جراحی بینی قبل یا بعد از بارداری

راهنمای مطالعه:
جراحی بینی قبل یا بعد از بارداری

هر جراحی که تحت بیهوشی عمومی باشد برای زنان باردار ممنوع است. اما قوانینی برای جراحی بینی قبل و بعد از بارداری وجود دارد.

یکی از رایج‌ترین سوالاتی که خانم‌ها در مراجعه به متخصصین جراحی بینی می پرسند، ارتباط بین بارداری و جراحی بینی است. پاسخ این است که نه تنها جراحی بینی، بلکه هر جراحی که تحت بیهوشی عمومی قرار گیرد برای خانم های باردار ممنوع است، زیرا بیهوشی تاثیرات منفی روی جنین می گذارد. توصیه می‌شود جراحی بینی قبل یا بعد از بارداری انجام می‌شود. با این وجود حتی قبل و بعد از بارداری نیز باید با مشورت جراح بینی خود مشورت کنید. در ادامه با دکترلند همراه شوید؛ چون قرار است اطلاعات مهمی در این زمینه کسب کنیم.

 

بارداری قبل از جراحی بینی

رینوپلاستی روشی است که شامل مراحل قبل و بعد از عمل (pre_op & post_op) می‌شود. بنابراین، برای آماده سازی و بهبود، باید یک روند تدریجی دنبال شود. به عبارت دیگر، روند بهبودیِ کامل بینی زمان در خور توجهی می‌برد، بنابراین برای خانم‌هایی که قصد باردار شدن دارند، مهم است که بدانند دوره نقاهت آن‌ها چه زمانی به پایان رسیده است تا بتوانند برای بچه دار شدن اقدام کنند.

اکثر جراحان عمل بینی شیراز معتقدند که پس از یک دوره بهبودی، زخم‌ها بهبود یافته و غضروف ها سفت شده‌اند، می توان برای بچه دار شدن اقدام کرد. دوره نقاهت پس از جراحی در افراد مختلف از یک تا دو ماه متفاوت است. به گفته متخصصان، زنانی که قصد باردار شدن دارند می توانند یک ماه پس از جراحی بینی برای بارداری اقدام کنند. هیچ دلیل پزشکی خاصی برای تداخل با بارداری پس از اتمام دوره نقاهت وجود ندارد.

توصیه می‌شود؛ بعد از جراحی بینی زمانی باردار شوید که تورم بینی برطرف شده و فرم بینی قابل مشاهده است، زیرا ممکن است بینی شما مجدداً نیاز به جراحی داشته باشد، مثلاً بعد از جراحی بینی اصلی نوک بینی را به سمت بالا بالا ببرید تا نتیجه نهایی بهتر شود. در چنین مواردی، اگر فرد باردار باشد، ممکن است داروهای بیهوشی برای جنین مضر باشد. به همین دلیل بهتر است منتظر مشخص شدن نتیجه نهایی جراحی بینی باشید. علاوه بر تورم اطراف بینی که در نتیجه جراحی زیبایی بینی ایجاد می شود، بارداری تورم را در سراسر بدن به خصوص در صورت افزایش می دهد. بنابراین، تورم بینی طولانی تر باقی می ماند. با این حال، این طبیعی است، زیرا پس از بارداری، پف بینی از بین می رود و روی بینی قبل از آن تاثیری نخواهد داشت. توصیه می شود اگر تصمیم به بارداری دارید حداقل شش ماه تا یک سال از عمل بینی شما گذشته باشد.

نکته لازم به ذکر این است که؛ تورم ناشی از بارداری باعث احتقان بینی می شود، بنابراین بیمارانی که جراحی زیبایی بینی انجام داده‌اند ممکن است مشکلات تنفسی بیشتری با تورم داخل بینی داشته باشند.

از طرفی نکته‌ای که به عنوان هشدار باید در نظر داشت. بیماران نباید زودتر از شش ماه پس از جراحی بینی باردار شوند زیرا بدن بانوان در طول بارداری تغییرات زیادی را تجربه می‌کند. به عنوان مثال، جمع آوری آب و سایر تغییرات بیولوژیکی در بافت‌های بدن و صورت نیز باعث ایجاد تغییراتی در ظاهر یا ساختار بینی می‌شود، از جمله تورم بینی، ضخیم شدن مخاط بینی، احتقان در بافت های بینی و حفره های سینوسی. ، همه اینها می تواند برای بینی ای که به تازگی تحت عمل جراحی قرار گرفته و هنوز به حالت عادی بازگشته است، مشکل ایجاد کند.

 

آیا بارداری بعد از جراحی بینی خطرناک است؟

در صورت وجود فاصله زمانی مناسب بین جراحی بینی و بارداری هیچ خطری وجود نخواهد داشت. زخم‌ها باید ترمیم شوند، تورم بینی باید برداشته شود و ساختار بینی باید ثابت شود. به همین دلیل پس از جراحی بینی برای باردار شدن توصیه می شود که این زمان کمتر از شش ماه نباشد. در واقع جراحی بینی یک سال پس از بارداری مجاز است.

رینوپلاستی در بارداری

جراحی بینی در دوران بارداری توصیه نمی‌شود زیرا برای انجام جراحی بینی باید بیمار را بیهوش کرد. برای تسکین درد و جلوگیری از عفونت بعد از جراحی، مصرف دارو و قرص هایی ضروری است که تاثیر بدی روی جنین می گذارد. برای جلوگیری از این مسائل، اکثر پزشکان قبل از انجام جراحی بینی برای زنان متاهل آزمایش بارداری تجویز می کنند، بنابراین در صورت مثبت بودن آزمایش، جراحی مجاز نیست.

