بخور دادن بعد از عمل بینی: روشی معجزه‌آسا برای رفع گرفتگی بعد از عمل!

بخور دادن بعد از جراحی بینی هم می‌تواند فرشته نجاتتان باشد و هم بلای جانتان! اگر به روش درست بعد از عمل بینی بخور بدهید، بعضی از عوارض عمل بینی مثل گرفتگی بینی برایتان کمتر خواهد شد؛ اما اگر به روش اشتباه بخور بدهید، نه تنها گرفتگی بینی و عوارض بعد از عملتان کمتر نمی‌شوند، بلکه بیشتر هم می‌شوند! کدام روش برای بخور بعد از عمل درست و کدام روش اشتباه است؟ بیایید این موضوع را از دیدگاه پزشکان متخصص بررسی کنیم.
راهنمای مطالعه:
بخور دادن بعد از عمل بینی

بعد از عمل بینی، گرفتگی بینی یکی از اولین عوارض اذیت‌کننده‌ای است که تجربه می‌کنیم. در این مطلب می‌خواهیم یک راه نجات فوری فوتی از گرفتگی بینی بعد از عمل را به شما معرفی کنیم.

 تا چند هفته بعد از عمل بینی ممکن است احساس کنیم مثل قبل قادر نیستیم به راحتی نفس بکشیم. (بله؛ آدم حتی قدر نفس کشیدن راحتش را هم نمی‌داند!) احساس می‌کنیم که راه تنفسمان گرفته است، صحبت کردن سخت شده است و حتی خوابیدن هم دیگر مثل قبل راحت نیست.

اینجاست که بخور دادن بعد از عمل بینی می‌شود فرشته نجات ما و خیلی سریع ما را از شر گرفتگی بینی بعد از عمل و تمام این دردسرها راحت می‌کند. البته به شرطی که طبق روشی که در این مطلب برایتان توضیح می‌دهیم بخور بدهید؛ زیرا بخور دادن به روش اشتباه ممکن است به جای این که دردتان را دوا کند، دشمن جانتان شود!

روش درست بخور دادن بعد از عمل بینی که معجزه می‌کند!

بهترین روش برای بخور دادن بعد از جراحی این است که یک دستگاه بخور سرد یا گرم تهیه کنید و آن را شب‌ها هنگام خواب روشن بگذارید. دراز کشیدن باعث افزایش جریان خون در سر شما می‌شود و در نتیجه، به خاطر جریان بیش از حد خون، رگ‌های خونی در بینی ورم می‌کنند. ورم کردن رگ‌های خونی باعث گرفتگی بینی می‌شوند و به همین دلیل است که شب‌ها بیشتر دچار گرفتگی بینی بعد از عمل می‌شویم.

روش درست بخور دادن بعد از عمل بینی در شب و هنگام خواب

راه حلی که ما در دکترلند برای این موضوع ارائه می‌دهیم، روشن گذاشتن دستگاه بخور در طول شب‌هاست. البته اگر بتوانید روزها نیز آن را در جایی نزدیک خودتان روشن بگذارید، نتیجه بهتری می‌گیرید.

بخور دادن بعد از عمل بینی در طول روز

این روش چطور برایتان معجزه می‌کند؟

رطوبت هوا باعث می‌شود که بینی شما در طول شب خشک نشود، رگ‌های خونی بینی ورم نکنند و نفس کشیدن برایتان آسان‌تر شود.

