دوش گرفتن بعد از عمل بینی: حمامی اصولی و بدون اتفاقات هولناک

اگر شما هم بعد از عمل بینی دلتان می‌خواهد یک حمام درست و حسابی بروید و احساس پاکیزگی و شادابی را به خودتان بازگردانید، کاملاً درک می‌کنیم؛ اما به یاد داشته باشید که شما برای عملتان هزینه کرده‌اید و سختی‌اش را به جان خریده‌اید. پس قطعاً نمی‌خواهید که با حمام کردن به طرز اشتباه بعد از عمل بینی، نتیجه عملتان خراب شود.
راهنمای مطالعه:
دوش گرفتن بعد از عمل بینی: نحوه درست دوش گرفتن و مدت زمان مناسب برای حمام رفتن

آیا استحمام بعد از عمل بینی خطری دارد؟ نحوه درست دوش گرفتن قبل از برداشتن آتل بینی چطور است؟ این‌ها سؤالاتی است که خیلی از افراد از مشاوران دکترلند می‌پرسند.

این مطلب را بخوانید تا روش درست حمام کردن بعد از عمل را گام به گام برایتان توضیح دهیم و به هر سؤالی که در مورد حمام بعد از عمل بینی دارید پاسخ دهیم. البته همچنین می‌توانید بر روی دکمه تماس با ما کلیک کنید تا مشاورین ما به صورت اختصاصی با توجه به شرایطتان، شما را راهنمایی کنند.

راهنمای گام به گام دوش گرفتن بعد از جراحی بینی

بر طبق نظر پزشکان اگر 2 روز بعد از عمل بینی به روشی که در ادامه برایتان توضیح می‌دهیم حمام کنید، هیچ مشکلی پیش نمی‌آید:

مرحله 1: وسایل مورد نیاز را جمع آوری کنید.

حمام رفتن بعد از عمل بینی همان‌طور که قاعده و قانون خاص خود را دارد، وسایل خاص خود را هم نیاز دارد. اگر هنوز عمل بینی نکرده‌اید، حتماً از همین حالا قبل از عملتان این وسایل را آماده کنید تا بعداً مشکلی نداشته باشید:

 • یک صندلی پلاستیکی
 • پودر تالک یا شامپو خشک
 • سر دوش جدا شونده (یا یک تشت آب و کاسه)
 • یک عدد کیسه فریزر
 • حوله
 • وسایل گرمایشی برای جلوگیری از سرماخوردگی در اثر حمام بعد از عمل!
قبل از حمام کردن بعد از جراحی بینی، وسایل حمام را آماده کنید

مرحله 2: ابتدا با این شیوه محل جراحی را تمیز کنید.

دوش گرفتن بعد از عمل بینی کمی تشریفات دارد و باید مرحله به مرحله بدنتان را تمیز کنید. پس بیایید از محل جراحی، یعنی صورت و بینی‌تان شروع کنیم. در هفته اول بعد از عمل، بینی شما هنوز خیلی حساس است و نباید اصلاً به آن دست بزنید.

ما توصیه می‌کنیم که با استفاده از یک پارچه نخی، فقط صورت و اطراف بینی را با آبِ ساده تمیز کنید. حواستان باشد که به ناحیه جراحی دست نزنید و صورتتان را هم با صابون نشویید.

تمیز کردن اطراف بینی با پارچه در هنگام دوش گرفتن بعد از عمل بینی

(البته گاهی اوقات ممکن است پزشکتان یک محلول شستشوی بینی را هم برای شما تجویز کند تا با استفاده از آن بینی‌تان را تمیز کنید. این مورد بستگی به تجویز پزشک دارد و تأکید می‌کنیم که بدون مشورت با پزشک این کار را انجام ندهید.)

مرحله 3: با این روش بعد از عملِ بینی موهایتان را بشویید.

در این مرحله شما به کمک شخص دیگری برای شستن موهایتان نیاز دارید؛ زیرا آتل بینی یا همان اسپلینت بینی شما به‌هیچ‌وجه نباید در هفته اول بعد از عمل خیس شود. اگر بخواهید خودتان موهایتان را بشویید، تسلط زیادی بر ناحیه سرتان نخواهید داشت و ممکن است آب روی بینی‌تان هم بریزد. پس حتماً از یک نفر بخواهید که به شما در این کار کمک کند.

