مراقبت های پس از جراحی بینی

اغلب افراد فکر می‌کنند؛ پایان جراحی بینی به معنای اتمام فرم نهایی بینی است. غافل ازینکه درصد عظیمی از شکل‌گیری بینی به مراقبت‌های پس از جراحی بینی بستگی دارد. به همین منظور جراحان در جلسه قبل از مشاوره به این نکته تاکید بسیار دارند؛ که مراقبت‌ها را جدی بگیرند. از طرفی فراموش نکنید، تنها جراح زبردست تضمین موفقیت‌آمیز بودن عمل بینی نیست؛ بلکه اجرای موبه‌موی نکات به دست خودتان است. که علاوه بر نتیجه دلخواه، به روند درمان‌تان هم سرعت می‌بخشد.در ادامه با دکترلند همراه شوید؛ چراکه قرار است با دستورالعمل‌ها و مراقبت‌ های پس از جراحی بینی بیشترآشنا شویم.

مراقبت‌ های پس از جراحی

پس از جراحی بینی دورۀ نقاهت یا ریکاوری خواهیم داشت. معمولاً ریکاوری عمل بینی بسته به گوشتی یا استخوانی بودن بینی بین 7 تا 15 روز طول می‌کشد. به دلیل ضخیم‌تر بودن پوست بینی و ضعیف‌تر بودن غضروف، دوره نقاهت برای بیمارانی که جراحی زیبایی بینی گوشتی دارند طولانی‌تر می‌شود. البته برای دیدن نتیجه نهایی عمل بینی باید 6 تا 12 ماه صبر کنید، یعنی تا زمانی که تورم جراحی بینی به طور کامل برطرف شود. که در بخش بعد با تمام نکات و مراقبت‌های لازم در طول دوره ریکاوی را بررسی خواهیم کرد.

مراقبت های پس از جراحی بینی

اما همانطور که شما میدایند جراحی بینی شیراز یا هر جراحی دیگری که به منظور زیبایی و یا بهبود وضعیت سلامت انجام می شود، وابستیگی بسیار زیادی به تیم جراحی به ویژه پزشک سرپرست خواهد داشت. از این رو تیم مشاوره زیبایی دکترلند به عنوان اولین تیم مشاوره زیبایی در شیراز، تلاش دارد تا با ایجاد پل ارتباطی میان پزشکان زبردست در شیراز و زیباجویان عزیز، بهترین خدمات را به آن ها ارائه دهد. اما همانطور که پیش از این گفتیم مراقبت‌ های بعد از عمل بینی بلافاصله بعد از جراحی یعنی از شب اول آغاز می شود.

شب بعد از جراحی بینی

تورم اولیه ناشی از رینوپلاستی، ساعات اولیه پس از جراحی را به چالش برانگیزترین زمان برای همه بیماران تبدیل می کند. از آنجایی که پزشک در هفته اول برای حمایت از شکل بینی، آتل یا پوشش محافظ روی آن قرار می دهد، نتایج را نمی توان بلافاصله مشاهده کرد. اکثر بیماران به جز چند ساعت پس از عمل مجبور نیستند در بیمارستان بمانند. همچنین ممکن است در برخی موارد در شب اول مشکل خواب وجود داشته باشد. خوابیدن عمودی روی صندلی در شب بعد از جراحی تا زمانی که تورم ادامه داشته باشد تا اطمینان حاصل شود که سر بالا باقی می ماند خوب است.

هفته اول بعد از عمل بینی

شما باید در هفته اول ریکاوری بینی خود را به بیشترین حد برسانید. در ادامه به مواردی که در هفته اول بعد از جراحی بینی باید انتظار داشته باشید اشاره می‌کنیم:

 • تعویض گاز

باید در دو روز اول بعد از جراحی، زیر بینی خود گاز بچسبانید تا ترشحات و خون اضافی جذب شود. اگر پدهای گاز را هر شش ساعت یکبار عوض کنید، مفید خواهد بود.

 • برداشتن اسپلینت بینی

بلافاصله پس از جراحی ، جراح یک آتل را در داخل و روی بینی شما قرار می دهد تا آن را صاف نگه دارد و غضروف را تثبیت کند. اسپلینت داخلی پنج تا هفت روز پس از عمل برداشته می شود، اما اسپلینت خارجی ممکن است تا دو هفته روی بینی شما باقی بماند.