روش درست بخور دادن بعد از عمل بینی

چرا بخور دادن بعد از عمل واجب است؟

استفاده از بخور به روش درستی که در ابتدای این مطلب توضیح دادیم (یعنی روشن گذاشتن دستگاه در اتاق به نحوی که بخار داغ به طور مستقیم با صورت شما برخورد نکند)، 5 فایده معجزه آسا برای افرادی که عمل بینی انجام داده‌اند دارد: 

  1. بینی‌تان خشک نمی‌شود و گرفتگی بینی ندارید.
  2. خوابی راحت و آرام دارید.
  3. پوست اطراف بینی و لب‌هایتان بعد از عمل پوسته پوسته نمی‌شود.
  4. خون درون بینی‌تان خشک نمی‌شود و دچار عفونت نمی‌شوید.
  5. از خوروپف بعد از عمل بینی جلوگیری می‌کند.
اهمیت استفاده از دستگاه بخور در شب بعد از جراحی بینی

وقتی بینی‌تان خشک شود ناخودآگاه در خواب با دهان نفس می‌کشید و همین موضوع باعث خوروپف می‌شود. اما استفاده از دستگاه بخور بعد از عمل بینی باعث می‌شود بینی‌تان خشک نشود و در نتیجه خوابی راحت و آسوده داشته باشید.

اینکه چطور بخوابید هم مهم است! پیشنهاد می‌کنیم مقاله نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی را برای داشتن خوابی درست و لذت بخش مطالعه کنید.

روش اشتباه بخور دادن بعد از عمل بینی که باعث فاجعه می‌شود!

هیچ‌وقت بعد از عمل بینی به طور مستقیم صورتتان را روی دستگاه بخور نگیرید. (به خصوص اگر از دستگاه بخور گرم استفاده می‌کنید یا می‌خواهید به روش سنتی روی گاز بخور درست کنید.) زیرا بخور دادن صورت بعد از عمل بینی، برخورد حرارت و بخار داغ با صورتتان باعث خطرات زیر برای شما می‌شوند:

روش اشتباه بخور دادن بعد از عمل بینی

1.     شل شدن اسپلینت بینی:

بخار داغ ممکن است باعث شل شدن اسپلینت و گچ بینی‌تان شود و نتیجه عملتان را خراب کند.

احتمال کج شدن بینی بعد از جراحی در صورت شل شدن اسپلینت بینی

2.    التهاب و ورم:

بخور دادن بعد از عمل بینی به طور مستقیم بعد از عمل باعث می‌شود که پوست حساس بینی‌تان ملتهب شود و ورم کند. اگرچه این موضوع خطرناک نیست، اما باعث می‌شود که مجبور شوید مدت زمان بیشتری برای خوب شدن ورم بینی‌تان صبر کنید.

عوارض بخور دادن به روشی اشتباه بعد از جراحی بینی

مدت زمان پرهیز از آب داغ چقدر است؟

حداقل تا یک هفته بعد از عملتان مواظب باشید که بخار داغ با صورتتان تماس نداشته باشد. در نتیجه باید حداقل تا یک هفته از بخور دادن صورت بعد از عمل بینی به صورت مستقیم با بخار داغ یا رفتن به حمام آب داغ پرهیز کنید. اگر نیاز شدیدی به حمام دارید، قبل از آن حتما مقاله دوش گرفتن بعد از عمل بینی را مطالعه کنید.

روش خطرناک بخور دادن بعد از جراحی بینی

البته همان‌طور که گفتیم، استفاده از بخور گرم به صورت غیر مستقیم مشکلی ندارد. (یعنی به صورتی که دستگاه بخور گرم در اتاق روشن باشد اما بخار آن به طور مستقیم به صورت شما برخورد نکند.)

روش اشتباه بخور دادن بعد از عمل بینی

آیا انجام روتین پوستی و بخور دادن صورت هم مشکل دارد؟

همانطور که گفتیم بخور دادن صورت بعد از عمل به طور مستقیم باعث التهاب پوست حساس بینی‌تان می‌شود. پس حداقل تا هفته دوم بعد از عمل برای انجام دادن روتین پوستی‌ صبر کنید.