روی یک صندلی پلاستیکی بنشینید و سر خود را به عقب خم کنید. از آن شخص بخواهید به آرامی و بدون استفاده از شامپو، موهای شما را با آب ساده بشوید. بهتر است یک کیسه فریز را روی صورتتان بکشید تا مطمئن شوید که آتل بینی‌تان خیس نمی‌شود.

برای شستن موها بعد از عمل بینی از یک نفر کمک بگیرید

فراموش نکنید که در هفته اول نباید از شامپو استفاده کنید؛ اما اگر موهایتان زود چرب می‌شود و تحملش را ندارید، پیشنهاد می‌کنیم از پودر تالک یا شامپو خشک برای تمیز کردن موهایتان استفاده کنید.

چطور از پودر تالک و شامپو خشک برای تمیز کردن موها بعد از عمل بینی استفاده کنیم؟

 • اگر از شامپو خشک استفاده می‌کنید…

پیشنهاد می‌کنیم به روشی که گفتیم موهایتان را با کمک شخص دیگری با آب ساده بشویید و سپس وقتی موهایتان خشک شد، شامپو خشک را بر روی آن اسپری کنید. شامپو خشک نیازی به شستشو ندارد؛ کافی است آن را به صورت خشک روی موهایتان اسپری کنید و بعد از چند دقیقه موهایتان را شانه بزنید.

البته اگر از شامپو خشک استفاده می‌کنید، اصراری نیست که حتماً مرحله شستن موها با آب ساده را هم انجام دهید. زیرا شامپو خشک خودش به خودی‌خود مو را موقتاً تمیز می‌کند. می‌توانید بدون شستن موها، شامپو خشک را اسپری کنید و تمام!

برای تمیز کردن موها بعد از جراحی بینی میتوانید از شامپو خشک استفاده کنید
 • اگر از پودر تالک استفاده می‌کنید…

قبل از این که موهایتان را با آب بشویید، مقداری از پودر تالک را بر روی ریشه موهایتان بپاشید و سپس آن را به سمت ساقه مو شانه بزنید. اجازه دهید پودر تالک چند دقیقه روی موهایتان بماند و سپس به همان روشی که در بالا توضیح دادیم، از فرد دیگری بخواهید موهایتان را با آب ساده بشوید.

با استفاده از این روش‌ها موهایتان بدون استفاده از شامپو هم تمیز و خوش حالت می‌شود. در هفته اول بعد از عمل جراحی به همین روش پایبند باشید؛ اما از هفته دوم به بعد (زمانی که گچ بینی برداشته شد) استفاده از شامپو آزاد است!

استفاده از پودر تالک برای شستن موها بعد از جراحی بینی

مرحله 4: با این شیوه بدنتان را تمیز کنید.

نکته مهم اینجاست که نباید اجازه دهید گچ یا اسپلینت بینی‌تان خیس شود. اگر در حمامتان سر دوش جدا شونده دارید، کارتان خیلی راحت است! سر دوش جدا شونده فرشته نجاتی برای آن‌هایی است که بینی‌شان را عمل کرده‌اند و می‌خواهند در هفته اول پس از عمل دوش بگیرند؛ زیرا با استفاده از این سر دوش‌ها می‌توانید خیلی راحت بدون این که آب با صورت و بینی‌تان تماس پیدا کند بدنتان را بشویید.

آموزش شستن بدن بعد از عمل بینی

اما اگر سر دوش جدا شونده ندارید، باید به سراغ روش‌های سنتی بروید و به همان شیوه‌ای که اجدادمان در قدیم حمام می‌کردند، حمام کنید! یعنی یک تشت را پر از آب ولرم کنید و با یک کاسه آب را روی بدنتان بریزید. نگران نباشید زیرا این روش آن‌قدرها هم سخت نیس و فقط چند دقیقه زمان می‌برد.

مرحله 5: بعد از حمام حواستان به این نکته باشد!

در بالا اشاره کردیم که وسایل گرمایشی هم برای افرادی که می‌خواهند بعد از عمل بینی دوش بگیرند، از واجبات است؛ زیرا بعد از حمام باید خیلی حواستان باشد که سرما نخورید. وقتی به تازگی عمل بینی انجام داده‌اید، بینی‌تان هنوز حساس است. عطسه کردن و سرفه کردن به خودی خود بعد از عمل بینی سخت است؛ دیگر چه برسد به وقتی که سرما هم خورده باشید! (آن وقت است که ضرب‌المثل گُل بود و به سبزه نیز آراسته شد، می‌شود مصداق حال شما.)