 • استفاده از کمپرس سرد برای کاهش تورم

تا دو یا سه روز بعد از جراحی ، تورم اطراف بینی به خصوص در صبح به اوج خود می رسد. برای کاهش تورم و کبودی می توانید روزانه یک کمپرس سرد دور چشم و بینی خود قرار دهید.

 • مصرف دارو برای کاهش درد

اگرچه جراحی بینی یک روش بدون درد است، اما ممکن است در هفته اول درد خفیفی در ناحیه بینی خود داشته باشید. برای کاهش درد می توان از مسکن های بدون نسخه مانند ترکیب ژلوفن و ناپروکسن استفاده کرد. به یاد داشته باشید که در هفته اول پس از جراحی از مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین و ایبوپروفن، ادویل یا نوپرین اجتناب کنید چرا که میتواند موجب شدت گرفتن خونریزی شوند.

 • گرفتگی بینی

پس از جراحی ، تمام رگ های خونی داخل بینی شما متورم می شوند. به همین دلیل ممکن است در هفته اول بعد از جراحی احساس احتقان در بینی خود داشته باشید. متاسفانه هیچ دارویی برای کاهش گرفتگی بینی وجود ندارد بنابراین شما باید 7 تا 10 روز صبر و از اسپری نرم سالین برای به حداقل رساندن ناراحتی استفاده کنید.

 • خوردن غذاهای نرم

خوردن غذاهای نرم در روزهای اول برای بهبود عمل بینی توصیه می شود و از خوردن میوه های خام و غذاهایی که نیاز به گاز زدن و جویدن دارند مانند سیب و هویج خودداری کنید.

 • بالا بردن سر برای کاهش تورم

برای محافظت از بینی و به حداقل رساندن تورم آن، باید به پشت بخوابید و به مدت یک هفته بعد از جراحی دو بالش زیر سر خود قرار دهید و از پایین انداختن سر بعد از عمل بینی جداً خودداری کنید.

مراقبت های پس از جراحی بینی

مراقبت های هفته بعد از عمل بینی

1 هفته بعد از جراحی بینی

هر گونه منگنه، بخیه غیر قابل حل و آتل در اولین ملاقات با پزشک پس از یک هفته برداشته می شود. بیماران نباید نگران شکل و اندازه بینی باشند زیرا هنوز مقداری تورم و کبودی وجود دارد که تغییرات قابل توجهی در بینی ایجاد می کند. نتایج نهایی به هدف پزشکی عمل بینی بستگی دارد که ممکن است شامل کاهش اندازه بینی، پایین آوردن پل بینی، رفع قوز بینی و سایر موارد باشد.

2 هفته بعد از جراحی بینی

در این مرحله، همه بیماران کاهش قابل توجهی در تورم و کبودی پس از عمل تجربه خواهند کرد. پس از دو هفته، اکثر بیماران نیازی به ملاقات منظم با پزشک یا استفاده از دارو نخواهند داشت و احتمالاً به فعالیت های عادی خود باز خواهند گشت. برخی از بیماران ممکن است بعد از جراحی پلاستیک متوجه کجی غیرمنتظره بینی شوند، به خصوص با کاهش تدریجی تورم، این مشکل احتمالا یک خطای پزشکی است که باید برطرف شود.

تورم بعد از جراحی بینی

تورم یک واکنش طبیعی بدن به هرگونه جراحی است. تا یک هفته بعد از جراحی بینی با تورم شدید صورت مواجه خواهید شد اما از روز هفتم به بعد به تدریج فروکش می‌کند. در همین حال، برای کاهش سریعتر تورم، می‌توانید این دستورالعمل‌ها را انجام دهید؛

 • هنگام خواب سر خود را بالا نگه دارید.
 • از خم شدن و بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.
 • هر شش ساعت یکبار سوراخ های بینی خود را با محلول نمکی بشویید.
 • با آب داغ دوش نگیرید و هنگام استفاده از حوله، آن را روی ناحیه جراحی نمالید.
 • از مکان‌های شلوغ که ممکن است به بینی شما ضربه وارد شود خودداری کنید.
 • فقط به دلیل احساس احتقان در بینی خود از دمیدن و بو کردن بینی خودداری کنید.
 • برای کاهش تورم، کمپرس سرد روی چشم و پیشانی خود قرار دهید (مراقب باشید که کمپرس را روی بینی و اسپلینت خود قرار ندهید)