جلوگیری از انجام روتین پوستی و برخورد بخار آب داغ به صورت بعد از جراحی بینی

شاید بپرسید دستگاه بخور سرد بخرم یا بخور گرم؟ در تیتر بعدی از همین مطلب برایتان توضیح می‌دهیم که دستگاه بخور سرد برای دوران بعد از عمل بهتر است یا دستگاه بخور گرم

3 اشتباه رایج در خرید دستگاه بخور بعد از عمل

دستگاه بخور سرد و بخور گرم هر دو بعد از عمل بینی مؤثر هستند و از نظر اثربخشی فرق چندانی با یکدیگر ندارند. اما اگر بینی‌تان را عمل کرده‌اید و می‌خواهید دستگاه بخور بخرید، حواستان باشد که این 3 اشتباه رایج را انجام ندهید؛ در غیر این صورت هزینه‌ای که برای خرید دستگاه بخور کرده‌اید به هدر می‌رود و نتیجه خوبی هم نمی‌گیرید.

بعد از جراحی بینی چه دستگاه بخوری بخریم؟

1.     انتخاب دستگاه بخور با مخزن کوچک

اگر مخزن آب دستگاه شما کوچک باشد، نمی‌توانید آن را در طول شبانه روز روشن بگذارید؛ زیرا آب آن بعد از نهایتاً 2 یا 3 ساعت تمام می‌شود و اگر دستگاه بدون آب روشن باشد، خیلی زود خراب می‌شود.

بعضی از دستگاه بخورهایی که در بازار وجود دارند، مخصوص بخور صورت هستند و مخزن کوچکی دارند. این دستگاه‌ها عموماً ارزان‌قیمت‌تر هستند اما گول قیمت ارزانشان را نخورید؛ زیرا خیلی زود مجبور می‌شوید برای خرید دستگاهی با مخزن بزرگ‌تر دوباره هزینه کنید.

استفاده از دستگاه بخور بعد از عمل بینی

راه حل: نیازتان را به فروشنده بگویید

بهتر است برای خرید دستگاه بخور با مخزن بزرگ به فروشگاه‌های کالای پزشکی بروید؛ زیرا در داروخانه‌ها معمولاً فقط دستگاه‌هایی با مخزن کوچک یا دستگاه‌هایی که بیشتر برای بخور صورت مناسب هستند به فروش می‌رسند.

هنگام خرید نیازتان را به فروشنده بگویید و برای او توضیح دهید که به علت عمل بینی می‌خواهید دستگاهی را بخرید که بتوانید آن را مدت طولانی روشن نگه دارید.

دستگاه بخور با حجم مخزن مناسب و بزرگ برای استفاده طولانی مدت در شب

2.     توجه نکردن به فصل

گفتیم که دستگاه بخور گرم و دستگاه بخور سرد هر دو از نظر تأثیر بخشی برای رفع گرفتگی بینی بعد از عمل مناسب هستند؛ اما اگر در فصل گرما دستگاه بخور گرم بخرید، هوای اتاق بسیار گرم و شرجی می‌شود و اذیت می‌شوید.

استفاده از دستگاه بخور گرم باعث بالا رفتن دمای اتاق و شرجی شدن هوا و در نتیجه بیخوابی میشود

راه حل: دستگاه بخور سرد بخرید که مناسب تمام فصل‌هاست

برعکس دستگاه بخور گرم که در تابستان باعث گرم‌تر شدن هوا می‌شود، دستگاه بخور سرد در زمستان هوا را سردتر نمی‌کند. پس اگر می‌خواهید دستگاهی بخرید که مناسب تمام فصل‌ها باشد، خرید دستگاه بخور سرد بعد از عمل بینی راه حل شماست. اما اگر در فصل سرما عمل کرده‌اید و با گرم و شرجی شدن هوای اتاق مشکلی ندارید، استفاده از دستگاه بخور گرم مشکلی ندارد.

دستگاه بخور سرد برای تمام فصل های سال مناسب است

3.    خرید دستگاه پر سروصدا

دستگاه‌های بخور که معمولاً در داروخانه‌ها به فروش می‌رسند و بیشتر برای بخور صورت استفاده می‌شوند، اغلب سروصدا دارند. به همین دلیل برای استفاده در طول شب مناسب نیستند.

