مراقبت ‌های بعد از عمل بینی گوشتی: سرعت بهبودی‌تان را 10 برابر کنید!

در این مطلب می‌خواهیم رمزهای گذر از هر مرحله نقاهت بعد از عمل جراحی بینی را برای شما فاش کنیم!با ما همراه باشید و با این مراقبت‌ها، سرعت بهبودی‌تان را ده برابر کنید!
راهنمای مطالعه:
مراقبت های بعد از عمل بینی گوشتی: سرعت بهبودی خود را افزایش دهید

بیایید دوران بهبودی بعد از عمل بینی را مثل یک بازی کامپیوتری تصور کنیم! بازی‌های کامپیوتری چندین مرحله دارند و برای پیشرفت به مرحله بعد، باید مرحله قبلی را با موفقیت به اتمام برسانید. یعنی باید قوانین آن مرحله را به درستی رعایت کنید. بهبودی بعد از عمل بینی هم چندین مرحله اصلی دارد که هر کدام از این مرحله‌ها قوانین و مراقبت‌های خاص خودشان را دارند. در دوران نقاهت عمل بینی، “مراقبت ‌های بعد از عمل بینی گوشتی” نقش رمزهای گذر کردن از هر مرحله و رفتن به مرحله بعد را دارند.

آیا سؤال خاصی در مورد مراقبت ‌های بعد از جراحی بینی گوشتی دارید؟ با کلیک بر روی این دکمه بدون معطلی پاسخ سؤالتان را از متخصصان بگیرید.

جدول زمانی مراقبت ‌های بعد از عمل بینی: قدم به قدم از روز 1 تا روز 30

از روز اول بعد از عمل بینی تا روز سی‌ا‌م چه چیزی در انتظار شماست و چه مراقبت‌های مهمی را در هر مرحله باید انجام دهید؟ بیایید قدم به قدم جلو برویم و بررسی کنیم:

روز اول تا سوم: مراقبت های بعد عمل بینی گوشتی از روز 1 تا 3

در روز اول تا سوم بعد از جراحی بینی عوارضی مثل خستگی، گیجی، حالت تهوع، کبودی، خونریزی و ورم بینی کاملاً طبیعی هستند. اگر مراقبت‌های زیر را به خوبی انجام دهید، تا پایان روز سوم از این مرحله گذر می‌کنید و این عوارض کاهش می‌یابند:

 1. برای توقف خونریزی از پد گاز استریل استفاده کنید و در طول روز 3 الی 4 بار آن را تعویض کنید. (3 بار در روز)
 2. کمپرس یخ برای کبودی‌های دور چشم و گونه آب روی آتش است! 
 3. هنگام استراحت دو اصل اساسی را فراموش نکنید: «به پشت خوابیدن» و «قرار دادن دو بالش زیر سر».
نحوه درست خوابیدن بعد از عمل بینی چگونه است؟

4. از راه دهان نفس بکشید.

5.با غذاهای نرم مثل آش و سوپ و پوره سیب زمینی از خودتان پذیرایی کنید و به غذاها و خوردنی‌هایی که نیاز به جویدن زیاد دارند نه بگویید!

رژیم غدایی بعد از عمل بینی

6. یادتان باشد که دست زدن به بینی ممنوع است!

روز چهارم تا ششم: مراقبت ‌های بعد از عمل بینی گوشتی

تبریک می‌گوییم! از اینجای کار دیگر قسمت سخت ماجرا را پشت سر گذاشته‌اید و درد، کبودی‌ها، ورم و خونریزی تا حد زیادی کاهش پیدا کرده‌اند. اگر این توصیه‌ها را ملکه ذهنتان کنید، بعد از روز ششم بهبودی بسیار بیشتری نیز خواهید داشت:

 1. به بینی‌تان دست نزنید و نگران کج شدن آن نباشید! (ممکن است بینی به‌خاطر ورم کمی کج به نظر برسد.)
 2. همچنان به پشت بخوابید و با قرار دادن دو بالش زیر سرتان، سرتان را بالانشین کنید!
 3. قبل از مراجعه به مطلب برای برداشتن آتل (معمولاً روز ششم) دوش بگیرید و اجازه دهید که آب گچ بینی‌تان را کاملاً خیس کند.
مراقبت های بعد از عمل بینی گوشتی

هفته دوم بعد از عمل: مراقبت های بعد از جراحی بینی گوشتی

با پایان هفته اول بعد از جراحی، بیشتر کبودی‌ها و ورم‌ها از صورتتان رخت بربسته‌اند. از هفته دوم به بعد می‌توانید دوباره به فعالیت‌های روزانه‌تان بازگردید و دیگر از محدودیت غذایی هم خبری نیست!

اما همچنان حواستان باشد که این مراقبت ‌های بعد از عمل بینی گوشتی را در هفته دوم پس از جراحی جدی بگیرید:

 1. طبق دستور پزشک به طور مرتب از چسب بینی استفاده کنید.
استفاده از چسب بینی به طور مرتب

2. از انجام دادن کارهای سنگین که شامل بلند کردن یا هل دادن اجسام سنگین است پرهیز کنید.

پرهیز از بلند کردن اجسام سنگین

3. سعی کنید زیاد زیر نور خورشید نباشید.

یک ماه بعد از عمل: مراقبت ‌های بعد از عمل بینی گوشتی

بازگشتتان به زندگی عادی را خوشامد می‌گوییم! با گذشت یک ماه از عمل بینی‌تان دیگر محدودیت خاصی برای انجام کارهای روزمره ندارید. حتی انجام ورزش‌های سبک و دویدن هم بلامانع است. فقط توجه کنید که حتی در در این دوران هم بلند کردن اجسام سنگین یا انجام ورزش‌های سنگین یک دشمن جدی برای بهبودی بینی‌تان محسوب می‌شوند.

قبل و بعد رینو پلاستی

راهنمای کامل بازگشت به زندگی روزمره: مراقبت‌های روزانه بعد از عمل!

در این قسمت مراقبت‌های لازم برای انجام کارهای روزمره بعد از عمل را برایتان توضیح می‌دهیم؛ از نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی گوشتی گرفته تا آرایش کردن، لباس پوشیدن، ورزش کردن و… . از آنجایی که بینی‌های گوشتی بیشتر از بینی‌های استخوانی مستعد تورم هستند، توصیه می‌کنیم این مراقبت‌ها را بسیار جدی‌تر بگیرید.

1. خوابیدن بعد از جراحی بینی گوشتی: از تخت بیمارستان تا تخت خواب!

بله؛ حتی در هنگام خواب نیز مراقبت ‌های بعد از عمل بینی گوشتی دست از سر ما برنمی‌دارند! در هفته اول بعد از جراحی بینی گوشتی، هنگام خوابیدن باید سرتان در زاویه 35 تا 45 باشد. البته نیازی نیست هر شب نقاله به دست شوید و زاویه بالش را اندازه بگیرید! (علامت خنده) کافی است این سه قانون را حداقل تا 1 هفته و ترجیحاً تا 2 هفته رعایت کنید:

نحوه صحیح خابیدن بعد از عمل بینی
 1. به پشت بخوابید. 
 2. دو بالش را زیر سرتان قرار دهید.
 3. اگر صندلی راحتی دارید برای خوابیدن روی آن لم بدهید!

2. غذا خوردن بعد از عمل دماغ گوشتی: ممنوعیت‌های قاشق چنگالی!

امیدواریم که بعد از عمل بینی دلتان هوس خوردن غذاهای سنگین را نکند! حداقل تا یک هفته به غذاهای نرم که هم جویدن و هضمشان راحت است و نمک زیادی ندارند، اکتفا کنید. از جمله: سوپ، آش، پوره سیب زمینی، نیمروی هم زده (بدون نان)، آب میوه، کمپوت میوه و…

خوردن غذاهای نرم مثل سوپ

البته نیازی نیست بعد از عمل بینی گرسنگی بکشید! سری به مقاله «تغذیه بعد از عمل بینی» بزنید و لیست خوشمزه‌ای از غذاهای لذیذی که خوردنشان بعد از عمل بینی مانعی ندارد را بخوانید. (+ممنوعیت‌های غذایی بسیار مهم!)

