بهترین روش درمان پولیپ بینی

آیا تا به حال احساس کرده‌اید که سرماخوردگی دارید که از بین نمی‌رود؟ گرفتگی بینی که درمانی برای آن نیست، حتی با داروهای سرماخوردگی یا آلرژی بدون نسخه، ممکن است به دلیل پولیپ بینی باشد. پولیپ بینی رشد خوش خیم (غیر سرطانی) بافت پوششی یا مخاط بینی شما است. این عارضه علاوه بر گرفتگی بینی دارای علائمی چون؛ خروپف و آبریزش بینی نیز هست.

اگر شما نیز با این مشکل دست‌‌وپنجه نرم می‌کنید توصیه می‌کنیم با دکترلند همراه شوید. تا با بهترین روش درمان پولیپ بینی آشنا شویم.

 

علل پولیپ بینی چیست؟

پولیپ بینی در بافت ملتهب مخاط بینی رشد می‌کند. مخاط یک لایه بسیار مرطوب است که به محافظت از داخل بینی و سینوس‌ها کمک می‌کند و هوایی که تنفس می‌کنید را مرطوب می‌کند. در طول عفونت یا تحریک ناشی از آلرژی، مخاط بینی متورم و قرمز می شود و ممکن است مایعی تولید کند که چکه کند. با تحریک طولانی مدت، مخاط ممکن است یک پولیپ تشکیل دهد. پولیپ یک رشد گرد (مانند یک کیست کوچک) است که می‌تواند مجاری بینی را مسدود کند.

اگرچه برخی از افراد بدون هیچ مشکل قبلی بینی ممکن است پولیپ ایجاد کنند، اما اغلب محرکی برای ایجاد پولیپ وجود دارد. این محرک‌ها عبارتند از؛

 • عفونت‌های مزمن یا عود کننده سینوسی
 • آسم
 • رینیت آلرژیک (تب یونجه)
 • فیبروز سیستیک
 • سندرم چرگ اشتراوس
 • حساسیت به داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن یا آسپرین

ممکن است در برخی افراد تمایل ارثی به ایجاد پولیپ وجود داشته باشد. یا اینکه ژن‌های آن‌ها باعث می‌شود مخاطشان به التهاب واکنش نشان دهد.

بهترین روش درمان پولیپ بینی

علائم پولیپ بینی چیست؟

پولیپ بینی توده‌های نرم و بدون درد در داخل مجرای بینی هستند. آنها اغلب در ناحیه‌ای که سینوس‌های فوقانی به بینی شما تخلیه می‌شود (محل تلاقی چشم‌ها، بینی و استخوان گونه) رخ می‌دهد. حتی ممکن است ندانید که پولیپ دارید زیرا فاقد حس عصبی هستند.

پولیپ‌ها می‌توانند به اندازه‌ای بزرگ شوند که مجاری بینی شما را مسدود کنند و در نتیجه احتقان مزمن ایجاد شود. علائم می‌تواند شامل موارد زیر باشد؛

 • احساس مسدود شدن بینی
 • آبریزش بینی
 • سردرد مزمن
 • گرفتگی دائمی بینی
 • کاهش حس بویایی
 • نفس کشیدن از طریق دهان
 • احساس فشار در پیشانی یا صورت
 • آپنه خواب
 • خرناس
 • کاهش حس چشایی
 • عطسه کردن
 • عفونت بینی

 

اگر علاوه بر پولیپ، عفونت سینوسی نیز وجود داشته باشد، ممکن است درد یا سردرد نیز رخ دهد.

علائم پولیپ بینی

پولیپ بینی چگونه تشخیص داده می‌شود؟

قبل ازاینکه با بهترین روش درمان پولیپ بینی اشاره داشته باشیم بیایید نگاهی به روش تشیص آن داشته باشیم. اگر پزشک با وسیله‌ای روشن به نام اتوسکوپ یا ناوسکوپ به مجرای بینی شما نگاه کند، پولیپ بینی احتمالا قابل مشاهده خواهد بود. اگر پولیپ در سینوس‌های شما عمیق‌تر باشد، ممکن است پزشک نیاز به انجام آندوسکوپی بینی داشته باشد. این روش شامل هدایت یک لوله نازک و منعطف با نور و دوربین در انتها به داخل مجرای بینی است.

