پیشگری از پولیپ و انحراف بینی

پولیپ و انحراف بینی دو مورد از شایع‌ترین مشکلات تنفسی می‌باشند که با توجه به شدت و میزان‌شان می‌توانند عوارض و اختلالاتی را به وجود می‌آورند.
راهنمای مطالعه:
پیشگری از پولیپ و انحراف بینی

راه های پیشگیری از پولیپ و انحراف بینی

پولیپ و انحراف بینی دو مورد از شایع‌ترین مشکلات تنفسی می‌باشند که با توجه به شدت و میزان‌شان می‌توانند عوارض و اختلالاتی را به وجود می‌آورند. در حقیقت پولیپ بینی نوعی تومور غیر سرطانی و حاصل از مخاط سینوسی می‌باشد که با بزرگ شدن در بینی باعث مشکلات تنفسی می‌شود. معمولا التهاب، آلرژی و عفونت می‌تواند باعث به وجود آمدن پولیپ بینی باشند که خود این اختلال ممکن است مشکلاتی مانند آسم، سردرد، آبریزش، گرفتگی بینی و … را ایجاد نماید. اینجاست که پیشگری از پولیپ و انحراف بینی اهمیت پیدا میکند.

از طرفی انحراف بینی نیز نوعی عارضه است که با نشانه‌هایی مانند سردرد، سینوزیت و گرفتگی بینی همراه است. اگرچه ممکن است این بیماری نشانه‌های ظاهری خیلی خاصی را بروز ندهد اما می‌تواند معضلات بسیار جدی مانند سینوزیت مزمن را برای فرد به وجود آورد. معمولا درمان قطعی انحراف بینی را می‌توان از طریق عمل بینی شیراز تضمین کرد. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم علائم، دلایل ایجاد، نحوه درمان و راه‌های پیشگیری از پولیپ و انحراف بینی را بررسی کنیم.

علائم پولیپ بینی

همانطور که گفتیم با رشد و بزرگ شدن پولیپ بینی خطوط و سینوس‌ها را مسدود کرده و سبب مشکلات تنفسی می‌شوند. پولیپ‌ها به خودی خود هیچ احساسی را به وجود نمی‌آورند. از این رو به سختی می‌توان متوجه شد که به پولیپ بینی مبتلا هستید یا نه. با این وجود علائم و نشانه‌های پولیپ بینی عبارتند از:

 • احساس سرما در سر
 • گرفتگی و انسداد بینی
 • عطسه و آبریزش بینی
 • احساس درد در صورت و دندان‌های بالا
 • مشکلات بویایی و چشایی
 • خارش در ناحیه دور چشم و عفونت
 • تغییرات صوتی و آوایی
 • فشار روی قسمت پیشانی و صورت
 • خروپف و خرناس

عوارض پولیپ بینی

از آنجا که پولیپ بینی جریان هوا و مجرای تخلیه مایع را مسدود می‌کند؛ ممکن است عوارضی را در بر داشته باشند و در نهایت باعث ابتلا به التهاب مزمن شوند. برخی از عوارض احتمالی پولیپ بینی شامل موارد زیر می‌باشند:

 • آپنه انسدادی خواب و اختلال تنفسی: نقطه شروع این نوع عارضه با مشکلات تنفسی می‌باشد.
 • عفونت‌ سینوسی: پولیپ بینی احتمال مبتلا شدن به عفونت‌های سینوسی را چندین برابر می‌کند.

دلایل ابتلا به پولیپ بینی

طبق مطالعات انجام شده، دلیل مشخصی برای ابتلا به پولیپ بینی وجود ندارد اما این بیماری به مشکلاتی مانند آسم، آلرژی به آسپیرین، عفونت‌های حاد و سینوسی و فیبروز کیستی مرتبط می‌باشد. اگرچه این بیماری در افراد بزرگسال رایج‌تر است اما در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتند.