خشک کردن موها یکی از اقدامات مهم بعد از حمام کردن پس از جراحی بینی

به همین خاطر است که پس از دوش گرفتن بعد از عمل بینی باید حتماً به محیط گرمی بروید تا سرماخوردگی به سراغتان نیاید. قبل از این که موهایتان را بشویید یا به روشی که گفتیم دوش بگیریم، خانه را گرم کنید تا خیالتان از این بابت راحت باشد. موهایتان را هم به آرامی خشک کنید تا خطر سرما خوردگی از صد متری‌تان هم رد نشود!

5 قانون مهم برای دوش گرفتن بعد از عمل بینی (حتماً رعایت کنید!)

اگر بخواهیم در یک کلام توضیح دهیم، اشکالی ندارد که بعد از عمل بینی حمام کنید؛ اما به شرطی که این 5 قانون را تک به تک رعایت کنید.

1.    مواظب باشید آتل بینی یا همان اسپلینت خیس نشود.

بعد از جراحی زیبایی بینی، پزشک یک اسپلینت یا همان آتل جهت محافظت بر روی بینی شما قرار می‌دهد که تا 7 روز باید سر جایش بماند. اگر این اسپلینت خیس شود، ممکن است شل شود یا بیفتد و بر روی نتیجه نهایی عملتان تأثیر بگذارد.

شاید بپرسید چطور بعد از عمل بینی دوش بگیریم که اسپلینت خیس نشود؟ در ادامه مطلب راهنمای گام به گام دوش گرفتن پس از عمل بینی را برایتان آورده‌ایم و دقیقاً برایتان توضیح می‌دهیم که چطور دوش بگیرید تا هیچ مشکلی پیش نیاید.

استفاده از لیف برای جلوگیری از خیس شدن بینی در هنگام دوش گرفتن بعد از عمل بینی

2.    تا 2 روز دوش نگیرید.

پیشنهاد ما این است که روز قبل از عمل حتماً به حمام بروید تا برای یکی دو روز بعد از عمل نیازی به حمام کردن نداشته باشید. بعد از آن، دوش گرفتن با روشی که در تیتر بعدی از این مطلب برایتان توضیح می‌دهیم مانعی ندارد.

3.    با جراح مشورت کنید. (البته به شرطی که…)

مشورت با جراحتان بعد از عمل در مورد مسائلی مثل دوش گرفتن و… خیلی مهم است؛ البته به شرطی که جراح بعد از عمل در دسترس باشد و پشتیبانی بعد از عمل ارائه بدهد. گاهی اوقات دسترسی به جراح بعد از عمل سخت است و ما می‌مانیم و سؤالاتی که در ذهنمان داریم!

به همین دلیل ما در دکترلند با ارائه خدمات رایگان پس از عمل این مشکل را حل کرده‌ایم. یعنی با انتخاب دکترلند برای عمل بینی، تا 2 سال بعد از عملتان مشاوران و متخصصان ما به طور رایگان برای هر نوع سؤالی که داشته باشید در خدمتتان هستند.

بهترین روش استحمام بعد از عمل بینی

اجازه دهید به عنوان نویسنده این مطلب، یک تجربه شخصی برایتان تعریف کنم. چند سال پیش، زمانی که هنوز با دکترلند آشنا نبودم، در جای دیگری عمل بینی انجام دادم.

متأسفانه پزشکی که من برای عمل به او مراجعه کردم، پشتیبانی رایگان و سریع بعد از عمل ارائه نمی‌داد و بیماران مجبور بودند برای هر سؤال یا مشکلی که بعد از عمل برایشان پیش می‌آمد، به مطب او مراجعه کنند. (این روزها هم روال کار اکثر جراحان همین‌طور است.)

خلاصه این که بعد از عمل گاهی اوقات دچار گرفتگی بینی می‌شدم؛ اما به علت مشغله‌های زیاد فرصت نمی‌کردم که وقت بگذارم، در ترافیک شهر به مطب پزشک بروم و آنجا هم معطل شوم تا نهایتاً مشکلم را به جراحم بگویم. به همین خاطر متأسفانه تا مدت‌ها با همین مشکل دست و پنجه نرم کردم. سرتان را درد نیاورم؛ جوهره کلام این است که با استفاده از خدمات دکترلند، شما دیگر با مشکلی که من به آن دچار بودم، مواجه نمی‌شوید.