سی تی اسکن یا اسکن MRI ممکن است برای تعیین اندازه و محل دقیق پولیپ لازم باشد. پولیپ‌ها به صورت نقاط مات در این اسکن‌ها ظاهر می‌شوند. اسکن همچنین می‌تواند نشان دهد که آیا پولیپ باعث تغییر شکل استخوان در ناحیه شده است یا خیر. همچنین می‌تواند انواع دیگری از رشد را که از نظر پزشکی جدی‌تر باشند، مانند ناهنجاری‌های ساختاری یا رشد سرطانی رد کند.

آزمایش‌های آلرژی می‌توانند به پزشکان در تعیین منبع التهاب مداوم بینی کمک کنند. این آزمایش‌ها شامل ایجاد سوراخ‌های ریز روی پوست و رسوب مایع انواع آلرژن‌ها است. سپس پزشک شما بررسی می‌کند که آیا سیستم ایمنی بدن شما به هر یک از آلرژن‌ها واکنش نشان می‌دهد یا خیر.

اگر کودک بسیار خردسالی پولیپ بینی داشته باشد، ممکن است آزمایشات برای بیماری‌های ژنتیکی مانند فیبروز کیستیک ضروری باشد.

 

درمان پولیپ بینی

 

 • داروها

داروهایی که التهاب را کاهش می دهند ممکن است به کاهش اندازه پولیپ و تسکین علائم احتقان کمک کنند.

اسپری کردن استروئیدهای بینی به داخل بینی می تواند آبریزش بینی و احساس انسداد را با کوچک کردن پولیپ کاهش دهد. با این حال، اگر مصرف آنها را متوقف کنید، علائم ممکن است به سرعت عود کنند. نمونه‌هایی از بهترین اسپری درمان پولیپ بینی عبارتند از:

 • فلوتیکازون (فلوناز، ورامیست)
 • بودزوناید (رینوکورت)
 • مومتازون (ناسونکس)

اگر اسپری‌های بینی مؤثر نباشند، یک استروئید خوراکی یا تزریقی، مانند پردنیزون، ممکن است گزینه‌ مناسبی باشد. این‌ داروها به دلیل عوارض جانبی جدی، از جمله احتباس مایعات، افزایش فشار خون و افزایش فشار در چشم، راه حل بلندمدتی نیستند.

همچنین قرص برای درمان پولیپ بینی مانند؛ آنتی هیستامین‌ها یا آنتی‌بیوتیک‌ها نیز ممکن است آلرژی یا عفونت سینوسی ناشی از التهاب در بینی را درمان کنند.

بهترین روش درمان پولیپ بینی

 • عمل جراحی بینی

اگر علائم شما هنوز بهبود نیافت، جراحی می‌تواند پولیپ‌ها را به طور کامل حذف کند. نوع جراحی بستگی به اندازه پولیپ دارد. پولیپکتومی یک عمل جراحی سرپایی است که با یک دستگاه ساکشن کوچک یا میکرودبرید انجام می‌شود که بافت نرم از جمله مخاط را برش داده و از بین می‌برد.

برای پولیپ‌های بزرگ‌تر، پزشک می‌تواند با استفاده از یک آندوسکوپ نازک و انعطاف‌پذیر با یک دوربین کوچک و ابزار کوچک در انتهای آن، جراحی آندوسکوپی سینوس را انجام دهد. پزشک آندوسکوپ را به داخل سوراخ‌های بینی هدایت می‌کند، پولیپ‌ها یا سایر انسدادها را پیدا می‌کند و آن‌ها را برمی‌دارد. پزشک شما همچنین ممکن است منافذ حفره‌های سینوسی شما را بزرگ کند. این نوع جراحی در اکثر مواقع یک روش سرپایی است.

پس از جراحی و عمل بینی شیراز، اسپری بینی و شستشوی آب نمک می‌تواند از بازگشت پولیپ جلوگیری کند. به طور کلی، کاهش التهاب مجاری بینی با اسپری‌های بینی، داروهای ضد حساسیت و شوینده‌های نمکی می‌تواند به جلوگیری از ایجاد پولیپ بینی کمک کند.

در صورت داشتن هرگونه سوال و یا پیشنهاد همچنین درخواست نوبت سریع میتوانید با استفاده از فرم زیر با دکترلند در ارتباط باشید. 