پیشگری از پولیپ و انحراف بینی

تشخیص پولیپ بینی

یکی از روش‌های تشخیص ابتلا به پولیپ بینی آندوسکوپی بینی به منظور دیدن درون بینی و سینوس‌ها به صورت کاملا واضح است. روش دیگر تصویربرداری از پولیپ جهت مشخص شدن موقعیت و اندازه پولیپ‌های موجود در جاهای عمیق‌تر سینوس‌ها است که به هدف جلوگیری از مشکلات ساختاری یا رشد مجدد پولیپ‌ها انجام می‌شود. برای کودکان نیز ممکن است آزمایش فیبروز کیستیک تجویز شود.

درمان پولیپ بینی

پس از تشخیص ابتلا به پولیپ بینی نوبت به درمان این مشکل می‌رسد. روش‌های مختلفی از مصرف دارو گرفته تا عمل بینی شیراز برای درمان پولیپ بینی وجود دارد. در حقیقت پولیپ‌های کوچک با مصرف داروهای استروئیدی قابل درمان هستند اما پولیپ‌های بزرگ که با دارو درمان نمی‌شوند نیاز به جراحی دارند. روش‌های درمان پولیپ بینی عبارتند از:

 • استعمال اسپری یا قطره استروئید

مصرف استروئید سبب کاهش التهاب بینی و کوچک شدن پولیپ بینی می‌شود. علاوه بر این، استفاده از اسپری مومتازون نیز سبب کوچک شدن و کاهش التهاب پولیپ می‌شود و در مقایسه با دیگر داروهای استروئیدی عوارض کمتری دارد و در موارد نادر ممکن است سردرد، گلودرد، خونریزی بینی و سرفه را به همراه داشته باشد. توجه داشته باشید که در صورت مواجه شدن با پولیپ پیشرفته‌تر باید دوره درمان افزایش یابد.

 • مصرف قرص‌های استروئیدی

در صورتی که پولیپ بزرگ شده و مشکلاتی را به وجود آورده باشد؛ پزشک معالج برای دوره کوتاهی قرص استروئید تجویز می‌کند. همچنین امکان تجویز قرص پردنیزولون نیز وجود دارد. البته به دلیل عوارض احتمالی ناشی از مصرف این قرص‌ها نباید بیش از ۷ تا۱۰ روز آنها را مصرف نمود. عوارض ناشی از مصرف پردنیزولون‌ها شامل پوکی استخوان، افزایش فشار خون، دیابت و بالا رفتن وزن می‌باشد. توجه داشته باشید اگر پس از گذشت ۳ هفته بهتر نشدید؛ عمل بینی شیراز تنها راه درمان است.

 • جراحی

آخرین روش درمان پولیپ در صورت موثر نبودن دیگر روش‌ها، جراحی است. توجه داشته باشید اگر دچار پولیپ بینی هستید و هیچ یک از روش‌های دیگر نتوانستید پولیپ را از بین ببرید؛ می‌توانید با مقرون به صرفه‌ترین هزینه جراحی بینی در شیراز این کار را انجام دهید.

علائم انحراف بینی

منظور از انحراف بینی کج شدن دیواره نازک بینی به یک سمت است که معمولا این انحراف سبب کوچک‌تر شدن یکی از حفره‌های بینی می‌شود. انحراف بینی شدید و حاد، راه هوایی و تنفس یک سمت را مسدود می‌کند و بیمار دچار مشکل تنفسی می‌شود. مسدود شدن مجاری تنفسی سبب خشک شدن بینی و در نتیجه  پوسته پوسته شدن و خونریزی می‌شود. اغلب اوقات مشکلات مربوط به انحراف بینی نشانه خاصی ندارند اما در برخی مواقع ممکن است شاهد علائم زیر باشید:

 1. گرفتگی یکی از حفره‌های بینی یا هر دوی آنها که سبب دشواری تنفس فرد بیمار می‌شود.
 2. خونریزی بینی که نتیجه خشک شدن بینی می‌باشد.
 3. درد صورت ناشی از انحراف شدید است. به این صورت که انحراف حاد دیواره داخلی بینی را تحت فشار قرار می‌دهد و سبب ایجاد درد در همان سمت انحراف در صورت می‌شود.
 4. تنفس صدادار در خواب یکی از علائم دیگر ابتلا به انحراف بینی می‌باشد که بیشتر در نوزادان، کودکان و افراد مبتلا به ورم بافت بینی رایج است.
 5. خواب به یک سمت که به جهت تنفس راحت‌تر در هنگام خواب صورت می‌گیرد.