3. لباس پوشیدن بعد از عمل: کمد درمانی بعد از عمل بینی گوشتی!

مراقبت ‌های بعد از عمل بینی گوشتی حتی تا کمد شما نیز ادامه دارند! دو سه دست لباس راحتی دکمه دار برای کمد هر فردی که عمل بینی انجام می‌دهد، از واجبات است. یادتان باشد که بینی شما در هفته اول بعد از جراحی بسیار حساس است و نمی‌خواهیم هنگام لباس پوشیدن مزاحمش شویم! 

4. تمیز کردن بینی گوشتی بعد از جراحی: بهداشت را فراموش نکنید!

تا زمانی که پزشک تامپون‌ها و گچ بینی را برنداشته است، فقط با استفاده از یک گاز استریل مرطوب اطراف بینی‌تان را تمیز کنید. همین و بس! اما بعد از برداشتن تامپون و گچ بینی، روزی حداقل 3 الی 4 بار با محلول شستشو بینی‌تان را شستشو دهید. (این موضوع یکی از حیاتی‌ترین مراقبت ‌های بعد از عمل بینی گوشتی است.) البته در هر حال این دو خط قرمز اساسی را هرگز فراموش نکنید:

 1. فشار دادن بینی ممنوع!
 2. فین کردن ممنوع! (حداقل تا 10 روز و ترجیحاً تا 4 هفته)

(دستورالعمل مرحله به مرحله تمیز کردن بینی بعد از جراحی زیبایی را اینجا بخوانید)

ممنوعیت فین کردن بعد از عمل زیبایی بینی

5. دوش گرفتن بعد از عمل بینی گوشتی: آب، دوست یا دشمن؟

بعد از عمل بینی، احتمالاً تا مدتی دلتان برای یک حمام درست و حسابی تنگ خواهد شد! زیرا تا زمانی که پزشک گچ بینی شما را بر نداشته است (معمولاً 1 هفته) نباید صورتتان را خیس کنید. در این مدت متأسفانه باید حمام با اعمال شاقه را تجربه کنید و به نحوی دوش بگیرید که آب با صورتتان برخورد نکند. (یک روش راحت برای حمام کردن بعد از عمل ینی که نیازی به اعمال ندارد را در این مطلب بخوانید!)

دوش گرفتن پس از رینو پلاستی هفته اول آب به صورتتان برخورد نکند

بعد از گذشت 1 هفته، آزادی فرا می‌رسد! قبل از مراجعه به مطب پزشک برای برداشتن گچ بینی، به حمام بروید و اجازه دهید گچ بینی‌تان کاملاً خیس شود. 

6. آرایش و اصلاح صورت بعد از جراحی: زیبایی فدای زیبایی!

بله؛ زیبایی هم گاهی اوقات باید فدای زیبایی شود! اگر می‌خواهید بینی جدیدتان به زیباترین شکل ممکن خودش را نشان دهد، باید حداقل تا 1 هفته قید آرایش کردن و تا 2 هفته قید اصلاح کردن صورت را بزنید. در مورد ضدآفتاب‌ها و کرم‌های مرطوب کننده، این محدودیت فقط تا زمانی که گچ بینی را بردارید وجود دارد. 

برداشتن ابرو بعد از عمل بینی

7. راه رفتن بعد از جراحی: بینی جدید، قدم‌های جدید!

رسیدیم به یکی از واجب‌ترین مراقبت های بعد عمل بینی گوشتی! راه رفتن به آرامی در روزهای بعد از عمل هیچ مانعی ندارد و حتی بسیار لازم است؛ به شرطی که بعد از هر 20 دقیقه راه رفتن کمی استراحت کنید و زیادی به خودتان سخت نگیرید. 