عوارض احتمالی پولیپ بینی

بهترین روش درمان پولیپ بینی، به ویژه با جراحی، ممکن است منجر به خونریزی بینی شود. جراحی نیز ممکن است منجر به عفونت شود. ادامه درمان با اسپری‌های استروئیدی بینی یا کورتیکواستروئیدهای خوراکی ممکن است مقاومت شما را در برابر عفونت‌های سینوسی کاهش دهد.

با درمان جراحی، بیشتر علائم به طور قابل توجهی بهتر می‌شوند. با این حال، اگر مقداری حس بویایی را از دست داده باشید، ممکن است هرگز برنگردد. حتی با جراحی، پولیپ بینی ممکن است در 15 درصد از افرادی که مشکل مزمن بینی دارند، دوباره رشد کنند.

 

درمان پولیپ بینی بدون جراحی

تنها راه و بهترین روش درمان پولیپ بینی  از طریق یک روش در مطب است. با این حال، داروها به عنوان خط اول درمان برای پولیپ‌های کوچک توصیه می‌شوند تا از بزرگ‌تر شدن آن‌ها جلوگیری کنند. دربارۀ اینکه کدام گزینه ممکن است برای شما مناسب باشد با پزشک صحبت کنید. البته درمان خانگی پولیپ بینی هم وجود دارد؛ که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم داشت.

 • روغن درخت چای

روغن درخت چای به دلیل خاصیت ضد میکروبی که دارد؛ در مواقعی که در بینی استفاده می‌شود موثر است.

 •  بروملین

شما ممکن است تعجب کنید، که خوردن هسته سیب می‌تواند شما را به آنزیم تقویت کننده سیستم ایمنی و ضد التهابی مجهز کند. به دلیل اینکه بروملی موجود در هسته سیب  توانایی کاهش تورم را دارد، همچنین بروملین به کاهش علائم عفونت‌های سینوسی کمک می کند، از آلرژی و آسم هم محافظت می‌کند.

 •  منیزیم

منیزیم مشابه با بروملین دارای خواص ضد التهابی است و همچنین بسیاری از بافت‌های بدن را از انقباض رها می‌کند و تاثیر شایانی در باز کردن سینوس‌ها و گرفتگی بینی دارد. داشتن یک رژیم غذایی غنی از غذاهای منیزیم دار، مانند سبزیجات، آجیل، دانه‌های گیاهی  و حبوبات می‌تواند بسیار کارساز باشد.

 • گلدنسال

از درمان گیاهی پولیپ بینی نوشیدن یک فنجان چای از این گیاه است که روزانه می‌تواند پولیپ بینی را تسکین دهد. گلدنسال دارای خواص ضد باکتری و ضد میکروبی است. استفاده مداوم از  گلدنسال نباید بیش از سه هفته مورد استفاده قرار گیرد و نباید توسط زنان باردار یا شیرده مصرف شود.

 • روی

ماهی قزل آلا، کاکائو و نخود جز عناصری هستند که دارای منابع عالی روی است. برای عملکرد خوب بدنی به عنوان یک عنصر مهم، مقدار کمی از روی را هر روز مصرف کنید. روی اغلب به صورت غیرمستقیم (OTC) برای مبارزه با سرماخوردگی استفاده می‌شود و ممکن است در درمان سینوزیت مزمن و در جلوگیری ازاز پولیپ بینی نیز مفید باشد.

 

کلام آخر

سعی نکنید پولیپ های بینی را خودتان بردارید

در حالی که جراحی پولیپ بینی نیازی به برش ندارد، اما هنوز روش اصلی و بهترین روش درمان پولیپ بینی توسط پزشک در بیمارستان انجام می شود. هرگز نباید کندن پولیپ بینی با دست را در خانه امتحان کنید. نه تنها ممکن است چنین تلاش‌هایی با شکست مواجه شوند، بلکه ممکن است عوارض جانبی مانند خونریزی و عفونت نیز ایجاد کنید. علاوه بر این، سایر توده های بینی ممکن است برای پولیپ اشتباه گرفته شوند، بنابراین ضروری است که برای تشخیص به پزشک متخصص مراجعه کنید.

امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. در صورت هر گونه سوال یا پیشنهاد در این زمینه با کارشناسان ما در دکترلند از طریق راه‌های ارتباطی زیر در تماس باشید.

به زودی با شما تماس می‌گیریم!