دوش گرفتن بعد از عمل بینی

دوش گرفتن در طول ریکاوری و مراقبت های پس از جراحی بینی ممکن است خطر عفونت را افزایش داده و باعث باز شدن برش ها شود، بنابراین:

 • زمان دوش گرفتن خود را کاهش دهید.
 • بدن و موهای خود را کاملا خشک کنید.
 • هنگام شستن بدن حتما از آب ولرم استفاده کنید.
 • بینی خود را با پلاستیک بپیچید تا آتل ها و نوارهایتان خیس نشوند.
 • حداقل 72 ساعت پس از جراحی بینی از دوش گرفتن خودداری کنید.
 • برای شستن بدن و گردن از صابون های بدون الکل و پارابن استفاده کنید.
 • بعد از دوش گرفتن از مرطوب کننده های ضد حساسیت و بدون عطر استفاده کنید.
 • از اسفنج های حمام برای تمیز کردن بدن خود در چند روز اول پس از جراحی استفاده کنید.
 • هنگام شستن موها بیش از حد موهای خود را نکشید، زیرا می تواند به محل برش آسیب برساند.
 • از آب داغ و بخار پرهیز کنید زیرا ممکن است تورم را بیشتر کنند و روند بهبود زخم را به تاخیر بیندازند.
 • برای شستن موها از مقدار کافی شامپو استفاده کنید تا بتوانید کف تولید شده را در حین آبکشی مو کنترل کنید.

تمیز کردن بینی بعد از جراحی

 1. یک تکه پنبه را به مقدار کمی پراکسید هیدروژن آغشته کنید؛ سپس آن را به آرامی وارد سوراخ بینی کرده و خون خشک شده را پاک کنید. اگر دو بار در روز هنگام بیدار شدن از خواب و قبل از خواب بینی خود را با پراکسید هیدروژن بشویید کمک خواهد کرد.
 2. پس از شستشو با پراکسید هیدروژن، پماد آنتی بیوتیک را با انگشت تمیز یا سوآپ پنبه‌ ای داخل بینی بمالید. پلی اسپورین، نئوسپورین و باسیتراسین کرم‌های آنتی بیوتیکی موضعی هستند که برای حذف خون خشک و جلوگیری از عفونت استفاده می شوند.
 3. اگر لخته‌های خون در بینی شما وجود دارد و هفت روز پس از جراحی نمی توانید به درستی نفس بکشید، از اسپری سالین برای از بین بردن لخته ها و مرطوب کردن حفره های بینی استفاده کنید. اکثر جراحان بینی استفاده از اسپری سالین را چهار بار در روز و دو پاف در هر سوراخ بینی توصیه می کنند.
 4. تقریباً چهار هفته پس از جراحی می‌توانید بینی خود را با سرم نرمال سالین و سرنگ 10 سی سی بشویید. در این روش باید سر خود را خم کنید، مایع نمکی را توسط سرنگ (بدون سوزن آن) وارد یکی از سوراخ های بینی خود کرده و دیگری را همزمان باد کنید. با این کار لخته های خون خشک شده و بخیه های باقی مانده به سرعت از بینی شما خارج می شوند.