صدای دستگاه بخور باعث بی خوابی در شب میشود

راه حل: هنگام خرید به مشخصات محصول توجه کنید

دستگاه بخوری بخرید که بی‌صدا باشد تا بتوانید بعد از عملتان در طول شب از آن استفاده کنید.

دستگاه بخور بی صدا و مناسب برای استفاده در شب

تا کی باید از دستگاه بخور استفاده کنم؟

عادی شدن تنفس شما بعد از عمل بینی یک فرایند تدریجی است. بعد از سه روز اول، وقتی که پزشک تامپون‌ها را در بیاورد، نفس کشیدنتان 50% راحت‌تر می‌شود. اما بعد از آن هم ممکن است تا حدودی گرفتگی بینی بعد از عمل را تجربه کنید. در بعضی از افراد نفس کشیدنشان بعد از چند هفته به حالت عادی برمی‌گردد، اما در بعضی موارد تا چند ماه ممکن است همچنان گرفتگی بینی را تجربه کنید.

استفاده از دستگاه بخور در اتاق خواب برای داشتن خوابی راحت بعد از جراحی بینی

در طی این مدت، بخور دادن بعد از عمل بینی یک فرشته نجات برای شما خواهد بود و باعث می‌شود که نفس کشیدنتان بسیار راحت‌تر شود. معمولاً بعد از حداکثر چند ماه دیگر خبری از گرفتگی بینی نخواهد بود. (البته به شرطی که جراح شما اشتباهی که در تیتر بعدی توضیح می‌دهیم را انجام ندهد!)

آیا برای رفع گرفتگی بینی بخور دادن کافی است؟

وقتی بعد از عمل بینی از دستگاه بخور استفاده کنید، بلافاصله در همان روز اول متوجه تغییر می‌شوید. با این حال، بخور دادن بعد از عمل بینی به تنهایی برای مرطوب نگه داشتن بینی کافی نیست. اگر می‌خواهید زودتر از شر گرفتگی بینی‌تان راحت‌تر شوید، در کنار بخور دادن حتماً به این 5 توصیه نیز عمل کنید:

دستگاه بخور دادن برای بعد از عمل بینی

1.     استفاده از پماد تتراسایکلین

هر شب مقداری از پمادی که دکتر برایتان تجویز می‌کند (معمولاً پماد تتراسایکلین) را با استفاده از یک گوش پاک کن به آرامی در بینی‌تان بمالید تا دچار خشکی و گرفتگی بینی نشوید.

پماد تتراسایکلین برای از بین بردن خشکی و گرفتگی بینی بعد از جراحی

2.    شتشوی بینی با محلول مخصوص

بعد از در آوردن تامپون‌ها و برداشتن گچ، روزی 2 یا 3 بار بینی‌تان را با استفاده از محلول شستشو به آرامی شستشو دهید. بخور بعد از جراحی بینی فقط در صورتی تأثیر لازم را می‌گذارد که بینی‌تان را شستشو داده باشید.

شستشوی بینی با محلول مخصوص بعد از عمل بینی

3.   اسپری بینی با مشورت دکتر

به طور مرتب از اسپری بینی که پزشک برایتان تجویز می‌کند استفاده کنید. (به تعداد دفعاتی که پزشک تجویز کرده است)

استفاده از اسپری برای رفع خشکی و گرفتگی بینی

اشتباه هولناک و وابستگی شدید به بخور دادن بعد از عمل بینی!

قبل از عمل حتماً جراحتان را با دقت و وسواس زیادی انتخاب کنید و اطمینان حاصل کنید که جراح شما با تکنیک‌های حرفه‌ای بینی شما را جراحی می‌کند؛ زیرا اگر غضروف بینی بیش از حد در طول عمل جراحی برداشته شود، تنفس شما تا مدتی طولانی سخت خواهد بود.