دلایل انحراف بینی

اغلب انحراف بینی را می‌توان یک عرضه ارثی یا مادرزادی در نظر گرفت. با این حال علل دیگر انحراف بینی عبارتند از:

 • شکستگی در اثر تصادف، حین انجام فعالیت‌های ورزشی سنگین، ضرب و شتم و…
 • آسی‌های فیزیکی در دوران جنینی و کودکی
 • عوامل ژنتیکی یا ارثی

عوارض انحراف بینی

در صورت ابتلا به انحراف بینی شدید و در نتیجه گرفتگی بینی با عوارض زیر مواجه می‌شوید:

 • خشکی دهان
 • احساس گرفتگی و کیپ شدن بینی
 • خواب بی کیفیت به دلیل مشکلات تنفسی در خواب

پیشگری از پولیپ و انحراف بینی

تشخیص انحراف بینی

تشخیص کجی بینی به این صورت است که پزشک با ابزار اسپکولوم مجاری بینی را معاینه می‌کند. اما اگر تشخیص انحراف بینی با استفاده از اسپکولوم ممکن نبود؛ این کار از طریق آندوسکوپی یا سیتی اسکن صورت می‌گیرد. علاوه بر این، پزشک در جلسات معاینه درباره کیفیت خواب، خروپف کردن و … نیز سوالاتی می‌پرسد.

درمان انحراف بینی

در شرایطی که انحراف بینی حاد و شدید نباش؛ با مصرف دارو می‌توان این مشکل را درمان نمود. اما اگر این انحراف حاد باشد عمل بینی درمانی قطعی است.

 • درمان انحراف بینی با مصرف دارو

داروهای مورد استفاده برای درمان انحراف بینی خفیف شامل دارو های ضد احتقان و گرفتگی، دیلاتور‌ها، مصرف آنتی‌هیستامین، استعمال اسپری استروئید بینی، محلول‌های نمکی، دکونژستانت‌ها و… می‌باشد.

 • درمان انحراف بینی با جراحی

گفتیم که روش قطعی درمان انحراف بینی، عمل است که به روش‌های مختلف انجام می‌شوند. روش‌های جراحی مورد استفاده در درمان انحراف بینی شامل سپتوپلاستی یا اصلاح تیغه بینی، تورینو پلاستی یا همان بریدن شاخک بینی و تراش بافت مخاطی بینی می‌باشد. بدیهی است که هزینه جراحی بینی در شیراز با هر یک از این روش‌ها متغیر است.

نتیجه گیری

همانگونه که ذکر کردیم انحراف و پولیپ بینی جزو مشکلات رایج محسوب می‌شوند که در صورت خفیف بودن خطرناک نیستند. اما انحراف و پولیپ بینی عوارضی مانند آپنه خواب، گرفتگی، مشکلات تنفسی، خونریزی بینی را به همراه دارند. برای درمان این دو مشکل می‌توان با تجویز دکتر از دارو استفاده کرد اما اگر شدت این بیماری‌ها زیاد باشد؛ لازم است سراغ عمل بینی شیراز بروید تا با خیال راحت از شر این مشکلات راحت شوید. با این وجود پیشنهاد می‌شود در صورت مشاهده هر یک از علائم بالا حتما به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

تیم کارشناسی دکتر لند

تیم کارشناسی دکتر لند

مشاوره حرفه‌ای و رایگان همین حالا!

به زودی با شما تماس می‌گیریم!