بعد از عمل سؤالی برایتان پیش آمده است یا مشکلی دارید؟ خیلی راحت تلفن را برمی‌دارید و با یک تماس با دکترلند، همان لحظه مشاوره تخصصی می‌گیرید. تا 2 سال هر گونه سؤالی داشته باشید یا هر نوع کمکی در زمینه مسائل بعد از عمل نیاز داشته باشید، مشاوران و متخصصان ما در لحظه در خدمتتان هستند؛ آن هم بدون هیچ هزینه‌ای!

4.    آب داغ ممنوع!

بعد از عمل بینی، آب ولرم بهترین دوست شماست و آب داغ دشمنتان! آب داغ ممکن است باعث التهاب پوست و ورم کردن بینی شود. پس اگر از آن دسته افرادی هستید که عاشق حمام‌های داغ هستند، حداقل یکی دو هفته بعد از عملتان دور آب داغ را خط بکشید.

برای حمام کردن بعد از عمل بینی از آب داغ استفاده نکنید

5.    حواستان باشد که دستتان با بینی‌تان برخورد نکند.

اگر بعد از عمل در حین حمام کردن دستتان با بینی‌تان برخورد کند، صدای “آخ”تان تا آن سر دنیا خواهد رفت! بعلاوه، بینی شما در این مرحله حساس است و اگر به آن دست بزنید ممکن است در شکل نهایی‌اش تأثیر بگذارد. پس حواستان باشد که در حین حمام کردن دستتان با بینی‌تان برخورد نکند.

خطرات و عوارض بالقوه دوش گرفتن بعد از عمل بینی به روش اشتباه

در این مطلب روش صحیح حمام رفتن بعد از عمل بینی را برایتان توضیح دادیم. اگر طبق روشی که برایتان گفتیم پیش بروید و نکاتی که در این مطلب توضیح دادیم را رعایت کنید، خیالتان راحت باشد که هیچ عوارضی به سراغتان نمی‌آید؛ اما افرادی که سهل‌انگاری می‌کنند و نکاتی که در این مطلب گفتیم را جدی نمی‌گیرند، ممکن است دچار عفونت شوند.

دوش گرفتن به روش اشتباه بعد از عمل بینی علاوه بر عفونت، باعث می‌شود که زخم‌هایتان هم ملتهب شوند و دیرتر خوب شوند. دقت کنید که حتی مقدار کمی آب هم می‌تواند بر روی بخیه‌ها تأثیر بگذارد و باعث باز شدن زخم‌ها شود.

به همین دلایل است که پزشکان دکترلند این‌قدر تأکید می‌کنند که به نحوی دوش بگیرید که گچ بینی‌تان خیس نشود.

البته برای جلوگیری از عفونت فقط دوش گرفتن به روش صحیح کافی نیست؛ بلکه باید بینی‌تان را نیز طبق تجویز پزشک تمیز نگه دارید تا زخم‌هایتان عفونت نکنند. (این مطلب را بخوانید: راهنمای تمیز کردن بینی بعد از عمل: این اشتباهات را نکنید!)

چطور بفهمم که در اثر دوش گرفتن به روش اشتباه، دچار عفونت بعد از عمل شده‌ام یا نه؟

آیا قبل از این که این مطلب را بخوانید، نادانسته به طور اشتباه دوش گرفته‌اید و حالا می‌خواهید بدانید که خطر عفونت شما را تهدید می‌کند یا نه؟ اگر حداقل یکی از 6 علامت زیر را مشاهده کردید، حتماً به پزشکتان مراجعه کنید تا از عفونت جلوگیری شود:

 1. روی بینی یا اطراف بینی‌تان قرمزی مشاهده می‌کنید.
 2. از محل جراحی چرک زرد یا سبز رنگ ترشح می‌شود.
 3. تب بالایی دارید که با داروهای معمولی از بین نمی‌رود.
 4. محل جراحی و ناحیه اطراف آن داغ است.
 5. خونریزی مکرر بینی دارید.
 6. از بینی یا اطراف بینی‌تان بوی بد استشمام می‌شود.

سؤالات متداول در مورد دوش گرفتن بعد از عمل بینی: شاید سؤال شما هم باشد!

ما به تمام زیباجویانی که دکترلند را برای مشاوره عمل بینی انتخاب می‌کنند، یک بروشور مراقبت‌های بعد از عمل را ارائه می‌دهیم؛ به‌این‌صورت هر وقت سؤالی داشته باشید نیازی نیست به زحمت بیفتید و فقط با یک نگاه به این بروشور جواب سؤالاتتان را خواهید گرفت.