احتمال وابستگی شدید به بخور دادن بعد از عمل بینی، در صورت ماهر نبودن جراح

در نتیجه ممکن است بعد از عمل تا سال‌ها و حتی تا آخر عمر در تنفستان مشکل داشته باشید و همیشه مجبور باشید از دستگاه بخور استفاده کنید.

یک جراح ماهر چطور از این مشکل جلوگیری می‌کند؟

یک جراح ماهر و کارکشته از تکنیک‌هایی استفاده می‌کند که بدون هیچ مشکلی با روش ایمن غضروف بینی شما را بردارد تا دچار مشکل در تنفس نشوید. برای مثال، جراحان باتجربه به جای برداشتن تعداد زیادی غضروف که باعث مشکلات تنفسی برای زیباجو می‌شود، بر تغییر موقعی ساختارهای مختلف بینی تمرکز می‌کنند.

به این صورت اطمینان حاصل می‌کنند که شما در طولانی مدت دچار مشکلات تنفسی نمی‌شوید. اگر می‌خواهید با مشاوره تخصصی و تحقیقات دقیق جراحتان را انتخاب کنید تا مطمئن شوید که مشکلی بعد از عمل برای تنفستان پیش نمی‌آید، بر روی دکمه دریافت مشاوره کلیک کنید.

اهمیت انتخاب جراح بینی مناسب برای جلوگیری از مشکلات تنفسی

ما با شناختی که از بهترین جراحان عمل بینی در شیراز داریم، به شما کمک می‌کنیم جراحی را انتخاب کنید که از ایمن‌ترین تکنیک‌ها برای عمل بینی استفاده می‌کند.

تنفس راحت بعد از عمل با تکنیک‌های ظریف جراحی در دکترلند

درست است که وقتی جراحی بینی انجام می‌دهید، تا مدتی باید مثل یک رفیق شفیق به بخور دادن بعد از عمل بینی وفادار باشید؛ اما جراحان دکترلند با استفاده از تکنیک‌های حرفه‌ای و ایمن، به نحوی جراحی بینی را انجام می‌دهند که بعد از عمل خیلی زود نفس کشیدنتان به حالت عادی برگردد.

ظرافت تکنیک‌های یک جراح باتجربه و مهارت دست او باعث می‌شود که مدت طولانی بعد از عمل درگیر مشکلات تنفسی نباشید و مجبور نباشید دائم با بخور دادن راه تنفستان را باز کنید.

به عنوان شخصی که تابه‌حال عمل بینی انجام نداده است، شاید ندانید که کدام جراح را انتخاب کنید که از مهارت او مطمئن باشید؛ اما می‌توانید از تجربه مشاوران ما در دکترلند استفاده کنید و برای انتخاب بهترین جراح عمل بینی در شیراز که از تکنیک‌های ظریف و ایمن استفاده کند، با ما تماس بگیرید.

برای راحتی کار زیباجویان، ما امکان ویزیت فوری (برای همین فردا)، رزرو نوبت عمل بدون معطلی، و برخورداری از تخفیفات عالی در آزمایشات و عکس برداری‌های قبل از عمل را نیز برای شما فراهم کرده‌ایم.

علاوه بر این، از هر کجای ایران که باشید می‌توانید با دکترلند عملتان را با هر دکتری که خودتان مایل هستید، اقساطی کنید. آن هم با استفاده از سفته الکترونیک که هیچ نیازی به مراجعه به بانک و معطلی‌های اداری ندارد!

برای برخورداری از تمام این مزایا (بعلاوه چندین مزیت دیگر از جمله امکان اسکان رایگان برای شهرستانی‌ها) بر روی دکمه تماس با ما کلیک کنید. تحقق رویای داشتن چهره ایده‌آلتان، امروز با آسان‌ترین شرایط از همیشه به شما نزدیک‌تر است!

Picture of تیم کارشناسی دکتر لند

تیم کارشناسی دکتر لند

مشاوره حرفه‌ای و رایگان همین حالا!

به زودی با شما تماس می‌گیریم!