مراقبت های پس از جراحی بینی

دیگر مراقبت های پس از جراحی بینی

 • چسب زدن روی بینی بعد از عمل بینی یکی از حیاتی ترین مراحل این جراحی است که هم تورم را کاهش می‌دهد و هم فرم بینی را دلخواه تر می‌کند.
 • خواب کافی نیز از مراقبت های پس از جراحی است که به بدن شما در صرفه جویی در انرژی برای بهبود زخم ها و به حداقل رساندن تورم کمک می‌کند. البته طبق شرایطی چون: نخوابیدن روی شکم، قرار دادن دو بالشت زیر سر و جلوگیری از مصرف قرص خواب.
 • اکثر افراد تقریباً یک هفته پس از جراحی بینی می‌توانند به سر کار خود بازگردند. یعنی زمانی که آتل‌های آنها برداشته می‌شود.
 • اگر باید از عینک طبی استفاده کنید، می‌توانید از پزشک خود بخواهید که نحوه تعلیق آن را با چسب شفاف به شما آموزش دهد.
 • دو هفته پس از جراحی بینی می‌توانید شنا، پیاده‌روی، دوچرخه‌ سواری در جاده یا آهسته دویدن بروید، اما باید تا یک سال از بازی‌ های توپی مانند بسکتبال، والیبال یا حتی ورزش‌ های رزمی خودداری کنید زیرا ممکن است به بینی ضربه بزنید.
 • از دیگر مراقبت های پس از جراحی بینی مراجعه به پزشک است. پنج تا هفت روز بعد از عمل بینی، باید به پزشک خود مراجعه کنید؛ تا ظاهر و ساختار بینی شما را بررسی کند.
 • روی قسمت‌های کبود شده کیسه‌های یخ قرار دهید و هنگام خواب سر خود را بالا نگه دارید تا کبودی به حداقل برسد. برخی از جراحان نیز کرم‌های موضعی را تجویز می‌کنند که به کاهش سریعتر کبودی کمک می‌کند.

نکات مراقبتی ورزشی بعد از جراحی بینی

اگر یک ورزشکار حرفه‌ایی یا حتی برای سرگرمی به فعالیت‌های ورزشی مشغول هستید و از طرفی قصد دارید عمل بینی شیراز را انجام دهید؛ حتما این نکات را به خاطر بسپارید. مهم‌ترین نکته این است که زیباجو پس از جراحی بینی حداقل تا ۶ هفته نباید به سراغ هیچ گونه فعالیت ورزشی و فیزیکی سنگین برود. چرا که در این بازه زمانی بدن در حال سازگاری یافتن با ساختار جدید و تغییر یافته بینی است.

پس اگر بدنتان را تحت فشار زیاد قرار دهید برای مثال در باشگاه وزنه سنگین بلند کنید؛ احتمال بیشتر شدن زمان دوره نقاهت و بهبودی و همچنین ورم افزایش می‌یابد. فراموش نکنید که بلند کردن وسایل سنگین باعث باز شدن بخیه‌ها و در نتیجه احتمال ابتلا به عفونت می‌شود. البته توجه داشته باشید که امکان انجام فعالیت‌های سبک مانند پیاده روی پس از گذشت ۱۴ روز وجود دارد اما به این شرط که به بدن خود فشار نیاورید.

همچنین هنگام انجام ورزش‌های آبی مانند شنا کردن یا آکوا فیتنس مراقب باشید آب وارد بخیه‌ها نشود. در غیر این صورت دچار عفونت خواهید شد. نکته حائز اهمیت دیگر این است که در یک ماه نخست از انجام ورزش‌هایی مانند بسکتبال، فوتبال، والیبال و ورزش‌های رزمی که ممکن است به بینی ضربه وارد شود؛ جدا خودداری نمایید.

با انجام مراقبت‌های ضروری بعد از جراحی بینی، دوره نقاهت مورد نیاز کاهش می‌یابد و پس از یکسال بینی جراحی شده کاملا خوب می‌شود. بدیهی است که زیباجویان دارای بینی گوشتی و همچنین با توجه به نوع تکنیکی که در جراحی استفاده شده است به مراقبت‌های پس از جراحی بیشتر و دقیق‌تری نیاز دارند.به این معنا که این افراد باید بیشتر مراقب فعالیت‌های ورزشی و فیزیکی باشند. علاوه بر این به تجویز پزشک نیز می‌بایست بینی خود را ماساژ دهند. پس به طور کلی می‌توان گفت که افزون بر رعایت نکات ذکر شده، توجه به توصیه‌ها و تجویزات پزشک جراح نیز بسیار اهمیت دارد.

نتیجه گیری

در این مطلب سعی کردیم شما را با لزوم مراقبت‌های پس از جراحی بینی آشنا کنیم. نکته لازم به ذکر این است که در جراحی بینی گوشتی مراقبت‌ها بیش از پیش اهمیت دارد. و علاوه بر نکات ذکر شده، احتیاج به ماساژ بینی نیز تاکید می‌شود. به‌طور کلی توصیه تیم دکترلند این است که به نکات گفته شده در این مطلب توجه بسزایی داشته و به توصیه‌های پزشک‌تان جامه عمل بپوشانید.

شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر و یا دریافت پاسخ سوالات خود، از طریق راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

به زودی با شما تماس می‌گیریم!