یا مشاوران متخصص تیم دکترلند مشورت کنید.

Picture of تیم کارشناسی دکتر لند

تیم کارشناسی دکتر لند

مشاوره حرفه‌ای و رایگان همین حالا!

به زودی با شما تماس می‌گیریم!