پیاده روی بعد از جراحی بینی

8. ورزش کردن بعد از عمل زیبایی بینی: بینی زیبا، بدن سالم!

برای مراقبت بعد عمل بینی گوشتی باید تا 3 هفته هر ورزشی (به جز راه رفتن آرام) را ببوسید و کنار بگذارید! بعد از 3 هفته کم‌کم ورزش‌های سبک مثل دویدن آرام، شنا، دوچرخه سواری و یوگا را در پیش بگیرید؛ اما با نصف سرعت همیشگی‌تان! اگر دلتان برای ورزش‌های شدید و عرق کردن در باشگاه تنگ شده است، بعد از 6 هفته این دلتنگی به سر می‌آید. فقط به یاد داشته باشید که باید از بینی‌تان مثل جانتان محافظت کنید و اجازه ندهید که هیچ چیزی (مثلاً وزنه‌های ورزشی) به آن برخورد کند. 

بعد از ۶ میتوانید ورزش کنید

9. ماساژ دادن بینی گوشتی بعد از عمل: با بینی‌تان مثل ملکه رفتار کنید!

بعد از عمل باید تمام و کمال در خدمت بینی‌مان باشیم و با آن مثل ملکه‌ها رفتار کنیم و حتی آن را ماساژ دهیم. تا 2 هفته بعد از جراحی زیبایی بینی اصلاً به بینی‌تان دست نزنید؛ اما بعد از 2 هفته، ماساژ دادن کمک می‌کند تا زودتر از شر ورم‌ها خلاص شوید. کافی است انگشت اشاره‌تان را روی پل بینی‌تان بگذارید و 10 ثانیه به آرامی آن نقطه را فشار دهید. سپس انگشتتان را در یک خط راست تا انتهای بینی بیاورید و دوباره همین حرکت را تکرار کنید. (پایین آوردن انگشتتان از بالای پل بینی تا پایین آن باید 5 ثانیه طول بکشد.)

ماساژ بینی برای رفع ورم دماغ بعد ار عمل

10. خندیدن بعد از عمل زیبایی دماغ گوشتی: از بینی زیبا تا لب‌های خندان!

مراقبت ‌های بعد از عمل بینی گوشتی مانع لبخند زدن و خندیدن نیست؛ بعد از عمل بینی هنوز هم می‌توانید لب‌هایتان را به لبخندهای زیبا مزین کنید اما تا 2 هفته اول باید مراقبت باشید که زیاد شدید نخندید تا به بخیه‌هایتان فشار وارد نشود. 

11. کار کردن پس از عمل جراحی بینی گوشتی: از بینی به بیزینس!

اکثر زیباجویان 1 الی 2 هفته بعد از عمل به سر کار خود بازمی‌گردند؛ اما اگر در شغلتان با بلند کردن یا هل دادن اجسام سنگین یا فعالیت‌های شدید سروکار دارید، حداقل 4 الی 6 هفته صبر کنید.

عدم انجام کار های سنگین

12. بلند کردن اجسام سنگین بعد از عمل بینی گوشتی: هرکول نباشید!

وقتی صحبت از مراقبت بعد عمل بینی گوشتی در میان باشد، بلند کردن هر چیزی که سنگین‌تر از 4.5 کیلوگرم باشد تا 1 هفته قدغن است! (از کودک نوپا گرفته تا کیسه‌های خرید و…) بعد از هفته اول کم‌کم آزادید که کودکتان را بغل بگیرید و کیسه‌های خرید نه چندان سنگین را بلند کنید. اما از بلند کردن هر چیزی سنگین‌تر از این (مثلاً وزنه‌های باشگاه) حداقل تا 3 هفته اجتناب کنید. 

از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید

13. مراقبت از بخیه‌ها: نگهبانان بینی جدید شما!