در ادامه، پاسخ بعضی از رایج‌ترین سؤالاتی که اکثر زیباجویان در مورد مراقبت‌های بعد از عمل می‌پرسند را آورده‌ایم:

1.    چه زمانی می‌توانم به حالت عادی دوش بگیرم؟

اکثر پزشکان می‌گویند که بعد از هفته اول، یعنی زمانی که گچ بینی یا همان اسپلینت شما برداشته شد، ایرادی ندارد که به حالت عادی و همیشگی‌تان دوش بگیرید.

البته گاهی اوقات برداشتن گچ بینی دو هفته طول می‌کشد. پس باید ببینید نظر جراحتان چیست و چه زمانی در نظر دارد که گچ را بردارد.

2.    آیا بعد از جراحی می‌توانم صورتم را بشویم یا نه؟ چه زمانی می‌توانم صورتم را بشویم؟

ما درک می‌کنیم که احتمالاً بعد از عمل دلتان می‌خواهد صورتتان را بشویید تا دوباره احساس تازگی و پاکیزگی کنید؛ اما برای این کار باید 24 ساعت صبر کنید.

این زمان به ناحیه جراحی زمان می‌دهد تا بهبود یابد و باعث می‌شود که خطر عفونت به سراغتان نیاید. بعد از 24 ساعت می‌توانید صورتتان را به روشی که در پاسخ سؤال بعد توضیح می‌دهیم، بشویید.

3.    چطور بعد از عمل بینی صورتم را بشویم؟

بعد از گذشت 24 ساعت اشکالی ندارد اگر با یک پاک‌کننده ملایم صورتتان را بشویید. فقط حواستان که گچ بینی‌تان نباید خیس شود و از صابون هم نباید استفاده کنید. ما پیشنهاد می‌کنیم فعلاً به شستن صورتتان با آب ساده اکتفا کنید؛ یعنی یک حوله را خیس کنید و با آن قسمت‌های دیگر صورتتان (به‌جز ناحیه بینی) را پاک کنید.

 اما اگر بعد از چند روز خیلی طاقتتان طاق شده است و دلتان می‌خواهد از شوینده استفاده کنید، به سراغ یک شوینده غیر صابونی بسیار ملایم مخصوص پوست‌های حساس بروید. (حواستان باشد که نباید بینی‌تان را خیس کنید.)

فقط مقدار بسیار کمی از یک شوینده بسیار ملایم را روی یک دستمال خیس بریزید و دستمال را بر نواحی دیگر صورتتان (به‌جز بینی) بکشید. سپس با یک حوله خیس شوینده را از صورتتان پاک کنید. در هر صورت حواستان باشد که گچ بینی‌تان نباید خیس شود.

4.    چه مدت بعد از جراحی می‌توانم بینی‌ام را بشویم؟

معمولاً یک هفته بعد از عمل بینی، یعنی زمانی که گچ یا همان آتل بینی‌تان برداشته می‌شود، می‌توانید ناحیه خارجی بینی‌تان را بشویید. فقط حواستان باشد که این کار را  در 4 تا 6 هفته اول که بینی‌تان هنوز در حال بهبود است به آرامی انجام دهید.

با دکترلند عملت رو ارزون‌تر کن! چطور؟

ما درک می‌کنیم که هزینه‌های عمل بینی این روزها سر به فلک می‌کشند. به همین دلیل سعی کردیم راهی پیدا کنیم تا به سهم خودمان، هزینه‌های عمل را برای زیباجویان کاهش دهیم.

خبر خوبی که برایتان داریم این است که موفق شدیم تخفیفات خوبی را در هزینه آزمایشات و عکس‌برداری‌های قبل از عمل برای زیباجویان عزیز دریافت کنیم.

برای دریافت این تخفیفات (بعلاوه‌ نوبت ویزیت نیم‌بها با جراح دلخواهتان، اسکان رایگان برای شهرستانی‌ها، و مشاوره رایگان قبل و بعد از عمل) بر روی دکمه تماس با ما کلیک کنید. رضایت کامل شما و داشتن یک عمل راحت با نتیجه ایده‌آلتان، هدف ارزشمند ما در دکترلند است.

Picture of تیم کارشناسی دکتر لند

تیم کارشناسی دکتر لند

مشاوره حرفه‌ای و رایگان همین حالا!

به زودی با شما تماس می‌گیریم!