رینوپلاستی بعد از بارداری

چند ماه بعد از زایمان و بدن مادر ثابت است، از نظر جسمی و روحی برای جراحی بینی آماده می‌شود. با این حال، در دوران شیردهی باید مراقبت های ویژه‌ای انجام شود تا اطمینان حاصل شود که نوزاد آسیبی نمی‌بیند، زیرا داروی تجویز شده توسط پزشک یا داروهای بیهوشی ممکن است تا 12 ساعت در شیر مادر باقی بماند. به همین دلیل توصیه می‌شود چند روز قبل از جراحی شیر مادر برای نوزاد نگهداری شود.

برای خانم‌های جوانی که برای اولین بار است که حس فوق العاده مادر شدن را تجربه می کنند، از بین بردن این حس زیبا با جراحی و استرس در دوران نقاهت توصیه نمی شود. این استرس و اضطراب ممکن است از طریق شیر مادر نیز به کودک منتقل شود.

اما در صورتی که خانم باردار به دلیل انحراف تیغه بینی مشکلات تنفسی داشته باشد، جراحی زیبایی بینی انجام خواهد شد.

جراحی بینی قبل یا بعد از بارداری

جراحی بینی و دوران شیردهی

کودک به اندازه دوران جنینی به مادر وابسته است. از آنجایی که نوزاد مستقیماً از شیر مادر تغذیه می شود، مادر باید مراقب باشد زیرا بیشتر غذایی که مادر استفاده می کند وارد شیر می شود و مستقیماً روی نوزاد تأثیر می گذارد. به همین دلیل مصرف برخی غذاها و داروها در این دوران توصیه نمی شود. از آنجایی که معمولا برای جلوگیری از عفونت، درد و موارد دیگر باید مدتی بعد از جراحی بینی دارو مصرف کنید، بهتر است جراحی بینی را به پایان شیردهی موکول کنید.

 

نتایج جراحی بینی در دوران بارداری

بدن در طول بارداری دستخوش تغییرات قابل توجهی از جمله تورم بینی و حتی ضخیم شدن دیواره های بینی می شود. برخی از زنان افزایش تولید مخاط و احتقان در مجاری بینی و حفره های سینوسی را تجربه می کنند. همه این تغییرات می تواند مشکلاتی را برای بینی ایجاد کند.

خبر خوب این است که نتایج رینوپلاستی شما به گونه ای طراحی شده است که در طول و بعد از بارداری با موفقیت حفظ شود. اگرچه معمولاً بینی متورم یا پف کرده و داخل آن شروع به تورم می کند، این علائم همه عوارض جانبی طبیعی هستند که پس از بارداری خود به خود برطرف می شوند. اگر دچار مشکل تنفسی ناشی از تورم شدید، همیشه در اسرع وقت به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

 

چرا جراحی بینی در دوران بارداری ریسک محسوب می‌شود؟

اکثر متخصصان پزشکی سعی می‌کنند به هر قیمتی از جراحی زنان باردار خودداری کنند. برای انجام عمل روی مادر یا نوزادش، بهتر است تا پس از زایمان صبر کنید. در برخی موارد ممکن است به همین دلیل زایمان زودرس ایجاد شود.

بدن در بارداری شکننده تر است زیرا مسئول حفظ زندگی دو نفر است. این زمان تغییرات فیزیکی زیادی است، به این معنی که بدن نسبت به تروما واکنش متفاوتی نسبت به زمانی که انتظارش را نداریم، نشان می دهد. به عنوان مثال، در بارداری، یک فرد بیش از حد انعقاد پذیر است، به این معنی که احتمال لخته شدن خون او بیشتر است، که جراحی را خطرناک تر می‌کند.

به طور کلی، تحقیقات نشان داده است که جراحی و بیهوشی خطر سقط جنین، زایمان زودرس، وزن کم هنگام تولد و مرگ و میر نوزادان را افزایش می‌دهد.

در آخر

در مقاله چندین بار به این نکته تاکید داشتیم که هر نوع عمل جراحی از جمله عمل بینی در دوران بارداری ممنوع است. در حالی که بارداری بعد از جراحی بینی و بارداری قبل از عمل بینی در فواصل زمانی مناسب و با تایید پزشک امکان پذیر است. هیچ زمان ثابت و مشخصی برای حاملگی بعد از عمل بینی وجود ندارد؛ اما توصیه می‌شود که حداقل بین ۶ تا ۱۲ ماه پس از عمل بینی برای حاملگی اقدام کنید. اگر قصد عملی بینی بعد از زایمان را دارید، بهتر است این جراحی را در زمان شیردهی به تعویق بیاندازید تا فرزند شما توانایی خوردن غذاهای کمکی غیر از شیر را داشته باشد.

آخرین توصیه هم این است که برای کاهش عوارض احتمالی جراحی بینی قبل یا بعد از بارداری با یک جراح خوب بینی و همچنین مختصص زنان مشورت کنید. در صورت هر گونه سوال در این زمینه هم می‌توانید با کارشناسان ما در تیم «دکترلند» در ارتباط باشید.

Picture of تیم کارشناسی دکتر لند

تیم کارشناسی دکتر لند

مشاوره حرفه‌ای و رایگان همین حالا!

به زودی با شما تماس می‌گیریم!