بخیه‌ها نگهبانان بینی جدید و زیبای شما هستند؛ پس حسابی مراقبت آن‌ها باشید و در مراقبت ‌های بعد از عمل بینی گوشتی، آن‌ها را فراموش نکنید! تا زمانی که بخیه‌هایتان بهبود پیدا کند، باید روزی 1 الی 2 بار با استفاده از یک گوش پاک کن تمیز و محلول هیدروژن پروکسید آن‌ها را تمیز کنید. به تجویز پزشک، بعد از هر بار تمیز کردن بخیه‌ها یک لایه نازک از وازلین دارویی یا هر پمادی که پزشک تجویز می‌کند را بر روی آن‌ها بمالید.

این 6 مراقبت حیاتی را از قلم نیندازید! مراقبت ‌های بعد از عمل بینی گوشتی

 1. با دهان باز عطسه کنید.
 2. به مدت حداقل 5 هفته از عینک استفاده نکنید. (به جای آن به سراغ لنزهای طبی بروید.)
 3. تا زمان بهبودی، از رفتن به مکان‌های شلوغ و پرجمعیت دوری کنید.
 4. حتی مسکن‌ها را نیز بدون مشورت پزشک مصرف نکنید.
 5. تا 2 هفته از قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا حتی اجاق گاز، بخاری و حمام آب داغ پرهیز کنید.
 6. تا 4 هفته سراغ الکل و دخانیات نروید.
عدم مصرف الکل بعد از عمل بینی

جدول زمانی نقاهت بعد از عمل بینی: مسیر پیش روی شما!

بعضی از مراجعین دکترلند از ما می‌پرسند که دوره نقاهت بعد از عمل بینی چند روز است؟ حقیقت این است که نمی‌توانیم مدت زمان کاملاً مشخصی را برای دوره نقاهت بعد از جراحی بینی معین کنیم. زیرا از روز اول تا یک سال آینده، شما پیوسته بهتر و بهتر خواهید شد و ظاهر بینی‌تان نیز هر روز زیباتر و زیباتر خواهد شد.

پس بیایید ببینیم که در هر مرحله از نقاهت بعد از رینوپلاستی چه چیزهایی در انتظار ماست. اگر بدانیم که چه مسیر زیبایی پیش رویمان است، با انگیزه بیشتری این دوره را می‌گذرانیم. بعلاوه، ما برای زیباجویانی که از طریق دکترلند برای جراحی زیبایی با پزشک دلخواهشان اقدام می‌کنند، بعد از عمل یک باکس سورپرایز هدیه نیز ارسال می‌کنیم؛ تا انگیزه شما برای گذراندن دوره نقاهت را دوچندان کنیم! 

بعد از 1 هفته

در این مرحله اسپلینت برداشته می‌شود؛ و برای اکثر زیباجویان، کبودی به حداقل می‌رسد. در بعضی موارد ممکن است در این مرحله کبودی دور چشم شکل بگیرد که از بین رفتن آن 1 هفته دیگر طول می‌کشد. بعد از 1 هفته، انجام کارهای معمولی و روزمره بلامانع است. 

کبودی زیر چشم یک هفته بعد از عمل بینی

بعد از 2 هفته

در این مرحله از بهبودی بعد از عمل بینی گوشتی، انتظار می‌رود که تورم خفیفی داشته باشید. تا اینجای کار، ورم چشم‌هایتان نیز کاملاً بهبود پیدا کرده‌اند. 

بعد از 1 ماه

پس از ماه اول، ظاهرتان کاملاً به حالت عادی بازگشته است؛ در این مرحله می‌توانید ورزش‌های کاردیو مثل دویدن، شنا، دوچرخه سواری و… را انجام دهید.

یک ماه بعد از جراحی دماغ

بعد از 6 هفته

در این مرحله از مراحل بهبودی بعد از جراحی بینی گوشتی، استخوان‌های بینی‌تان به ثبات رسیده‌اند. بعد از ماه اول، بر چشم زدن عینک و فین کردن خطری ندارد. بعلاوه، انجام ورزش‌های استقامتی از جمله ایروبیک، دوچرخه‌سواری، یوگا و… نیز بلامانع است. 

6 هفته بعد از عمل دماغ عینک زدن مجاز است

بعد از 3 الی 6 ماه

در این فاز از دوره نقاهت بعد از عمل بینی، انتظار می‌رود که احساساتی مثل حس بی حسی در بینی یا لب‌ها، احساس سوزن‌سوزن‌شدن، و… کاملاً از بین رفته باشد. 

بعد از 1 سال

تبریک! در این مرحله شما دوران نقاهت جراحی بینی گوشتی را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اید. در این مرحله بینی جدید شما عاری از هر گونه ورم خواهد بود و در زیباترین شکل خود نمایان می‌شود.

پایان انتظارها: نتیجه نهایی بعد از عمل بینی کی مشخص می‌شود؟ 

بعد از 3 ماه، انتظارها به سر می‌آید و بینی جذاب و جدید شما زیبایی واقعی خود را نمایان می‌کند. در این دوره با انجام مراقبت ‌های بعد از عمل بینی گوشتی، حدود 80 تا 90 درصد بهبودی کامل می‌شود؛ پوست بینی جمع‌تر می‌شود و ورم‌ها و جای زخم‌ها کاملاً بهبود پیدا می‌کنند. البته عجله نکنید زیرا با گذشت یک سال بعد از عمل بینی، بینی شما حتی از آنچه بود نیز زیباتر و جاافتاده‌تر می‌شود. همچنین اگر به دنبال یک نتیجه عالی و بی‌نقص هستید حتما به صفحه بهترین دکتر جراح بینی گوشتی در تهران مراجعه کنید.

پایان انتظارها: نتیجه نهایی بعد از عمل بینی کی مشخص می‌شود؟ 

بعد از 3 ماه، انتظارها به سر می‌آید و بینی جذاب و جدید شما زیبایی واقعی خود را نمایان می‌کند. در این دوره با انجام مراقبت ‌های بعد از عمل بینی گوشتی، حدود 80 تا 90 درصد بهبودی کامل می‌شود؛ پوست بینی جمع‌تر می‌شود و ورم‌ها و جای زخم‌ها کاملاً بهبود پیدا می‌کنند. البته عجله نکنید زیرا با گذشت یک سال بعد از عمل بینی، بینی شما حتی از آنچه بود نیز زیباتر و جاافتاده‌تر می‌شود. 

ورم بینی گوشتی بعد از عمل جراحی بینی و رفع آن

سؤالات متداول در مورد مراقبت های بعد از جراحی بینی گوشتی

1. آیا بعد از جراحی بینی گوشتی بینی من دوباره پهن می‌شود؟

این موضوع بستگی به مهارت جراح دارد؛ اگر تقویت غضروف توسط جراح به شکلی حرفه‌ای و اصولی انجام شده باشد، بازگشتی در کار نخواهد بود. در صورتی که برای انتخاب باتجربه‌ترین جراح در شهر خودتان نیاز به مشاوره دارید، بر روی این دکمه کلیک کنید.

2. مراقبت‌های بعد عمل بینی  گوشتی را تا چه زمانی باید ادامه دهم؟

انواع مراقبت بعد از عمل بینی‌‌های گوشتی معمولاً بعد از 2 هفته به پایان می‌رسد. اما همچنان تا 3 ماه از انجام ورزش‌های سنگین یا بلند کردن اجسامی که بیش از 4.5 کیلو وزن دارند پرهیز کنید.

3. آیا بعد از جراحی بینی گوشتی اختلالی در تنفس ایجاد می‌شود؟

طبیعی است که تا چند روز بعد از عمل تنفس کمی مشکل باشد و نیاز داشته باشید که بیشتر از دهان نفس بکشید. اما خاطرجمع باشید که با انجام مراقبت ‌های بعد از عمل بینی گوشتی که در این مطلب گفتیم، این موضوع به زودی رفع می‌شود.

تیم کارشناسی دکتر لند

تیم کارشناسی دکتر لند

مشاوره حرفه‌ای و رایگان همین حالا!

به زودی با شما تماس می‌گیریم!